Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

velio84 avatar velio84 241 Точки

[Useful Info] Linux Mint 17 Cinnamon - Как да инсталираме, Java 8 и Eclipse

Здравейте,

ще ви покажа как можете да си качите Линукс (не на виртуална машина, а dual boot с Уиндоус). Надявам се да е полезен за хората, които не са се сблъсквали никога с Линукс.

Искам отсега да ви предупредя, че ще правите всичко на ваша отговорност и ви съветвам да си бекъпнете всякаква ваша информация от компютъра, тъй като винаги има вариант нещо да не стане като хората!

Съветвам да ползвате Линукс Минт, тъй като е доста user friendly и това, което получавате като графична среда и функционалност се доближава максимално до това, което сте свикнали с Уиндоус. Базиран е върху Убунту и всичкия софтуер, който го има за Убунту ще може да се инсталира и тук. Идва и с вградени мултимедийни кодеци, флаш и т.н. - напълно е готов за употребва от средно-статистическия потребител :)

Снимките са малко кофти, снимани с телефона от екрана на лаптопа, но не можах да измисля по-елегантно решение, тъй като нямах много време.

Има различни версии, няма да задълбавам коя каква е - тия инструкции са за Mint 17 Cinnamon.

Може да го изтеглите от тук

Врътвате го на 1 ДВД и буутвате от него.

За разлика от Уиндоус, това се нарича LiveCD - т.е. стартира си от ДВД-то и реално можете да си поиграете с операционната система и да видите дали ви допада или не.

В моя случай го инсталирах на лаптопа - хард диска ми е разделен на 2 - C:\ къдетo ми е качен Уиндоус 7 и D:\ където имам разни други неща. Ще разцепя D:\ с програма от линукса и ще заделя дял от около 20 ГБ, където да го инсталирам.

След като ДВД-то зареди, трябва да стартирате програмата GParted:

както се вижда на снимката, програмата показва частите, на които е разцепен хард диска - съответно 53 и 179 ГБ. Избирам по-големия, на който няма операционна система и натискам бутона "Resize/Move the selected partition" .

Отваря ми се нов прозорец, където има възможност да изтегля дяла наляво или надясно и да освободя място за нов дял. Ако случая ви е подобен на коя, изтеглете десния край наляво. Аз заделих малко над 20 ГБ за линукския дял. Дори и 5ГБ трябва да са напълно достатъчни, ако ще го ползвате само за програмиране, но колкото повече заделите над това ще е добре дошло.

Като решите колко ще заделите, натиската "Resize/Move"

Сега трябва да изглежда като нещо подобно:

Избирате новия празен дял и натискате бутона най-вляво - "Create a new partition..."

В менюто "File system" изберете "ext4" и след това натиската "Add"

Ето докъде го докарахме до момента:

Имаме 3 дяла - 53 ГБ ntfs - където ми е Уиндоус, 159 ГБ ntfs - разни неща, 20 ГБ ext4 където ще инсталираме Линукс

С това разцепването на хард диска приключва, остава да инсталираме Линукс на новосъздадения дял.

За целта избирате иконката от десктопа "Install Linux Mint" (surprise, surprise... )

първите няколко екрана са да си изберете език и т.н., най-важното е като стигнете до този екран:

Тук ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗБЕРЕТЕ "Something else" и не се доверявайте на никоя от другите опции, които ви се предлагат!!! Именно затова ръчно си заделихме дял, в който да инсталираме Линукс, за да не може инсталатора да прецека нещата допълнително!

След като изберете "Something else" ще ви се появи следния екран, който пак показва различните дялове от харда.

Избирате новосъздадения дял ext4 и цъкате на "Change"

На Use as: избирате "Ext4 journaling file system"

Избирате отметката "Format the partion" (на снимката не е отметната) и на Mount point: избирате "/"

Ето как трябва да изглежда екрана с дяловете преди да натиснете "Install Now"


!!! С разликата, че ще има отметка на квадратчето Format на дяла ext4 !!!

Давате Install Now  и ще ви излезе следното предупреждение, че нямате създаден swap дял - не задълбавайте в това, а просто натиснете "Continue" :)

Това е - изчаквате да се инсталира и когато приключи, ще ви пита дали искате да продължите да тествате или да рестартирате компютъра, рестартирате, ще ви помоли да извадите ДВД-то и когато се стартира наново ще имате стартов екран, от който да си изберете дали да зареди Линукс или Уиндоус.

Снимките в оригинален размер може да намерите тук

В следващ пост ще напиша и как да си качите Java 8 и последната версия на Eclipse.

15
Java Advanced 04/09/2014 22:45:13
kaloyan150 avatar kaloyan150 1 Точки

Здравейте.

Искам ако може някой да ми помогне и да ми каже каква е разликата между отделните версии на линукс Минт.

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Разликата е основно в графичната среда /тоест как ще изглежда десктопа ти, менюто, папките и какви опции и функционалност ще имаш за тях/ - Cinnamon, Mate, KDE, XFce.

1
09/08/2015 10:49:27
Enimanev avatar Enimanev 0 Точки

Здравейте от два месеца  рабитя  с Линукс минт рафаела на настолния компютър и реших да си сложа и на лаптопа.Сложих си  Linux Mint 17 Cinnamon 64 битовата вересия. Всичко е ок единствено уеб камерата не ми работи и кард рийдъра. оригиналните драйвери  за камерата са на бисон камера. ако може малко помощ ще бъда благодарен. или  да си сложа виртуална машина  на уиндоус и  през нея да ползвам камерата на лаптопа.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.