Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

[Homework] PHP Basics - XAMPP/LAMP/WAMP - November 2014?

Здравейте,

Изгледах лекцията, но на зададеният в края й въпрос - трябва ли да се предава домашно за нея - не чух отговор.

Може ли някой да каже, необходимо ли е да се предава нещо за тази лекция и ако да - какво?

ПС. Виждам, че в страницата на курса е отключено предаването на домашно.

Тагове:
2
PHP Web Development Basics 27/11/2014 12:53:05
JuliaS avatar JuliaS 32 Точки

Прочети си цялото задание за домашно, има да се напише и скрипт за принтене на числата от 1 до 100, освен тестовия за phpinfo().

Аз в първия момент останах в потрес защото реших че трябва да си инсталираме всички посочени неща, но все пак аз лично мисля да остана с XAMPP и PhpStorm...Струва ми се достатъчно като среда за разработка или бъркам...Досега не съм писала абсолютно нищо на php, та не съм съвсем сигурна в това си твърдение, но поне първите 2 скрипта тръгнаха, та оттам предполагам че е достатъчно?

2
27/11/2014 13:18:31
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Благодаря и на теб.

Да, не ти трябва друго - XAMPP и PHPStorm са достатъчни. Аз ще пиша на Eclipse с плъгина на Aptana :) Малко разнообразие да има :)

0
JuliaS avatar JuliaS 32 Точки

 Възможно е така да е по удобно, аз просто вече имах инсталиран XAMPP...Но не мога да си отварям файловете от phpStorm директно в браузъра. Виждам че е грешен пътя и ги търси директно в htcdocs, но нямам идея къде точно се коригира това. Промених пътя вече на няколко места в phpStorm, но продължава да не се получава, някой има ли представа как става това?

Иначе дебъгера в самия phpStorm си бачка, но все пак за някои неща би ми били по удобно в браузъра да гледам...Аз и сега го правя но по сложния начин :) Би било екстра от phpStorm директно в браузъра да си се отварят файловете....

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Може да си го пускаш директно от php storm, но трябва първо да си го настроиш. Като за начало трябва да сложиш проекта си в ..\xampp\htdocs\ или пък ако искаш да е в отделна папка извън xampp трябва да си конфигурираш xampp-а и да му зададеш тази папка. После в PHP storm като се опиташ да пуснеш .php файл в browser-a ще ти изпише 

PHP Interpreter is not configured
 
Натискаш на configure PHP Interpreter и си избираш PHP Language Level и Interpreter.
 
След това дори не е необходимо да се пуска xampp, защото PHP storm си пуска сам server. 
2
27/11/2014 15:33:23
JuliaS avatar JuliaS 32 Точки

Здравей Никола, вече бях конфигурирала phpStorm по една друга статия във форума(https://softuni.bg/forum/1817/Useful-Info-Windows-XAMPP-PhpStorm-Konfigurirane) Там на едно място се задава url (file - settings - deployment). Там допълних двете папки през които минавам, за да стигна до файла и си проработи. Единствено за всеки нов проект ще трябва да се връщам и да сменям последната папка, тъй като си организирам всеки проект в нова папка. Предполагам че правим едно и също, но по различен начин, важното е, че нещата сработиха и вече мога да пристъпя към решаването на домашните :)

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

@ nikola.m.nikolov

"Натискаш на configure PHP Interpreter и си избираш PHP Language Level и Interpreter."

Извинявай, можеш ли да обясниш малко по-подробно какво точно си избирам? Опитах да сложа пътя до файла си в Interpreter, но ми дава 502 Bad Gateway, а самият PHP Storm казва:

"php-cgi.exe not found

Please ensure that configured PHP Interpreter built as CGI program"

 

Кое не правя както трябва?

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

a.polyanska

какъв път точно зададе в PHP Interpreter? При мен е пътя до php папката в xampp - C:\xampp\php

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

В Interpreters добавям нов local path, C:\xampp\htdocs\Homeworks (там запазвам файловете) и оставям language level на 5.4- както си е по дифолт. Обаче не иска да тръгва (ако го подкарам през ръчно през localhost, файлът си работи без проблем, т.е. не е в него грешката )

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Interpreters трябва да сочи към папката, където се намира php-то, а не към твоите файлове.

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

a.polyanska,

ето тук е описано доста добре как настроиш php интерпретатора:

Installing and Configuring XAMPP with PhpStorm IDE

Както Никола ти е написал, php.exe файла при XAMPP е в папката C:\xampp\php /където се инсталира по-подразбиране/. Него трябва да посочиш за интерпретатор, а не htdocs папката.

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

Промених пътя да сочи към папка php и сега вече грешката е 404 Not found :) Въобще не схващам- трябва да променя и мястото на файловете ли?

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

@a.angelov

Вчера точно по него се опитах да направя настройките, но очевидно в 4 сутринта не се съм била във вихъра си и вероятно съм омазала нещо. Но не схващам какво. Ще пробвам отначало, да видим. А все пак какво трябва да се предава като домашно- по-нагоре съм питала в един от коментарите- нали идеята е да поразбутаме xampp, разни ide-та... То скриптът в 1ва задача си е даден.

 

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Трябва да предадеш скрипта, който ти принтира числата от 1 до 100.

0
30/11/2014 13:42:13
JuliaS avatar JuliaS 32 Точки

Здравей a.polyanska,

едва сега видях че си писала. И аз срещнах доста трудности с подкарването на php-тата. Дори веднъж преинсталирах phpStorm защото прецаках и аз не знам какво. В крайна сметка успях с помощта на посочените по-долу статии...Мини ги стъпка по стъпка, особено внимавай когато посочваш пътя до някои файл...Ако при теб някой от компонентите е инсталиран на различо място е възможно оттам да идват някои от проблемите...Аз се ръководих по тази статия (https://softuni.bg/forum/1817/Useful-Info-Windows-XAMPP-PhpStorm-Konfigurirane), като не си местя проектите в htcdocs, а само съм направила всички настройки в самия phpStorm. Резултата виждам в браузъра (не съм дебъгвала в браузър), а си дебъгвам в конзолата на phpstorm. Единствено всеки път трябва да си задаваш името на новия файл през edin configuration /Run. Новата статия, която е посочил колега по-горе е по-пълна, просто следвай стъпка по стъпка...

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.