Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Събираме участници в писането на учебник за Programming Basics курса

Събираме екип доброволци за писане на книга по основи на програмирането (със C#, на български език). Книгата ще следва слайдовете (и видеата) от курса "Programming Basics" в СофтУни и ще се ползва като учебник за курса. Ще се разпространява безплатно в електронен формат и на минимална цена на хартия.

Книгата се разработва като open-source проект в GitBook: https://www.gitbook.com/book/software-university-foundation/programming-basics-csharp-bg. Ще използваме markdown редактора на GitBook (макар и да е малко куц), за да можем лесно да публикуваме като HTML, PDF, ePub и Mobi. Сорс кодът ще е в GitHub, за да може да приемаме pull requests от външни потребители (например bug fixes).

За участие в проекта се изискват отлична оценка от курса "Programming Basics" в СофтУни (или доказани умения по програмиране на C#) + добра езикова грамотност на български език. Двамата най-добри "писатели" ще получат предложение за работа в СофтУни за дългосрочно развитие на проекта.

Всеки участник ще пише по една глава от книгата и накрая ще сглобим всичко, ще го редактираме, шлифоваме и ще го издадем на хартия, точно както тези книги: http://www.introprogramming.info. Участниците ще получат признание в книгата, името им ще е изписано на корицата, а в CV-то си ще имат успешен проект в GitBook.

Като продължение на проекта планираме да преведем книгата на Java, Python, C++, JS и PHP, както и на английски език.

Участниците декларират готовност да отделят доброволно около 20-30 часа работа по проекта (общо) през идните 2-3 месеца.

Срок за регистрация: 26 февруари 2017 г.

След регистрацията ще се съберем на живо, за да си разделим работата, да получим напътствия за работа с GitBook, както и за стила на писане, и ще определим срокове за поставените задачи.

За записване тук: https://goo.gl/forms/xjDy7ZJ9a6EL3duB3.

Наков

10
Events 20/02/2017 00:33:49
quickben avatar quickben 966 Точки

Хора, тази книга трябва да се пише от програмисти с минимум 5 години опит и с качества на "препродавател", основите са едно от най-важните неща и трябва да бъдат преподавани от квалифицирани хора, а не минал там два курса прочел 10 часа в гуугъл за цикли и давай да пишем глава от книгата, ще ме извинявате, но аз никога не бих препоръчал книга писана по този начин. И като се замисля, всички книги които съм чел и чета са писани от доказани хора в бранша с минимум 10 години опит.

На кратко: по-добре с едно добро темпо да се движи този проект и да се пише качествено, отколкото да нахакате там 300 страници и после само бъгове да излязат, като софтуера същата работа.

4
Rextor92 avatar Rextor92 149 Точки

ООП - може би да. Основи на програмирането - въобще не. 

  1. Далеч съм от мисълта, че след ФМИ, няколко си там взети курса в Софтуни (включително "основи на програмирането" с отличен) и година и нещо професионален стаж като програмист съм неквалифициран за подобна работа, или че дори е възможно да напиша цикъл, който гърми.
  2. още по-далеч съм от мисълта, че ако имам 10 години опит и пиша книга, която започва от а и б, ще си я напиша от а и б. Ще си я дам на стажанта да напише първите две глави и само ще ги прегледам, например. Което ще направят и Наков и компания.

 

-1
quickben avatar quickben 966 Точки

1. С тази "дълга" кариера мисля, че си още на азбуката и не знаеш фундаментални неща относно CS което автоматично те прави неквалифициран. (мисля същото за себе си)

2. Затова твоята книга никой няма да я сложи като - must read, най-добрите книги са писани изцяло от авторите и не са дали там на стажанта да пише и да му направят едно "code review" колкото да мине номера и давай напред.

Просто твоят манталитет който е манталитета на масовката прави така, че програмистите да не сме професията каквато трябва да бъдем и да ни взимат масово за ташак. След 10 години усилено учене на теория примесено със също толкова много практика, може да се наречеш програмист, другото е един ред в трудовата ти книжка и повод за хвалби пред хора които си нямат на идея за какво иде реч.

Програмирането е сложна материя която изисква много време и много усилия за да се усвои като хората. И на мен ако ми дадеш скалпел ще те накълцам там на масата, но това дали може да се нарече професионално свършена работа? ;)

Не се заяждам, просто гледам как хора се мислят за много добри и после няма един кадърно написан ред.(не казвам, че не можеш да напишеш един ред като хората :)

Samuel Johnson (1709-1784) said "Excellence in any department can be attained only by the labor of a lifetime; it is not to be purchased at a lesser price." 

http://norvig.com/21-days.html

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.