Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

denis_a321 avatar denis_a321 13 Точки

Въпрос относно работа с LVM в RedHat

Здравейте, колеги.

Нуждая се от малко помощ относно работата с LVM. Съвсем скоро научих за какво точно служи тази абстракция, както и основните команди за управление, но все още не съм разбрал как работи всичко и каква е последователността на действията - mount, fdisk, mkfs, LVM и т.н. Пък и в UNIX/Linux съм начинаещ, все ощe, и с курса през зимата дадох началото си в тази област, общо взето.

Първо, инсталирал съм RedHat (не случайно, точно на него трябва да работя) върху виртуална машина Oracle VirtualBox. Въпросът е има ли логика изобщо да правя разни неща с LVM, при положение че диска е виртуален и във операционната система система нямам нито един напълно отделен и цял физически диск (sdn) ?

Мога ли по някакъв начин на shrink-на диска (~20GB) , който съм създал с VirtualBox, т.е. да направя unallocated space , което след това да направя като нов Volume, над който да създам VG(VIRTUAL GROUP) и след това LV(LOGICAL VOLUME) ?

Към момента имам създадена група "rhel" и към нея успях да създам един съвсем малък (~4MB) LV, но това явно е системна група и е монтирана в /boot . 

 

EDIT:

Създадох VG и няколко LV след като добавих нов sata device от virtualbox и действах в/у него. Но все още не съм си отговорил на въпроса дали може това да стане на първия sda1, на който е инсталирана дистрибуцията и на практика е монтиран в "/" , т.е. free спейс-а от него да се направи на нова LVM група и съответно LV-та.

Тагове:
0
Linux Курсове 16/06/2017 21:06:55
dimitraki avatar dimitraki 38 Точки
Best Answer

Привет!

 

Макар и със закъснение, но все пак ще се включа :)

 

Относно това дали има смисъл да се правят съответните експерименти - аз мисля, че отговорът е да. :)

 

Относно намалянето на размера - това би могло да бъде доста проблематично и зависещо от редица неща, като например от избраната файлова система. Аз бих подходил по друг, по-лесно осъществим, начин. Бих увеличил размера на виртуалния диск (примерно на 30ГБ) с команда подобна на следната:

VBoxManage modifymedium disk virtual-drive.vdi --resize 30720

Това на практика би довело до появата на неалокирано място, което да се използва за съответните цели.

 

Увеличаването на размера на виртуалния диск не би трябвало да бъде проблем, особено ако като тип на провизиране е избрано thin provisioning.

 

Друго решение в тази ситуация, което бих използвал, е вече приложеното - добавянето да допълнителен виртуален диск :)

 

Поздрави,

Димитър

1
21/06/2017 22:43:11
denis_a321 avatar denis_a321 13 Точки

Благодаря, ще опитам и варианта с увеличаването на виртуалния диск.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.