Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Jordan_Dobrev12 avatar Jordan_Dobrev12 336 Точки

За логическото мислене!

Здравейте колеги , никога не съм бил добър по математика , винаги ми е била тегава някак си. Чувам много хора казват " трябва да имаш логическо мислене , не е задължително да си спец по математика " ...е хубаво. Реших да се запиша за курса "Основи на програмиране" видях какво представлява if конструкция... писах код . Видях какво е for цикъл... писах код . Видях какво са вложени цикли ... писах код Не се записах за изпит , реших първо да видя какво е( Знаете , записа за изпита е по желание) изтеглих упражнението на 1-вата задача от изпита на курса , за който се бях записал и... оказва се , че логическото ми мислене е 0 . Имам огромно желание да уча програмиране , но логическото ми мислене е меко казано окаяно. Въпроса ми е : Какво да направя за да развия логическото си мислене и да подобря подхода си към задачите ? Ако се запиша присъствена форма , а не онлайн ще рефлектира ли според вас ? Не съм се занимавал с програмиране , преди 9 месеца научих за СофтУни и от тогава гледам видеото и после решавам задачите от упражнението , но... за циклил съм , нямам подход към решаването на този тип задачи. Някаква алтернатива ?

0
Общи приказки 22/12/2016 14:17:07
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Логическото мислене се развива по много начини. Доста натурално е да се развива с математика, но това не е задължително.

Аз мисля, че човек за да развие дадено умение, не е нужно да мине през строго дефинирани стъпки. Трябва да ти е интересно и приятно заниманието, което упражняваш, развивайки логическото си мислене. На сила няма как да се получи.

Започни от това, че вероятно прилагаш логика и алгоритми и в живота си. Например трябва да хванеш автобуса за СофтУни, навън е студено и не ти се чака на спирката много време. Съответно отваряш прилоението на градска мобилност, виждаш кога ще е автобуса на спирката - примерно след 15 мин. Знаеш, че имаш 5 мин ходене до спирката - значи за 10 мин трябва да се обуеш, облечеш и излезеш. Ако не можеш за 10 мин, чакаш за следващия - не излизаш просто в момента, в който си сложил обувките.

Ако се хващаш, че не правиш така в живота, а излизаш и умираш от студ на спирката, то шансовете са, че не прилагаш никаква логика никъде, и първата стъпка е да си наредиш живота, преди да започнеш да прилагаш логика професионално (в проргамирането, например).

Аз също в училище бях много слаб по математика. Завърши Търговската гимназия в Бургас с диплома 4,04, като по математика средния ми успех 3.00. Впоследствие работих над 5 години в IT сферата като QA и програмист. Просто не това е нещото, което ми помогна да развивам логическото си мислене.

През 2004та започнах да играя онлайн браузър стратегии (от тези дето няма особена графика, а само кликаш по разни менюта:)). Натуралното ми желание да побеждавам, ме накара да развивам подобно мислене. Там единственият начин да спечелиш честно е да надиграеш противниците си с логически ходове. Може да звучи налудничаво, но всичкото това пресмятане какво решение да вземеш в играта, спрямо хилядите фактори около теб, впоследствие намерих за много полезно когато стартирах девелъпърската си кариера. Връщайки се назад, правех аналогии с нещата, които съм взимал предвид тогава.

Ако ме вържеш да решавам задачи по математика, всичко ще ми се стори по-интересно, дори петната по тавана. Но играта ми беше толкова интересна, че можех да прекарвам часове, мислейки най-добрия стратегически ход.

Идеята е да обвържеш учебния си процес с нещо приятно. Например първата програмистка сметка, която съм правил без да съм програмист, е на Excel: бях си направил таблица, в която като въведеш какви ресурси имаш в играта, ти пресмята от кои бойни единици по колко да пуснеш, така че да го оползотвориш максимално и да станат горе долу по едно и също време единиците (не едната след 2 часа, другите след 18....). Това е със сложност малко по-голяма от първа задача на входния изпит :) Баси, даже се получи така, че почти всеки в играта ми искаше таблицата, и му я продавах за количеството от игровата валута вътре :D

Така, че ако не ти се получава и евентуално ти е скучно да смяташ на Гошо ябълките и на Пенка крушите - измисли си твой проблем и мисли как да го разрешиш. При мен игрите бяха от полза, при теб вероятно е нещо друго. Вероятно знаеш какво е, така че дерзай.

Успех и попътен вятър!

6
Jordan_Dobrev12 avatar Jordan_Dobrev12 336 Точки

Благодаря за вниманието :) 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.