Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

atoro avatar atoro 29 Точки

[Technical Issue] Дискове в RAID масива

Да предположим, че имам еднакви по размер дискове и искам да направя с тях софтуерен RAID.

Ако дисковете участват в масива целите, а не само отделен партишън от тях, трябва ли преди това да се създава такъв върху тях?

 

Пример 1: Имам sda 120GB и sdb 120GB.

От тях правя md0 120GB (RAID 1).

Необходимо ли е преди mdadm --create ...... да се прави: 

fdisk /dev/sda # Създавам sda1 (primary, 120 GB) 

sfdisk -d /dev/sda | sfdisk /dev/sdb # Създавам sdb1 (primary, 120 GB)?

 

Пример 2: Искам да създам някакъв хибриден RAID от вече създадените md0, md1, ....

Необходимо ли е да правя md0p1, md1p2, .... ?

 

Понеже експериментирам под виртуалка и си създадох 10тина диска и си поиграх с различни вариации. Виждам, че в повечето случаи става и по единия и по другия начин (къде с force-ване, къде без :) ). 

 

Тагове:
0
Linux Курсове 10/12/2014 00:51:28
velio84 avatar velio84 241 Точки

Имам и аз 1 въпрос - направих raid1 (/dev/md1) масив от 2 дяла - /dev/sdd1 и /dev/sde1

искам да го спра и след това да го изтрия, но като напиша:

mdadm --stop /dev/md1

ми изкарва следното съобщение

mdadm: Cannot get exclusive access to /dev/md1:Perhaps a running process, mounted filesystem or acive volume group?

 

Имах и друг подобен масив - /dev/md0 който успях да спра и изтрия без проблем. Какъв му е проблема на md1? smile

0
bsdemon avatar bsdemon 348 Точки

Ами той линукса си казва че има процес или нещо друго което ползва райда и за това не можеш да го спреш.
Дали не си го маунтнал ? mount ?
Може да го форснеш --force т.е. mdadm --force --stop /dev/md1. 
Важно е да разбереш какво ползва райда. Пробвай с командите:
lsof /dev/md1
fuser /dev/md1
Може да поснеш после ако ти върнат някаква информация.

1
georgy.nedyalkov avatar georgy.nedyalkov 103 Точки

Unmount-ни го и ще стане. Проблемът е, че се ползва някой файл от него в момента (ако е така затовори всички отворени файлове от този РАЙД масив) или просто трябва да го ЪнМаутнеш първо (преди да го изтриеш). Това ти е проблема.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.