[Java Web Development] Installing Oracle XE on Debian

denka avatar denka 52 Точки

Здравейте,

Изтеглих oracle от линка в лекцията. Този за Линукс е RPM. Следвах тези инструкции за инсталация под Debian: http://www.javavault.it/2015/01/27/install-oracle-11g-xe-on-debian/

Всичко мина уж гладко. Страничката за конфигуриране се отвори - хубаво ама не можах да се логна. Оказа се, че явно не си знам паролата от конфигурацията и четох, че единствения начин да сменя конфигурацията е да преинсталирам oracle. Деинсталирах отново следвайки стъпките от страницата и пак направих инсталацията. Да ама вече не ми се отваря конфигурацията на порт 8080. Грешката е следната:

lsnrctl start

LSNRCTL for Linux: Version 11.2.0.2.0 - Production on 18-JAN-2016 21:19:22

Copyright (c) 1991, 2011, Oracle.  All rights reserved.

Starting /u01/app/oracle/product/11.2.0/xe/bin/tnslsnr: please wait...

TNSLSNR for Linux: Version 11.2.0.2.0 - Production<br> System parameter file is /u01/app/oracle/product/11.2.0/xe/network/admin/listener.ora<br> Log messages written to /u01/app/oracle/product/11.2.0/xe/network/log/listener.log<br> Error listening on: (DESCRIPTION=(ADDRESS=(PROTOCOL=IPC)(KEY=EXTPROC_FOR_XE)))<br> TNS-12555: TNS:permission denied<br>  TNS-12560: TNS:protocol adapter error<br>   TNS-00525: Insufficient privilege for operation<br>    Linux Error: 1: Operation not permitted<br>     NL-08014: Failed to initialize Diagnosability framework, falling back to old network tracing/logging <br>  No valid ADR Base to use 

NL-08013:  Invalid ADR Base directory

Listener failed to start. See the error message(s) above...

Пускам командата като root. 

Та аз продължавам да се боря и ако може да помогнете ...

Тагове:
0

Намерих проблема, та ако някой стигне до деинсталация, освен стъпките в туториала трябва да изтрие и:

/var/tmp/.oracle/

2
birkoff88 avatar birkoff88 -7 Точки

Thanks. И аз съм с дебиан - jessie, но реших да изчакам, както препоръча лектора. С инсталацията стигнах само до Maven. Така като гледам исталацията ти май ревеше от две неща: Premission denied  и Invalid ADR Base directory. Няма значение, важното е, че си го оправила. Интересното обаче е, че пичовете от Мусала и СофтУни са решили, че няма нужда да "напишат" инструкции за инсталиране на нужния софтуер, за операционна система друга от Уиндоус. Бях наясно за религиозните възгледи на СофтУни,но за Мусала Софт.......

0

Ами ето малко по - подробно за проблема:

Ами този туториал от линка върви гладко. Сложих го и на друг дебиан и си тръгна от първия път. Проблема при мен беше след като го изтрих и се опитах да го инсталирам наново. И аз първо се хванах за това ''permission denied" и видях, че някакви log файлове изобщо ги няма, почнах да му ги създавам и съвсем се оплетох. После видях в някакъв форум за тази директория и видях в нея, че стоят някакви сториджи от първата инсталация с права oracle dba както трябва да е и от там натаък е създавало какво ли не с root root, myaccount myaccount и т.н. И явно това там го мъчеше. В момента в който изтрих директорията и пуснах инсталацията по стъпките наново всичко си запали веднага.

Иначе, да, и на мен ми направи впечатление, че всичко е само за Windows, а има доста Линукс потребители и даже съм с впечатлението, че повечето ползват дебиан или убунту и нямаше да е лошо да има стъпки и за това. А колкото до лекцията, надали ще обяснят как се прави за всяка ОС, защото то явно официално си е само Windows и за Red Hat.

0
birkoff88 avatar birkoff88 -7 Точки

Не знам, аз съм записан онлайн, но нищо чудно повече хора да са с Линукс на курс за Java EE. Колкото до "лекцията", както ти я нарече..... то даже не е и лекция, това е един инсталационен гайд. Професинална работа би включило упътствие за инсталиране на софтуера под Уиндоус, Линукс и Мак, а не работа като на индийците,китайците, калпавите програмисти, мазачите итн....(да не продължавам да се изисквам ласкаво, както обича да прави Наков за гореспоменатите :D ) НО като оставим това настрани, можем само да се радваме, че един такъв курс за Java EE е безплатен, иначе би струвал три камара пари. ;)

Thank you #SoftUni & Musala Soft!

0