Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

starcounter avatar starcounter 1 Точки

XAMPP/ Cpanel Wordpress?

Един тъп въпрос от начинаещ в Wordpress.

На курса първо инсталирахме XAMPP, после Wordpress и накрая хостинг. От двете лекции на лектора така и не ми стана ясно какво точно прави XAMPP? Отделно след като инсталирахме хостинга, през него ставаше достъпа до Wordpress. Тъй като не  ми беше ясен процеса, тръгнах да се ровя из youtube, там пък се намеси и Cpanel и сега в главата ми е тотална каша. Някой може ли да ми разясни накратко функциите на XAMPP и Cpanel?

Тагове:
0
WordPress Essentials 17/08/2019 15:44:56
scarecrow avatar scarecrow 1 Точки

XAMPP  хоства сайта който правиш на личния ти компютър и там работиш с панела на wordpress. След като направиш сайта на личния ти компютър можеш да го качиш на хостинг който си закупил. Cpanel е панел с който работиш на вече качен уебсайт на определен хостинг. До колкото разбрах повечето хостинг компании ползват Cpanel.

 

0
starcounter avatar starcounter 1 Точки

Благодаря!

Но пък ако вече имам закупен хостинг, мога ли да инсталирам wordpress през Cpanel? Един вид да работя директно през хостинга или не е препоръчително?

0
BoYaN avatar BoYaN 336 Точки

В XAMPP(или LAMPP ако си на линукс) е събран софтуерът, който е нужен за да подкараш WordPress инстанция - сървър, база данни и Php среда.

X - Windows (L is for Linux)

A - Apcahe server

M - MariaDB (MySql) database

P - Php

P - Perl

Това ти е нужо за да си подкараш WP на твоя компютър и ще ти бъде сервирано съдържанието от него на localhost (127.0.0.1)

Cpanel се използва за администрация, като в него са заложени скриптове за автоматизирано деплойване на Wordpress, Joomla etc... инстанции през графичен интерфейс, като там ти дават машина с вече инсталиран LAMPP стак и вече не се сервира само на твоя лаптоп а на адрес(който си взел) в интернет, напр.  "my-wordpress-site.com". Нещо като control panel, през който си настройваш хостинг услугите, които си си закупил.

0
CremaDory avatar CremaDory 39 Точки

Самия хостинг представлява предоставяне на ресурси - цпу, дисково пространство. брой бази данни. Върху тези ресурси се разполага съвкупоност от софтуер,чрез който работи уеб сайта. На един хостинг сървър обикновено има инсталирани, някаква релационна база данни - най-често MySql, Postgres или MariaDB, интерпретаторни езици , по няколко версии за даден език - уеб сървър - Apache или NginX ( При второто стека се казва LEMP, ако е Линукс) ,кеширащ сърврър,ftp сървър. мейл сърврър- за него и за днс е силно препоръчително, ако не и задължително да са на отделни машини. Контролният панел, подобно на графичните среди в *NIX,предоставя на потребителя графичен интерфейс, чрез който може да създава бази данни,да добавя домейни и пощенски кутии, без да изписва команди в терминала. CPanel е един такъв популярен панел, чийто главен недостатък е цената и че поддържа само Red Hat базирани дистрибуции на Линукс. Други подобни популярни панели са Plesk и Webmin. 

Та съвкупността от платформата и инсталирания софтуер определя името на стека. Най-често срещания стек е LAMP - Линукс/Apache/MySQL or MariaDB/Perl or Python or PHP. Съществурват и други варианти например FAMP/BAMP ако ОС-а е FreeBSD, SAMP ако е Соларис или HAMP за HP-UX(Има и такива нърдове). За последната ОС съществува и Web server suite, Който включва HAMP+ WebMin контролен панел. Разбира се за по-голяма гъвкавост всичкия  софтуер може да се инсталира и поотделно.

Надявам се да е станало по-ясно. Уеб хостинга си е доста широка и интересна тема. 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.