Loading...
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Влияние на видео-картата на лаптоп за бързодействието му при програмиране с Visual Studio

Здравейте, колеги! По време на изпита по MVC c ASP.NET изпитах сериозно забавяне при всяка компилация на проекта, докато го пишех на лаптопа си. Лаптопа е нов, на 8-9 месеца, модела е на не повече от година, марка ACER, модел Extensa 2509, 4-ядрен процесор Intel Pentium N3530, 4GB RAM, диска е HDD 500TB, но видео-картата е вградена. Досега всичко вървеше добре, даже доста добре, но дали този проект е тежък за компилация и дали при тази машина е нормално да имам 25-30 сек., нужни за всяка една компилация...Вкъщи ползвам стационарен комп, който е с малко по-добър процесор, не много, но видео-картата е външна, 1GB NVidia, RAM е същата, диска е на 7200 оборота, докато на лаптопа е на 5400. На настолния компилацията става за около 5-6 секунди, което е 5 пъти по-бързо?! Може ли да ми кажете откъде е това забавяне и какво евентуално да подобря? Благодаря!

0
Хардуер
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Забавянето ти идва от комплекта: по-бавен диск и лаптоп архитектура (обикновенно при идентични параметри м/у настолен и лаптоп, вторият е малко по бавничък) при съпоставка с настолната ти машина. Вярно е че има опция да зададеш на VS да ползва графичният ускорител ако е наличен, но това има влияние по скоро за визуалните ефекти в самото студио, а не оказва влияние при компилацията (макар че някои от екстрите: анимирани менюта и т.н., все пак консумират процесорно време). Даже мога да ти потвърдя, че на моята машина където съм с NVIDIA Control Panel, нямам опция (директно изкарва съобщение, че VS няма нужда да ползва графичният ускорител) конкретно за VS да му задам изрично да се пуска през NVIDIA-та, а само през нормалната вградена карта. Така, че мисля, че всичко си е наред при теб за теза конфигурация. Може да погледнеш да му добавиш още памет и да видиш опция за 7200, Hybrid диск или чисто SSD - но и тогава едва ли ще успееш да смъкнеш под 10с. 

Може да погледнеш малко да оптимизираш WIndows-a, да му спреш излишни сървиси и да си ъпдейтнеш драйвъри (по конкретно за SATA интефейса и чипсета. Другото нещо, което би ускорило (компилацията и стартирането) на MVC-то е винагуи да ползваш MSSQL сървър, а не LocalDb, защото второто определено работи в пъти по-бавно (но пък първото консумира малко повече ресурси).

А конкретно за бързодействието по време на изпита, да не си ползвал при сидването на базата AddOrUpdate() вместо проверка чрез Any() и за това да ти е бавило всеки път при стартиране (защото е проверявало запис по запис)?

2
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Благодаря за отговора, не съм писал дори сийд метода, зарових се в другите неща, така че не е от него, има логика за това LocalDb, щото него ползвах, но не знаех, че е по-бавно. Доколко една плочка с 4GB RAM би подобрила нещата? Все пак е нов, почти не е ползван, би следвало да не е от WIN проблема, макар че напоследък много се бави при стартиране, поне 5-10 мин нещо държи диска на 100%, и то винаги е System....Наков имаше подобен проблем на някои лекции...

0
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Потърси си една програмка Windows 8 Manager (или Windows 7 Manager) и пусни Registry Cleaner-а. Нямаш представа колко боклуци и невалидни ключове в регистрито ще ти намери (При чиста инсталация на Win, Office и VS, при мен намери около 1500). Правиш backup на Registry-то и пускаш да бърше.

После си пускаш Registry Defrag (също част от горната програмка). След това пускаш Startup Manager (също част от горната програмка) и махаш всичко излишно от буута на Window-са. Може да пуснеш и Junk File Cleaner (също част от горната програмка) да разкараш временни файлове и подобни боклуци.

