Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

fruityloops avatar fruityloops 22 Точки

MEAN stack или JS web, какво ще се преподава?

Здравейте,

Забелязах, че за професията JS developer, вече няма MEAN stack, а JS web. Май месец наближава и реших да проверя как стоят нещата с последния модул, който имам да записвам.

По мой наблюдения, в JS web има по-различен материал от това което беше в MEAN stack (според заглавията). Тъй като не съм записан в Web basics модула, не знам дали някой от лекторите е споменал нещо за промяната.

В тази програма до колкото виждам, ще се наблегне много повече на front-end частта (Angular, React), отколкото на back-end (ако се съди само по заглавията).

Може и аз да не съм разбрал правилно, тъй като на страницата за React на курса https://softuni.bg/courses/mongo-and-node-js пише: Server side JS development with Node.js & MongoDB, което не е React, но пък може да са забравили да ъпдейтнат описанието.

Въпросите ми са следните:

1.Има ли някаква конкретна информация какво ще се преподава в курса?

2.MongoDB ще фигурира ли в курсовете?

3.Защо ще учим 2 front-end технологии? А не се отдели повече време на server-side.

Благодаря предварително на отзовалите се.

Тагове:
2
Въпроси за SoftUni
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки
Best Answer

Здравей,

Модулът от тук нататък ще се казва JS Web (по конвенция от другите три професии - C# Web, Java Web, PHP Web). В този триместър ще се изучавт три основни курса, като първият ще заложи основите на сървърната разработка (Backend) чрез най-нашумелия стек от технологии в сървърния свят на JavaScript, а именно: Node.js за изпълнение (runtime), ExpressJS като работна рамка (Framework) и MongoDB като база данни.

В следващите два курса ще се изучават двете най-бързо набиращи скорост технологии за клиентска разработка в браузъра (Frontend), а именно: ReactJS и Angular 2.

Мотивите ни зад съдържанието в модула са свързани главно с факта, че главната ни идея зад JavaScript професията е да създадем по-скоро Frontend разработчици, които имат идея от Backend, но това не е тяхната експертиза. Обратният е случаят в другите три професии, където студентите се обучават главно на Backend технологии, като трябва да имат идея от Frontend, но отново последното не е тяхната експертиза.

Това е заради факта, че напоследък пазарът наложи тенденцията на т.нар. всеобхватни разработчици (Full-stack developers). Все по-голяма рядкост започнаха да са разработчиците, които пишат само за сървъра или само за клиента. 

Курсовите странички с програма, описание, входни и изходни умения ще бъдат готови идната седмица. В момента са на ниво чернова.

Поздрави,

Иван

5
fruityloops avatar fruityloops 22 Точки

Явно главната ми заблуда е дошла от описанията на курсовете. Радвам се, че ще се изучава това което е казано първоначално.

Мерси за бързия отговор.  Поздрави :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.