Професионална програма
Loading...
DimitarIvanov2989 avatar DimitarIvanov2989 -3 Точки

Грешка в условията

Здравейте! Надявам се това да е правилният раздел за темата. 

В 4тата тема - по-сложни логически проверки според мен има грешка в 2 от условията. Става въпрос за задача 3 и 6 и грешката е следната - y расте надолу, а в математиката мисля че расте нагоре. Judge също приема, че y расте надолу. В подсказките за 3та задача пише следното:

• Точката е надолу от горната стена на правоъгълника (y >= y1)
  • Точката е нагоре от долната стена на правоъгълника (y <= y2)

, но според мен трябва да е y <= y1 и y>= y2.

Може и да не съм прав, нека някой по-компетентен да провери.

Лек ден.

0
Programming Basics
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Условията са верни, за y специално също. Вярно е, че в математиката y расте нагоре, но в програмирането координатната система се създава чрез нещо наречено matrix, или array of arrays - неща, които ще учите по-късно - накратко точка с координати x = 0, y = 0 стои в горния ляв ъгъл на координатната система; или y намалява още нагоре и взема отрицателни стойности.

Представи си координатната система като двумерна колекция:

* имаме редичка от числа (array), подредени хоризонтално, и заемащи в редичката позиции от 0 до N

* сега имаме втора редичка (array), състояща се от вертикално подредени редички от числа (arrays), заемащи позиции от 0 до N, нулевата позиция е първа, т.е стои най-отгоре

Това изглежда като Excel-ска таблица например, където първата клетка е пак на позиция 0, 0, т.е. в горен ляв ъгъл.

В програмирането y расте надолу - условията на задачите са верни.

4
10/02/2016 14:49:37
DimitarIvanov2989 avatar DimitarIvanov2989 -3 Точки

Ясно, извинявам се тогава :)

0
mailsteg avatar mailsteg 1 Точки

При условие че лежи на прави успоредни на X и Y да а ако е наклонен ? 

0