Loading...
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

[Exam] Java Basics - 21 September 2014 - впечатления, решения, резултати

Тъй като вече официално приключи и вторият изпит по Java Basics за днес, реших да отворя темата.

Първо, поздравления на успешно справилите се, а те не са малко.

Как ви се сториха задачите? По-лесни, по-трудни или на нивото, което очаквахте? Имаше ли по-кофти моменти, с които (не) сте се преборили?

 

По мое мнение задачите бяха на очакваното ниво; не бяха нито по-лесни, нито по-трудни от задачите, които са давани на предишните изпити. За разлика от някои спорни моменти, които установихме в предишни задачи, на днешния изпит аз поне не видях да има кой знае какви проблеми с условията или тестовете, т.е. доста по-шлифовани бяха.

Гледайки резултатите, около 20% от студентите имат 400 точки, което е съпоставимо с резултатите от изпитите по C# Basics на нашия випуск. Това означава според мен, че випуска като цяло се движи с очакваните от СофтУни темпове и се поддържа някакво постоянно ниво.

Аз бях в сутрешната група, та конкретно мога да споделя мнение за задачите от сутринта. 

1-ва задача - стана ми лошо като видях името - Timespan. В Java времената са ми мъка; вярно, в Java 8 има доста по-кадърни класове за работа с такива обекти, но проблемът е, че имам малко практика с тях. Другият сериозен проблем е, че търсенето в гугъл често изкарва стари теми, в които се дават съвети с използването на остарялото и дървено java.util.Date. Неслучайно оставих тази задача и директно преминах към следващите. Без да преувеличавам, тук загубих най-много време, като накрая изтрих всичко и си реших задачата с int-ове, за щастие логиката не беше много сложна да се разпише и я направих сравнително бързо след като вдигнах ръце от разните парсвания към дати и т.н.

2-ра задача беше стандартна, омотах се малко в един момент, защото не си бях прочел старателно условието, но бързо си поправих грешките. Може би най-лесната за мен задача от изпита.

3-та задача беше по-завъртяна, ползвах два регекса, които доста облекчиха нещата. Който не е успял да научи регекс обаче сигурно е видял доста зор да си оправи входа и да го докара до думите, чиито тежести трябва да смята. Според резултатите, тук явно най-много хора са закъсали.

4-та задача - лесна за хората, които са решавали и схванали предните задачи с мапове. Вероятно непосилна за останалите. Имаше тук два по-трикови момента: 1) ядките трябваше да се принтират в реда, в който са получени на входа (т.е. TreeMap и HashMap отпадат като вариант), 2) трябваше да се взима substring преди парсването към число на количествата, за да се елиминира "kg" от входа. Третият по-важен момент е принтирането на изхода, като общо взето вариациите в този тип задачи идват основно в тази част. След последната лекция, на която бяха обяснени различните структури, подготовката, на която Асен реши задача с мап в мап, както и 1-2 самостоятелни решения, задачата я написах на един дъх, основно времето ми отиде, за да я изкодя. Няма особена вариативност в 4-тите задачи и наистина за тези, които са успели да отделят някакво време да се подготвят за нея, това е почти сигурно решена задача.

ТУК може да видите моите решения. Ще се радвам ако някой сподели по-различни начини за решения, най-вече на 1-ва задача, мисля, че на останалите няма кой знае колко място за творчество.

Тагове:
10
Java Advanced 21/09/2014 22:07:12
softuniobserver avatar softuniobserver 73 Точки

Това са моите решения на изпитни задачи от сутринта в опит за подготовка за изпит: 

Timespan

MagicSum

WeirdStrings

Nuts

 

0
11/02/2015 21:23:03
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.