Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

d.gornenski avatar d.gornenski 0 Точки

Flowers: Conditional Statements Advanced - More Exercises

Привет, колеги!
Имам проблем с една от задачите, и по точно със закръглянето на едно от числата след умножение на процент. Дори когато следвам канонично стъпките за rounding в realpzthon.com.
Калколаторът на тел, лаптопа и онлайн калкулатора ми дават изчисление както по условие, но уви IDE не е на това мнение.

Кодът ми: https://pastebin.com/clone/VisP1j2c

Условие на задачата:  - извинявам се че условието не е чрез линк.

1.Магазин за цветя

Магазин за цветя предлага 3 вида цветя: хризантеми, рози и лалета. Цените зависят от сезона.

Сезон

Хризантеми

Рози

Лалета

Пролет / Лято

2.00 лв./бр.

4.10 лв./бр.

2.50 лв./бр.

Есен / Зима

3.75 лв./бр.

4.50 лв./бр.

4.15 лв./бр.

В празнични дни цените на всички цветя се увеличават с 15%. Предлагат се следните отстъпки:

  • За закупени повече от 7 лалета през пролетта 5% от цената на целият букет.
  • За закупени 10 или повече рози през зимата 10% от цената на целият букет.
  • За закупени повече от 20 цветя общо през всички сезони 20% от цената на целият букет.

Отстъпките се правят по така написания ред и могат да се наслагват! Всички отстъпки важат след оскъпяването за празничен ден!

Цената за аранжиране на букета винаги е 2лв. Напишете програма, която изчислява цената за един букет.

Вход

Входът се чете от конзолата и съдържа точно 5 реда:

  • На първия ред е броят на закупените хризантемицяло число в интервала [0 ... 200]
  • На втория ред е броят на закупените розицяло число в интервала [0 ... 200]
  • На третия ред е броят на закупените лалетацяло число в интервала [0 ... 200]
  • На четвъртия ред е посочен сезона[Spring, Summer, Аutumn, Winter]
  • На петия ред е посочено дали денят е празник[Y – да / N - не]

Изход

Да се отпечата на конзолата 1 число – цената на цветята, форматирана до вторият знак след десетичната запетая.


Благодаря предварително!

 

Тагове:
0
svephoto avatar svephoto 1191 Точки

Здравей, d.gornenski,

 

Предадох решението ти в този контест https://judge.softuni.org/Contests/Practice/Index/1663#2 и Judge даде 100/100, като само първият нулев тест не мина, но не съм търсил причината за което. Какъв всъщност е проблемът при теб?

Иначе за неща като форматиране и т. н., ако искаш, можеш да четеш направо и от документацията на Python:

https://docs.python.org/3/tutorial/inputoutput.html

0
01/10/2021 22:16:51
d.gornenski avatar d.gornenski 0 Точки

При тест 4,5,6 ми дава червен "Х", което ще рече (до колкото разбирам) не структурата е грешна а е объркан стринг, който джъдж очаква. След пускане на дебъгерът останових че когато умножа цената на бокета при празнична цена, което ще рече + 15%:

в случая

bouquet *= 1.15

стойностите са следните 40.40 * 1.15 = 45,45999999994

Вместо  както джъдж го очаква, а и всички всевъзможни калкулатори около мен ми дава: 40.40 + 15% = 46.46 лв.

И от тук започват грешките в по нататъчните ми отговори с по +2,3...5... единици в крайният отговор, който джъдж очаква.

Разбрах за банкеското закръгляне и че проблема с python e отстранен по последните версии. Но не мога да закръгля и не знам как да го направя, като всеки предложен начин за форматиране и закръгляне не проработи, а съм търсил и в пайтън базата данни и в stack overflow, където дават същите съвети както в трупайтън. 

 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.