Друго, с което можеш (и редовно трябва) да оптимизираш е дефрагментацията на диска, но НЕ с Windows DiskDefrag. Аз ползвам Auslogic Defrag  и съм много доволен. Но преди това разкарай Hibernate-a, ако го ползваш (в CMD пишеш "powercfg.exe /H OFF" и това го изключва, като трие и hiberfil.sys файла от C:). Отново преди defrag-а изключи и swapfile.sys (направо изключи всякакъв пейджинг по дисковете - 4GB са ти достатъчни Win-на да извърти дефрагментацията без swap файл). Рестартирай машинката (за да не използва swap-a) и чак сега пускаш пълна дефрагментация и си лягаш. На сутринта възстановяваш swap-a (добре е да дадеш WIN-a да си менижира размера под Win7 и Win8 - под XP не беше така), като съвет от мен е да я активираш само на единият от партишъните (ако имаш повече от един партишън. Ако ползваш хибернация я активираш с по-горната команда, но даваш ON вместо OFF. 

Последен съвет, прегледай си сървисите и изключи тези които не ти трябват постоянно да не се стартират с компа (например може да си направиш MSSQL-a да го пускаш ръчно, сверяването по интернет на часовника, Print spooler-a ако не печаташ от машинката си на принтер и т.н.).

Ами това е в общи линии - важно е да прегледаш всички програмки, които се стартират с Windows-a и да изключиш излишните (с драйверите и някои програми се качват истински безмислици) - това го правиш както по-горе съм ти написал със Startup Manager-a от Windows 8 Manager. Например ако ползваш Adobe Reader той зарежда две програмки в началото, окито може спокойно да изключиш (едното чекира за ъпдейти, а другото уж помага за по-бързото му стартиране ... пфу...)

А относно паметта - 4GB са си 4GB и определено ще са ти от полза щом си тръгнал по тази пътечка. Достатъчно е да решиш да изнесеш MSSQL сървъра като отделна виртуална машина (а и дори като инсталация на хост машината) и автоматично намираш приложение минимум на 3GB. Пусни още една виртуалка с Win + IIS или Linux + Apache за тестове и хоп ето още 2-3GB отидоха. Но дори и да не пускаш виртуални машини, самият Win8 работи много по-добре и по-бързо с повече памет (лично го изпитах на една стара машинка с Intel Centrino2, която я направих 8GB от 3GB и с нея избутах цялата академия, просто лаптопчето излетя с допълнителната памет)

Дано съм ти бил полезен.

 

4
17/06/2015 01:36:38
Cocolino avatar Cocolino 36 Точки

Отвори Task Manager-a и провери колко памет и процесор са ти заети по време на компилация. Подозирам, че процесорът се задъхва, но провери все пак и двете.

1
arsoman avatar arsoman 419 Точки

cherokee

Ехееееее, евала ти колега! Шапка ти свалям за коментара! Нямаше как да е по-пълен отговора, просто ме разби! Бъди жив и здрав и все така да помагаш на закъсалите по света?!

0
17/06/2015 22:45:29
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Потърси си една програмка Windows 8 Manager (или Windows 7 Manager) и пусни Registry Cleaner-а. Нямаш представа колко боклуци и невалидни ключове в регистрито ще ти намери (При чиста инсталация на Win, Office и VS, при мен намери около 1500). Правиш backup на Registry-то и пускаш да бърше.

После си пускаш Registry Defrag (също част от горната програмка). След това пускаш Startup Manager (също част от горната програмка) и махаш всичко излишно от буута на Window-са. Може да пуснеш и Junk File Cleaner (също част от горната програмка) да разкараш временни файлове и подобни боклуци.

