Loading...
mtsolov avatar mtsolov 3 Точки

МТМ колеж - неточна информация или недоразумение??? Някой знае ли нещо да допълни?

Знам, че е минало доста време от последния коментар по тази тема, но реших днес да се разровя...

Малко background story: постъпих в Софт Уни през Ноември 2015, записах и в МТМ успоредно, като докато попълвах нужните документи, ми беше предоставено малко листче с четирите форми на обучение в МТМ - редовно, задочно, задочно алтернативно и още една форма, която не си спомням. Както и да е, избрах си форма на обучение. Бях информиран, че:
1. Първите два семестъра в МТМ ще бъда таксуван с 50лв/семестър, пък следващите четири семесътра - по "около" 700лв за задочното обучение и "малко отгоре" за редовното.
2. МТМ колежът е подал молба за акредитация от МОН, за да може да предлага и специалност, завършваща с бакалавъркса степен, и са в процес на одобрение, МОН бавели документите, но трябвало до средата на 2016-та всичко да е изчистено. 
3. МТМ готвели трета специалност - Софтуерен Инженеринг, който щял да бъде тясно ориентиран към това, което се учи в Софт Уни. Чакали одобрение (??).

Близо година по-късно, информацията в сайта на Софт Уни гласи: 
1. Семестриална такса (от 3ти курс нататък) - 865 лева (редовно)/ 765 лева (задочно).
2. "По желание, студентите могат да се запишат и редовно обучение.
3. Все още няма ясна представа какво по-точно представлява е-предприемачеството (защото, както установихме, това не е "предприемачество", а "е-предприемачество").
4. Извън сайта на Софт Уни, разбрах от администрацията на Софт Уни, че МТМ колежът (все още) е подал молба за акредитация от МОН, за да може да предлага и специалност, завършваща с бакалавъркса степен. В процес на одобрение са. 
5. Нищо не се знае за специалността Софтуерен Инженеринг.

Вчера ми се обади г-жа Андреева (началник-администрация в МТМ) и ме попита дали все още бих искал да продължа в МТМ колежът. Бях поласкан и изненадан от внезапното внимание, отговорих положително и я разпитах за сегашните условия на програмата:
1. Семестриална такса (от 3ти курс нататък) - 780лв (задочно). Крайният срок за заплащането й е 27-ми Септември 2016.
2. Студентите не могат да променят формата си на обучение от задочно(или по-точно - дистанционно, защото имало разлика между "задочно" и "дистанционно") в редовно. Два пъти я помолих да повтори и да потвърди, в случай, че не съм разбрал правилно. 
3. За повече информация относно специалностите в МТМ, г-жа Андреева ме покани в университета на разговор на четири очи (работното й време е 10ч-18ч. всеки делник). Тя ще отговори на всичките ми въпроси.
4. Семестърът започва "в началото на Октомври, не се знае още точно кога". Но ще бъде след 1ви Октомври.
5. Специалност като "Софтуерен инженеринг" няма планирана, МТМ предлага само още една специалност (освен предприемачество/е-предприемачество): "Директен и дигитален мениджмънт". "- В сайта има подробна информация за тази специалност".... може би е имала предвид Маркетинг? http://goo.gl/Tt1dk5 (линк към страницата им, съкратих го)
6. Дистанционното обучение представлява самоподготовка вкъщи (достъп до онлайн ресурсите на университета, подобно на задочното в Софт Уни) + по "около" 5ч. очни занятия за всяка дисциплина + при нужда - уговаряне на допълнителни уроци/срещи на четири очи с преподавателите.
7. Тези четири форми на обучение, които Софт Уни ми предложиха в началото (по време на записването ми през 2015) - редовно, задочно, мега-задочно, ултра-задочно и т.н., не са валидни за нас - ние имаме достъп само до формата на обучение "достанционно".

Това е горе-долу всичко, което си записах от разговора с нея (имам навика да си записвам подобни... важни разговори, за да няма после несъответствия в това кой-какво е казал, така че гарантирам за информацията). Та, дотук добре - онлайн обучението звучи като онлайн обучение, таксите са по-високи, началото на следващия семестър е неясно, останалите специалности - също, а какво представлява е-предприемачеството и като какъв би могъл да се реализира някой, завършил я - също неясно.  


Лично мнение: на фона на таксите им, съм меко казано разочарован, досега съм чувал за подобно ниво на несериозно отношение към студентите единствено и само в УНСС...а там не таксуват по 700+ (??) лева/семестър.

Един от питомците на МТМ колежа, завършил през 2011, е трябвало след това (с триста зора) да се запише за още една година в НБУ, за да си извоюва бакалавърска степен, вместо "професионален бакалавър" - предполагам тази информация също би заинтригувала студентите, които не вярват в "професионалния бакалавър". Въпреки това, е обективно в тази работна сфера дали има нужда човек да се мъчи допълнително за бакалавър...

 

Свързах се след това със Софт Уни и ги разпитах - нямат представа за ъпдейт относно цената на семестрите, вярват в тази, която е представена в уебсайта им https://softuni.bg/university-partners, тъй като тя им е подадена от МТМ. Също така не са наясно дали може или не може студент да се прехвърли от задочно в редовно обучение в МТМ. Св. Алекс (отдел администрация) обеща да се свърже с МТМ колежът до края на седмицата, та поне съм сигурен, че скоро ще се изяснят тези въпроси. :)

Моят съвет към новите попълнения - проучете всичко внимателно и най-добре посетете университета на място. Говорете на четири очи с г-жа Валя Андреева, очевидно тя разполага с най-актуалната информация. Не разчитайте на комуникацията между двата университета, защото до момента е под нивото, което трябва да бъде (проблем, който като гледам съществува от доста време).

п.п. Това е всичко, което АЗ знам или имам като впечатления. Допускам, че може и да греша... Ако Софт Уни, или който и да е от колегите има какво да добави към гореизброената информация, please share!

1
Въпроси за SoftUni 30/08/2016 14:58:30
mtsolov avatar mtsolov 3 Точки

Добавям още нещо, което наш колега посочи - акредитацията на МТМ.

1. Отваряте този линк, съдържащ списък с акредитираните университети http://www.mon.bg/?go=page&pageId=8&subpageId=167

2. Scroll down до номер 20. Колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг - София

3. - "Институционална акредитацияДадена акредитация на 27.09.2012 г. за срок от четири години

Валидна до: 27.09.2016 г."

4. Отворете файла "Професионални направления" и разгледайте програмната акредитация - до 2018-та.

Интересно как датата на изтичане на Интитуционалната акредитация съвпата с последната дата за внасяне на такса-семестър. :D 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.