Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Iv_Konov avatar Iv_Konov 383 Точки

Проблем със задача от Книга "Основи на програмирането" (със C#) - 16. Number 0...100 to Text

Здравейте, колеги,

 

Имам особен проблем. Кое истинското условие на задачата или къде ми е пропуска в разбирането - да има нужда от подобна проверка (за некоректно въведено число), или нещо друго греша:

if (num > 100 || num < 0)
            {
                Console.WriteLine("invalid number");
                return;
            }

"Съдията" прие програмата с цитираната проверка - 100/100, без нея ми дава 88/100. Реално, идеята да пробвам с проверката я видях от други постове!

 

Това е пълният код, ако някой има нужда...
https://pastebin.com/A3EEc0ua

 

Условие от книгата стр. 132 и линк:
https://csharp-book.softuni.bg/chapter-03-simple-conditions.html

 

"Задача: * изписване на число от 0 до 100 с думи

Да се напише програма, която превръща число в диапазона [0 … 100] в текст.
Примерен вход и изход
Вход  Изход
25  twenty five
42  forty two
6  six
Насоки и подсказки

Проверете първо за едноцифрени числа и ако числото е едноцифрено, отпечатайте съответната дума за него. След това проверете за двуцифрени числа. Тях отпечатвайте на две части: лява част (десетици = числото / 10) и дясна част (единици = числото % 10). Ако числото има 3 цифри, трябва да е 100 и може да се разгледа като специален случай.
Тестване в Judge системата

Тествайте решението си тук: https://judge.softuni.bg/Contests/Practice/Index/506#15."

 

Поздрави,
Иван

0
Programming Basics with C# 12/02/2019 12:35:19
emo.999 avatar emo.999 399 Точки
Best Answer

Здравей,

Ами реално в условието няма constraints и вероятно очакват сам да се сетиш за това, че могат да ти подадат число извън диапазона, което не е много релевантно, но все пак. Просто като цяло условията в тези книги са написани така доколкото съм имал контакт с тях. Затово по-добре се придържай към задачите от курса. Поне имат по-подробна информация какво се иска. 

1
Iv_Konov avatar Iv_Konov 383 Точки

Здравей,

благодаря за съвета - приемам отговора... иначе решавам задачки от там, защото има интересни главоблъканици (поне за идея при решаването).

 

Поздрави,

Иван :)

1
emo.999 avatar emo.999 399 Точки

Здрасти,

ами мисля, че повечето се повтарят и в упражненията от Programming Basics курсовете (Сегашни и предишни инстанции), но трябва да се поровиш за да ги откриеш.

Конкретно тази задача си спомням, че я решавах на моя Basics.

Хубаво е, че търсиш и странични упражнения. :)

Успех✌

0
chichovoto avatar chichovoto 31 Точки

Аз също се сблъсках със същия проблем на същата задача :) Изгубих часове да търся несъществуваща грешка. 

Има и други такива задача btw.. да си имаш едно наум :). 

Според мен има задачи, чиито условия търпят промени с течение на времето (поради някакви причини...), а  judge продължава да работи със старите условия...

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.