Друго, с което можеш (и редовно трябва) да оптимизираш е дефрагментацията на диска, но НЕ с Windows DiskDefrag. Аз ползвам Auslogic Defrag  и съм много доволен. Но преди това разкарай Hibernate-a, ако го ползваш (в CMD пишеш "powercfg.exe /H OFF" и това го изключва, като трие и hiberfil.sys файла от C:). Отново преди defrag-а изключи и swapfile.sys (направо изключи всякакъв пейджинг по дисковете - 4GB са ти достатъчни Win-на да извърти дефрагментацията без swap файл). Рестартирай машинката (за да не използва swap-a) и чак сега пускаш пълна дефрагментация и си лягаш. На сутринта възстановяваш swap-a (добре е да дадеш WIN-a да си менижира размера под Win7 и Win8 - под XP не беше така), като съвет от мен е да я активираш само на единият от партишъните (ако имаш повече от един партишън. Ако ползваш хибернация я активираш с по-горната команда, но даваш ON вместо OFF. 

Последен съвет, прегледай си сървисите и изключи тези които не ти трябват постоянно да не се стартират с компа (например може да си направиш MSSQL-a да го пускаш ръчно, сверяването по интернет на часовника, Print spooler-a ако не печаташ от машинката си на принтер и т.н.).

Ами това е в общи линии - важно е да прегледаш всички програмки, които се стартират с Windows-a и да изключиш излишните (с драйверите и някои програми се качват истински безмислици) - това го правиш както по-горе съм ти написал със Startup Manager-a от Windows 8 Manager. Например ако ползваш Adobe Reader той зарежда две програмки в началото, окито може спокойно да изключиш (едното чекира за ъпдейти, а другото уж помага за по-бързото му стартиране ... пфу...)

Дано съм ти бил полезен.

 

0
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Потърси си една програмка Windows 8 Manager (или Windows 7 Manager) и пусни Registry Cleaner-а. Нямаш представа колко боклуци и невалидни ключове в регистрито ще ти намери (При чиста инсталация на Win, Office и VS, при мен намери около 1500). Правиш backup на Registry-то и пускаш да бърше.

После си пускаш Registry Defrag (също част от горната програмка). След това пускаш Startup Manager (също част от горната програмка) и махаш всичко излишно от буута на Window-са. Може да пуснеш и Junk File Cleaner (също част от горната програмка) да разкараш временни файлове и подобни боклуци.

Друго, с което можеш (и редовно трябва) да оптимизираш е дефрагментацията на диска, но НЕ с Windows DiskDefrag. Аз ползвам Auslogic Defrag  и съм много доволен. Но преди това разкарай Hibernate-a, ако го ползваш (в CMD пишеш "powercfg.exe /H OFF" и това го изключва, като трие и hiberfil.sys файла от C:). Отново преди defrag-а изключи и swapfile.sys (направо изключи всякакъв пейджинг по дисковете - 4GB са ти достатъчни Win-на да извърти дефрагментацията без swap файл). Рестартирай машинката (за да не използва swap-a) и чак сега пускаш пълна дефрагментация и си лягаш. На сутринта възстановяваш swap-a (добре е да дадеш WIN-a да си менижира размера под Win7 и Win8 - под XP не беше така), като съвет от мен е да я активираш само на единият от партишъните (ако имаш повече от един партишън. Ако ползваш хибернация я активираш с по-горната команда, но даваш ON вместо OFF. 

Последен съвет, прегледай си сървисите и изключи тези които не ти трябват постоянно да не се стартират с компа (например може да си направиш MSSQL-a да го пускаш ръчно, сверяването по интернет на часовника, Print spooler-a ако не печаташ от машинката си на принтер и т.н.).

Ами това е в общи линии - важно е да прегледаш всички програмки, които се стартират с Windows-a и да изключиш излишните (с драйверите и някои програми се качват истински безмислици) - това го правиш както по-горе съм ти написал със Startup Manager-a от Windows 8 Manager. Например ако ползваш Adobe Reader той зарежда две програмки в началото, окито може спокойно да изключиш (едното чекира за ъпдейти, а другото уж помага за по-бързото му стартиране ... пфу...)

Дано съм ти бил полезен.

 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.