Camp4

Балчик - 14-19 август 2018

SoftUni Camp 2018 - Balchik

Летен лагер за програмисти и ИТ ентусиасти

Стартираме записването за третото издание на SoftUni Camp, този път организиран от SoftUni и със съдействието на Codexio.

Кога и къде?

Мястото, което избрахме за бъдещите ни приключения заедно, е комплекс Виктория в град Балчик.

Датите са 14-19 август 2018 (от вторник до неделя), като това включва 3 или 5 нощувки със  закуска, обяд, вечеря.

Техническа програма

Очаквай повече информация за техническата програма скоро!

Забавления

Естествено, нека не забравяме и купона – тук програмата е разнообразна – караоке вечер, танци, игрови турнири, кино вечер под звездите и други.

Цената

Пакет 3 нощувки включва: 3 нощувки в стая с 3 легла, закуска, обяд и вечеря – 100 лв.

Пакет 5 нощувки включва: 5 нощувки в стая с 3 легла, закуска, обяд и вечеря – 170 лв.

* Началната дата на тридневните пакети е по избор.

Записване за участие

Записването за участие е не по-късно от 10-ти август и се зачита само при успешно плащане на избрания пакет. Възможностите за настаняване са в тройни стаи. Единственото условие е, да имате регистрация в сайта на СофтУни.

Транспорт

Ако повечето от вас имат нужда от транспорт, ще се постараем да организираме такъв.

Носете си бански!

Не забравяйте да си вземете банските, джапанките и шнорхелите!

Имате въпроси?

При всякакви възникнали въпроси може да се свържете с нас на email-и:

[email protected] или [email protected]

Програма

Ден ПЪРВИ (14 Август - Вторник)

12:00 – 22:00ч. – Пристигане и настаняване

Пътуване с личен или организиран транспорт от СофтУни.

Настаняване в комплекса и регистрация. (12:00 – 22:00)

20:00 – до сутринта – Социализиране

Свободно време, в което ще пийнем и поговорим, а защо не и да се поразходим през нощта. Да се опознаем и позабавляваме.

Ден ВТОРИ (15 Август - Сряда)

14:00 – 16:00 ч. – Лекция на тема Do you boot the PC and start the OS before the IDE? Лектор: Иван Йонков

Много често сме чували словосъчетанието “Електротехника и информатика”, което навява скучни спомени от училищни години или разкази на по-стари поколения. Всъщност зад този семпъл израз стои по-разгърнатото понятие “Електроинженерство и компютърни науки” (EECS) – направление, стоящо в основите на повечето успешни софтуерни инженери.

Това прелюдие беше нужно да се прочете, защото в съвременните практически обучителни системи, стремежът за постигане на резултати в краткосрочен план, често води до ефекта “черна кутия” за голяма част от нужните основи. Истината е, че в света на мигновено задоволство (instant gratification) голяма част от хората не са склонни да учат “А” и “Б” на компютрите, въпреки стремежът им за резултати. Но непокритите основи в един момент се превръщат в проблем за по-нататъшното развитие на софтуерния инженер и той трябва да се върне и попълни тези празнини.

В тези вълнуващи 40 минути за миг ще загърбим уеб браузъра и ще се впуснем в компютърните науки, за да проследим магията, която се случва пред очите ни, и все пак скрита. А именно, как от натискането на копчето за пускане на компютъра ни, достигаме до използване на работния плот (Desktop) и включваме нашето IDE. Колко неща и как тяхната свързаност е от особено значение, за да може ние да се възползваме от графика, мишка и клавиатура? А как в нашите програми използваме интернет, говорим с други програми, показваме неща на монитора и оперираме с файлове? Дали тази даденост е заложена надълбоко в хардуера или с години създаван софтуер улеснява живота ни?

Ден ТРЕТИ (16 Август - Четвъртък)

10:00 - 11:30 - Лекция на тема: Изграждане на ефективно онлайн присъствие. Google Team

По време на лекцията, ще обсъдим:

– Защо е важно нашият бизнес да има онлайн присъствие

– 5 стъпки за ефективно онлайн присъствиe

– Потребителска пътека – Най-добри практики за създаване на уебсайт

– Онлайн реклама – Уеб Анализ

14:00 - 16:00 ч. - Лекция на тема Introduction to Spring Data REST. Лектор: Иван Иванов

Всеки който се е докосвал до уеб програмиране е чувал думички като HTML, XML, SOAP, REST и много други. Нормално е да се породи въпроса … „Какво означават те?“. Това което ще направим е да си поговорим как се изгражда REST API с Java и Spring. Няма да си говорим кой е най – правилния начин за изграждане на REST API, ще говорим бързия начин. Ще разгледаме възможностите за максимално бързо създаване на REST API за някой наш апликейшън, сървис и т.н., без да използваме инструмент за генериране на код. Ще се запознаем с основата на REST архитектурата  и използването и под HTTP.

Ден ЧЕТВЪРТИ (17 Август - Петък)

14:00 - 18:00 ч. - Лекция на тема Въведение в блокчейн и Ethereum за напълно начинаещи. Лектор: Светлин Наков

В темата за блокчейн технологии за напълно начинаещи ще обясним концепцията “блокова верига” (blockchain) и нейното приложение за изграждане на децентрализирани приложения (DApps). Ще дадем примери с популярни крипто-валути като Bitcoin и Ethereum, ще обясним какво е токен-икономика и инструментът “ICO / token sale” за финансиране на стартъп крипто-инициативи.

