Софтуерно Инженерство
Loading...
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1549 Точки

Стаж в Proleit - условия

Разгледах условията по стажа в Proleit и останах със странно впечатление, от това което видях.

Според мен излиза, че стажът е платен - но не в смисъл, че ще се изкарват пари, а че ще си платиш, за да го изкараш :)

• Възнаграждение: €1480 брутно месечно възнаграждение (€1093,76 нетно) за 40-часова работна седмица.
  • Разходи: €480 за квартира, предоставена от ProLeiT

Ако правилно разбирам това, то на стажантите ще им остават по €613,76 след като си платят квартирата. Предполагам в тази сметка влизат разходите за ток и вода, което е добре, но...

Въпросната сума според мен предполага някакво доста силно икономисване. Не съм живял там, за да кажа как е - затова се разтърсих за информация по въпроса. Видях, че средната заплата за страната там е около ~€2000 евро, а минималната такава за 23+ годишен е ~1400 евро (тук не мога да кажа дали става дума за германец или като цяло, опитвам се да изровя още по-точни информации). И под минимална и средна - не визирам само IT сектора, а всички. 

Да кажем, че е ОК - няма да се спестят пари, но ще се придобие доста ценен опит, определено е нещо, което е по-добре да се изживее ако имаш възможност и желание. 

Цъкайки в/у линкчето, което ще те отведе до мястото за кандидатстване се натъкваме на нещо друго:

Избраните кандидати, заплащат административна такса от 850лв. към СофтУни при успешно заминаване на стаж.

Моля, поправете ме ако и където не съм прав. Опитвам се да добия реална представа за ситуацията там и отправената оферта...

16
Работа 10/03/2015 13:34:30
alex687 avatar alex687 20 Точки

Според мен параметрите за този стаж , въобще не са добри . Не мисля , че парите са най-важното нещо , но не може да си с висока квалификация и да вземаш тази заплата. Пример : 

- Българин , който е на стаж за стругар взема €1500 нетно.

- Работник в фирма за чистота взема €2000 нетно. 

Ако приемем параметрите на този стаж за нормални , то какъв е смисъла да учиш и да се развиваш, като по - малко квалифицирания ще е по - добре от теб . Но според мен тези параметри не са нормални , просто компанията иска да вземе евтина работна ръка (изключително евтина) и са намерили нас .... 

12
kyamaliev avatar kyamaliev 210 Точки

Милиони студенти в Германия следват с доста по-малко от тези пари на месец, включително и германците.

Освен това в  Германия е практика младите хора да започват като стажанти на минимално (или дори никакво заплащане) за 6 месеца, така работи системата там.

-4