Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

quickben avatar quickben 966 Точки

[Exam] C# Basics - 25.07.2014 - въпроси, мнения, задачи

Честито на колегите които са си постигнали целта, на останалите - "ще се видим на поправката", че и аз не постигнах резултата в който се целих и смятам да се явя на поправката да си постигна "таргета".

Също така предлагам всякакви въпроси/мнения относно изпита да се помещават в тази тема за да не спамим излишно форума.

На печелившите честито на останалите Наздраве! :)

Тагове:
7
Programming Basics
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Best Answer

Колеги, приятно съм изненадан от добрите резултати, които постигнахте вчера на C# изпитите (25 юли). Доволен съм и че нямаше значима разлика в труността на задачит от двете групи и няма да има нужда да скалираме резулттите.

Статистика за 25 юли, сутрешна група:

  • Брой кандидат-студенти: 139 души
  • Участници с максимален резултат (500 точки): 24 души
  • Участници с ненулев резултат: 105 души
  • Среден резултат (без нулите): 300.85 точки

Статистика за 25 юли, вечерна група:

  • Брой кандидат-студенти: 86 души
  • Участници с максимален резултат (500 точки): 12 души
  • Участници с ненулев резултат: 70 души
  • Среден резултат (без нулите): 283.17 точки

Качил съм ви условията на задачите, авторските решения и тестовете от judge системата в сайта на C# курса (май 2014):

В judge системата сме отворили за упражнения (практика) вчерашните задачи, така че може да си ги дорешите (който не е успял на изпита):

Напомням на всички, които искат да учат от есента в СофтУни, че има още една дата за изпит: 22 август. Има достатъчно време за подготовка. Най-добрата подготовка е изрешаване (дори по няколко пъти) на всички изпитни задачи от минали приемни изпити: http://judge.softuni.bg/Contests/#!/List/ByCategory/1/CSharp-Basics. Това са 12 изпита, общо 60 задачи. Ако можете да ги решавате с лекота, значи сте добре подготвени за изпита, както и ще имате силен старт в програмирането.

Съгласно политиката на СофтУни, за първо явяване на приемния изпит таксата е 50 лв. За следващо явяване (поправка) таксата е 20 лв. Надяваме се тези такси да не спират хората да подобряват резултатите си, но и да откажат всеки, който не е учил и идва да се пробва.

Очаквайте скоро и класиране, т.е. да обявим кои са приети още сега в СофтУни за започване на ниво #1 от 2 септември.

 

12
krastevkrs avatar krastevkrs 5 Точки

Поздравление на екипа за добрите резултати! Имам два уточняващи въпроса:

  1. До коя дата е срокът за кандидатстване за изпита през Август?
  2. Ако студентът "Х" се яви и през Юли и през Август означава ли това, че оценката от Юлския изпит отпада или важи по-високата от двете явявания?
0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Файлът с авторското решение за BitPaths от сутрешния изпит е празен.

1
Petya avatar Petya 2461 Точки

krastevkrs Крайният срок за кандидатстване за изпита на 22 август, е 17 август. Взима се по-високата оценка, разбира се.

2
quickben avatar quickben 966 Точки

Аз лично направих 370/380 точки и си позволих да попитам екипа на СофтУни дали този резултат е достатъчен човек да бъде приет присъствено и "краткия отговор" беше ДА. Определено не съм доволен от резултата и 100 % ще се пробвам да го подобря на поправката. Задачите си бяха нормални. Всички които не са доволни от постигнатото могат да обвиняват само себе си или световното по футбол :) Това е моето мнение относно изпита(ако някой го интересува де). Отново честито на "шампионите" на останалите успех на поправката.

Cheers 

A като бонус след като минат всички групи ще постна най-грозното решение на 3-та задача който някога някой е виждал :) :)

3
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Аз съм против да се обвинява Световното по футбол! Изгледах го цялото и пак си взех изпита. Постигнах целта си, изкарах 500 точки. Просто си уплътнявах добра работното време в офиса с кодене, вместо с висене във Фейсбук :)

Задачите според мен не бяха кой знае колко трудни като логика. Пожелавам успех на колегите, които ще се явяват отново. И им пожелавам да не се отказват. Ще си помагаме взаимно кой с каквото може.

0
quickben avatar quickben 966 Точки

Христо от шеги не разбираш ли :)

2
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Разбирам и влязох в шеговития тон. Едва ли някой наистина обвинява Световното... Виж, за коденето в работно време наистина ме хванаха и ме гледаха доста странно. Шефът ми реши, че правя някакв хак, с който да източа фирмената информация.

0
Petya avatar Petya 2461 Точки

Колеги, напомням, че коментирането на задачите преди края и на втория изпит (22:00 ч, 25 юли) е забранено.

2
quickben avatar quickben 966 Точки

Мерси за допълнението, точно щях да си "edit"-на коментара да напомня за това :)

1
bonethugs avatar bonethugs 3 Точки

Като цяло има доста високи резултати, явно по-бавното темпо с което се взима материала си казва думата. Разбира се, винаги съществува и вероятността да кандидатстват подготвени хора, за които това е елементарен материал.

Честито на отличниците!