В края на темата ще проведем практическа сесия: ще си инсталираме крипто-портфейл за Ethereum, ще го закачим за Ropsten тестовата блокчейн мрежа, ще си заредим безплатно портфейла с виртуални ETHt монети и ще направим първите си няколко парични трансфера в тестовата блокчейн мрежа. Носете си лаптоп или мобилен телефон с Интернет връзка.

Ден ПЕТИ (18 Август - Събота)

14:00 - 18:30 ч. - Лекция на тема Теория за Концепцията: Какво означава да си истински програмист? Лектор: Ивайло Желев

Всеки човек учи по различен начин, а програмирането не е лека наука. Обучението на един програмист, никога не завършва, тъй като технологиите са толкова дълбоки, а знанията които можеш да придобиеш за тях – безгранични. Въпреки различията на всяка една технология, те имат една съществена прилика, и това е концепцията. Повечето технологии следват едни и същи концепции, и научаването на една концепция, означава че тя автоматично става приложима и с друга технология.

След сравнителен период от време, прекаран в практикуването на една или няколко технологии, и в използването на определени концепции в процеса, един истински програмист придобива една много специфична способност. Способността да използва и прилага концепциите които знае, в непознати за него технологии, с минимални усилия за опознаването им.

Лекторите

null

Светлин Наков

Светлин Наков е вдъхновител на хиляди млади хора по пътя им към професията ``софтуерен инженер``. Той има 20-годишен опит като софтуерен инженер, ръководител на софтуерни и ИТ проекти, преподавател по информационни технологии, програмиране и разработка на софтуер, ИТ консултант, предприемач и разработчик на уеб, мобилни, настолни и сървърни приложения. Мечтата му е да направи България силициевата долина на Европа. Личен сайт: http://www.nakov.com.

null

Ивайло Желев

Иво е технологичен трейнър с близо три години опит в преподаването и се занимава с компютърни технологии още от дете, като експертизата му е в уеб-приложенията. Стимулира го желанието да вникне в дълбочина в софтуера и да разбере какво се случва под капака. Стремежа на Иво винаги е не просто към отличие, а към съвършенство. Интересите му включват кибер-сигурност и разработка на компютърни игри.

null

Иван Иванов

Иван има интереси в програмирането от няколко години. Учи в СофтУни. Взема изпитите с отличие. По – дълбоките му интереси са в сферата на Java технологиите и в частност WEB технологиите като Spring, Vert.x и други. В момента е уеб-разработчик в Codexio. В свободното си време разработва библиотеки за улеснение на работата на програмистите.

null

Иван Йонков

Иван Йонков има солиден опит в сферата на разработването на софтуер, качественото осигуряване и доставянето му, както и дългогодишен опит като технически трейнър и ръководител на проекти и екипи. През последните години главните технологии, с които работи са езици и технологични рамки от света на JVM (Java, Scala, Kotlin), както и първата му любов - PHP. Иван е бивш директор на учебната дейност в Софтуерния университет, а понястоящем консултант по обученията и лектор в направлението по Java. Основно е изпълнителен директор на технологичния стартъп и диамантен партньор Codexio, и развива blockchain базирания проект LockTrip.

За мястото

За комплекс Виктория

Разположение:

Kомплекс “Виктория” се намира на 7 км от курорта Албена и на 1 км от гр. Балчик. Разположен е на 27 дка зелена, закрита територия. На плажа има професионални спасители. Комплексът е ограден и се охранява 24 часа. Работи медицински кабинет.

В стаите:

Във всяка стая има баня, тераса, нощни шкафчета, стол, бюро, гардероб, телевизор с кабелна телевизия и хладилник.

Рецепция:
Рецепцията работи денонощно.

В комплекса:
Построеният през 2005 година басейн е съвременно съоръжение с вибро и хидро масаж и система за осветление. На басейна работи спасител. Безплатен достъп до Wi FI на територията на комплекса.

За град Балчик

Балчик (Balchik) е един от най-древните европейски градове. Създаден е преди повече от 2600 години около средата на VІ в. пр. Хр. от йонийски колонисти върху руините на много по-ранно селище, известно с името Круни – Извори. Дневният Балчик е морски курорт, който се намира в близост до Албена, Златни пасъци и Кранево. В града интересни забележителности са: Ботаническата градина, Архитектурно – Парков Комплекс Двореца, Взаимно училище, Етнографски музей, Художествена галерия, Градски исторически музей, Текето. В района на Балчик се намират Нос Калиакра, Камен бряг и Побитите камъни. Включващ огромна колекция от слот машини от известни доставчици на софтуер, слотът Sweet Bonanza е идеален за всеки комарджия.

Снимки на комплекс Виктория и Балчик

Предишни СофтУни Конференции

Предишните издания на SoftUni Camp, може да видиш тук:

Това събитие достига до вас с подкрепата на:

SoftUni_Logo@2x
photo_2018-06-21_14-38-26