Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

[Homework] HTML Tables - Problem {5} - Life in SotfUni

Това упражнение ми отне повече време, отколкото всички останали от домашното. Прерових толкова много интернет, изпровах толкова много вариации на кода си и толкова много се отчаях накрая, че нещата отидоха на въпрос във форума.

1. Как да направя така, че колоните да имат една и съща дължина (width), без да ползвам css и без на всяко <td> да слагам width="" и да самоизчислявам? В реда с четирите кутии, ред 3-ти, те са с дължина според текста вътре, а искам да са еднакви. Зациклих, помощ!

2. Вложената таблица ми оразмерява целия 4-ти ред с двойна височина, спрямо остналите. Логично, защото е с 2 реда вътре. Именно такава трябва да е и височината на всеки един от редовете, но не е, без да сложа <tr height="100"> навсякъде, и пак да изчислявам и деля.

Ще ми се да подскажете някой по-хитър и културен вариант. 

Ако не става ясно само кажете и ще допоясня какви са терзанията ми с това упражнение.

Тагове:
0
HTML/CSS 28/08/2016 21:10:12
Raskolnikov avatar Raskolnikov 102 Точки

На трети ред си направи четири клетки <td>, а на останалите редове, например нв втори ред - използвай атрибута colspan="2" като си направиш 2 <td> (<td colspan="2"></td>), а за хедъра използвай colspan="4" за едно <th>. Така трябва да се получи симетрично :)

0
MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

Така съм ги написала и въпреки това не са симетрични

        <tr height="100">
            <th colspan="4">
                <h1><strong>SoftUni LIFE</strong></h1>
            </th>
        </tr>

        <tr height="100">
            <td colspan="2">Google</td>
            <td colspan="2">GitHub</td>
        </tr>

        <tr height="100">
            <td>FB</td>
            <td>GMail</td>
            <td>YouTube</td>
            <td>2048</td>
        </tr>

0
Raskolnikov avatar Raskolnikov 102 Точки

Пробвай да добавиш 'height' на <td>, а не на <tr>. Според мен там грешиш...

0
Raskolnikov avatar Raskolnikov 102 Точки

Най добре си направи един css файл и там си напиши td  { height: 100px; } и виж как ще се промени страницата :)

0
28/08/2016 22:22:06
MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

Направих го и таблицата се уголеми с няколко пиксела, заради border-а.

Височината я бях нагодила по загубеняшкия начин с аритметични операции, но със сигурност има и друг начин. Т.е. височината на редовете в момента е симетрична, но остава въпроса с дължината на колоните. Не ми се ще да го правя и там така - на всеки <td> да слагам width.

0
Raskolnikov avatar Raskolnikov 102 Точки

Можеш да си направиш един файл 05-life-in-softuni.css, в него да добавиш например това -> td {

       width: 100px;

}

В хед тага линкни css файла -> <link rel="stylesheet" href="05lifeinsoftuni.css"> 

И си готова :)

 

0
28/08/2016 22:30:02
MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

Много е скапано, без да се ползва css, факт... Прежалих се и сложих една стилизация в началото и се получи добре. 

    <style>
        td
        {
           width: 100px;
        }
    </style>

Благодаря ти!

0
Raskolnikov avatar Raskolnikov 102 Точки

За нищо :) CSS улеснява много :) Свикни с него и ще видиш.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.