Кога ще бъде следващата дата, така наречената поправка? :)

 

1
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Според мен задачите не бяха никак трудни. Първите 4 задачи без кой знае какви затруднения за по 20-30 минути всяка. И аз на 3-та предадох отвратителен код... На 5-та задача докато разбера логиката ми отне почти час. Обърках се с тези стрелки надолу и се опитвах да получа числото на съответния ред чрез числото на предния ред. Накрая се усетих, че числото се образува от числото в предната колона и кода стана доста бързо за 10 минути. Използвах и масиви за тази задача, но върху числата ползвах само побитови операции. 4-та задача се оказа доста лесна...

След като се прибрах вкъщи малко преработих кода да изглежда по-добре:

01. MelonsAndWatermelons

02. LettersSymbolsNumbers

03. PandaScotlandFlag

04. MorseCodeNumbers

05. BitPaths

 

А това е кода, който предадох на изпита. Има доста забележки по него, но с бързане към следващата задача е така:

01. MelonsAndWatermelons

02. LettersSymbolsNumbers

03. PandaScotlandFlag

04. MorseCodeNumbers

05. BitPaths

1
boyanov avatar boyanov 65 Точки
Трудността на задачите е относителна, за някои са лесни за други са трудни. В сравнение с вариантите от минали изпити сегашните задачи изглеждат честни :)
0
Bobosam avatar Bobosam 185 Точки

За мен е важно, че написах логиката на всички задачи. Не съм се достатъчно натренирал, естествено нямам пълни 500 точки. Само едно не харесвам като цяло на обучението...Защо всички ви плашат с битовите задачи...и ви отказват да ги усвоите. Никой неможе да ме убеди, че работата с два елемента е по-сложна от работата с 10...Просто трябва малко повече обяснения как механичните премествания на единицата влияят на математиката...Забележката ми е към всички лектори и асистенти. Не ни плашете, научете ни...Резултатите от изпита явно показват къде трябва да се работи...Да не забравяме, че една от голямите софтуерни фирми в София работят доста с битове...

3
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Съгласен съм за битовите операции, доста по-лесно е с тях. След като схванах логиката на 5-та задача кода чрез битови операции стана много кратък. До преди 2 седмици и аз не харесвах задачите с битове, но като реших всичките задачи от изпитите през Април и доста лесно ги свикнах. За битовите операции има няколко основни неща, които трябва задължително да се знаят:

n = n & (~(1 << pos)) | (mask << pos);     //заменяне на бит с неизвестна маска

n = n ^ (1 << pos);     // обръща бит-а на дадена позиция (0 -> 1 или 1 -> 0)

n = n & ~(1 << pos);     // прави бит-а 0-ла

n = n | (1 << pos);     // прави бит-а 1-ца

5
and1teachera avatar and1teachera 19 Точки

10 часа мина и мисля че мога да задам въпроса който ме гложди цял ден.Защо този код дава 30/100 точки?Задачата е номер 4 от сутрешния изпит :) мерси предварително

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Защо си сложил това?

if (nSum > 5)
{
    Console.WriteLine("No");
    return 0;
}  

 

Примерно ако nSum = 10 то product 10 може да се получи от 1*1*1*1*2*5, а ти принтираш No.

1
VTeneva avatar VTeneva 30 Точки

Вместо тази странна проверка

if (nSum > 5)
{
    Console.WriteLine("No");
    return 0;
}  

сложи едно булева променлива със стойност по default false, на която да се присвои стойност true, само ако nSum == произведението i * j * k * m * o * p. Накрая след for циклите слагаш един if за проверка и, ако е false - изкарва "No".

Другото ми изглежда наред май. :)

1
koleto_pz avatar koleto_pz 28 Точки

И аз се бях заблудил с тъпа проверка if (nSum > 5). Без нея всичко е точно.

1
mclaud85 avatar mclaud85 28 Точки

Бях на 2 c#-morninig,отностно задачите ,поне на мен ми заеха плътно 6 часа, и то защото час опитвах да разбера условието на 5-та задача. Не бяха трудни като цяло , а по скоро като логически бяха по сложни, но имаше известни прилики вече със даваните задачи на предишните приеми и от домашното.Аз си носех решенията от домашните+50те задачи от вече даваните ,които са в "judge"- a и доста ми помогнаха.

03. Panda Scotland Flag--> подобна като 14 april evening " Programmer DNA"

01.Melons and Watermelons-->Доста примерни първи задачи от даваните със  if + switch/case

02. Letters, Symbols, Numbers--> Поне 30-40 % ти е готова задачата ако си си правил имаше подобна задача за домашно

04.Morse Code Numbers--->от този тип с малко довавки 10 April Morning "Nine-Digit Magic Numbers"

05. Bit Paths-->Вече импровизираш

 

Ето и моите решения . Прекалено са дълги като код с излишни неща и "дървени", но това ми измъдри мозъка:

01. Melons and Watermelons

02. Letters, Symbols, Numbers

03.Panda Scotland Flag

04. Morse Code Numbers

05.Bit Paths

 

 

 

 

 

1
boyanov avatar boyanov 65 Точки
Аз бях във 2ра група и реших последната задача точно 5 мин преди края на изпита :)
0
kk.goranov avatar kk.goranov 0 Точки
Честито на всички успешно представили се бъдещи студенти. Имам въпрос свързан с кандидатите, които не са се представили толкова успешно - може ли да им бъде даден втори шанс и да бъдат допуснати на изпита през Август?
0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки
Всеки от днешните изпити може да се яви и Август. Потвърдено е от SoftUni.
2
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Да, може да се явиш август пак.

4
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.