Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Didoka avatar Didoka 0 Точки

Моля за малко помощ!

Здравейте имам да направя 2 задачи по праграмиране,но още съм нов в програмирането и не ги разбирам! Може ли някой да ми ги реши,а аз ще пробвам после да ги разбера кое как става!? 

Задача.1

Да се състави програма,която да определи минималния брой монети за връщане на ресто.Да се предвиди въвеждане на стойностите на различните монети(например 1,2,5,10,20 и 50).

 

Задача.2

Да се напише функция,която формира матрица X(n,m) с различни по стойност цели числа.Да се намерят най-малкият елемент за всеки ред и най-големият от тях. 

Тагове:
0
C Programming
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Трудно ще се намери доброволец да ти реши задачите без да си показал усилие да стигнеш до някъде. Кое те затруднява? Алгоритмите за решаване, синтаксиса на С или и двете?

По алгоритмите може да мислиш дори бъкел да не разбираш от програмиране. Достатъчно е да имаш лист хартия и да си разпишеш по няколко примера.

Примерно за първата задача, ако имаш 2.53 лв, за да намериш минималния брой монети се ползва т.нар. greedy подход - започваш да връщаш рестото с най-големия номинал докато можеш, след това преминаваш към по-малките. Т.е. с този пример ще имаш 5 монети по 50 ст., една монента от 2 ст. и една монета от 1 ст. Това е доста лесен подход за разписване, изисква един цикъл и проверки коя е най-голямата монета, която все още можеш да върнеш. Обръщам внимание, че ако имахме други номинали, можеше да не достигнем до вярно (или изобщо някакво) решение по този начин, но за щастие не се налага да мислим за такива случаи.

Втората задача изисква вложени цикли. Един цикъл ще обикаля редовете, а вторият ще обикаля колоните за всеки ред, за да намери най-малкия и най-големия елемент. Тук питанията са по-скоро около изискванията на задачата - как се генерира матрицата (получаваме я, ползваме някакъв генератор на случайни числа), задължително ли числата трябва да са различни, как точно връщаме/принтираме резултатите и т.н.

2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.