Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

petrovmitko avatar petrovmitko 145 Точки

Гледах видеото и определено не съм съгласен с лектора. Не разбрах каква е целта на тази лекция, но като цяло според мен:

1. От всяко дърво свирка не става - Има доста хора, които искат  да са програмисти, но няма да са. Не може всички да станем програмисти дори и да забранят другите професии със закон.

2. Ако качеството на кода не е важен фактор.. никой не би търсил Senior-и, освен това клиентите щяха да си работят с Индия. Да ухажваш клиента е едно, но накрая той ще иска готов и работещ продукт. Да спомням си, че каза за кода, че трябва да е ОК. Но ако е ок и работи, но често се случва да сеоправя нещо, което по някакъв начин пречи на клиента да изкарва пари... Язък за ухажването. Следващият път може би няма да работи с теб.

3. Работодателите дават повече, отколкото струват работниците (програмистите).

-  Ами в единя случай е ивестиция и при нея има риск, но има и печалба.

-  В другия работодателя има по-малка печалба, но в никакъв случай не е на загуба. 

4. 3500лв  имат облаги, а искат и още. Не е луд този който яде баницата ... Въпроса е дали има кой да я дава ? 

- Или и вълкът сит и агнето цяло, или "вълк единак" сяда и си пише кода сам, прави по едно - две проектчета месечно и си е спокоен. 

5. В другите сектори имало липса на кадри. Ами ще има. И нека има, аз съм за. Той итересувал ли се е в другите сектори какви са заплатите ? Аз като "Организатор Производство" и отговаряйки за 10 човека и 2 отдела получавах под половината на 3500 лв. 

- Защо да не пробвам да стана програмист ?

- Трябва да се откажем да програмираме (в моя случай все още уча) ли ?  

- Или да не искаш пари като отидеш на интервю (не става въпрос за хора без знания и опит) ?

   С две думи не разбрах целта на лекцията. И ако той все пак познае какво ще стане в бъдещето... аз лично нямам притиснения, защото програмирането не те учи да пишеш код, а да си в крак с времето, да четеш, да  решаваш проблеми ...

Такива хора няма да останата без работа и на улицата. Ще си програмират свое собствено бъдеще.

2
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

Гледах видеото и определено не съм съгласен с лектора. Не разбрах каква е целта на тази лекция, но като цяло според мен:

1. От всяко дърво свирка не става - Има доста хора, които искат  да са програмисти, но няма да са. Не може всички да станем програмисти дори и да забранят другите професии със закон.

2. Ако качеството на кода не е важен фактор.. никой не би търсил Senior-и, освен това клиентите щяха да си работят с Индия. Да ухажваш клиента е едно, но накрая той ще иска готов и работещ продукт. Да спомням си, че каза за кода, че трябва да е ОК. Но ако е ок и работи, но често се случва да сеоправя нещо, което по някакъв начин пречи на клиента да изкарва пари... Язък за ухажването. Следващият път може би няма да работи с теб.

точно тук е много, прав всеки пише кофти код. Толкова проект уж наградени и после ти се плаче като видиш какво е отзад. Когато бизнеса иска от днес за вчера, правиш компромиси а и колко senior мислиш че има в една компания ако не говорим за 5те големи в света? Истината е че много хора пишат много  и кофти код.А и да си най-добрия сениор на света като имаш 5 проекта на главата някои junior/regular ще надроби едни помии после някога ше се иоравят стига кода да работи  засега.

3. Работодателите дават повече, отколкото струват работниците (програмистите).

-  Ами в единя случай е ивестиция и при нея има риск, но има и печалба.

-  В другия работодателя има по-малка печалба, но в никакъв случай не е на загуба. 

в момента е точно така разни фирми плащат луди пари и държат хората без работа, защото нямат достатъчно проекти няма да цитирам имена че ще стане грубо.Дори имат минимална бройка за наемане всеки месец.

4. 3500лв  имат облаги, а искат и още. Не е луд този който яде баницата ... Въпроса е дали има кой да я дава ? 

- Или и вълкът сит и агнето цяло, или "вълк единак" сяда и си пише кода сам, прави по едно - две проектчета месечно и си е спокоен. 

-1 , 2 проектчета месечно... в ентърпрайз бизнеса и големите пари няма такива проектчета, ако е такъв проекта човека сам може да си го сглоби в wordpress примерно.

5. В другите сектори имало липса на кадри. Ами ще има. И нека има, аз съм за. Той итересувал ли се е в другите сектори какви са заплатите ? Аз като "Организатор Производство" и отговаряйки за 10 човека и 2 отдела получавах под половината на 3500 лв. 

- този проблем се само регулира. Ти като новобранец в програмирането да не мислиш че ще взимаш дори това което си взимал на старата си работа. Не ще почнеш доста ниско в момента средното е 1000-1500 ако ис изключителен junior.А това 3.5-4+ това е вече e mid/senior ниво което може да не стигнеш и с години.

- Защо да не пробвам да стана програмист ?

- Трябва да се откажем да програмираме (в моя случай все още уча) ли ?  

- Или да не искаш пари като отидеш на интервю (не става въпрос за хора без знания и опит) ?

- Защото 90% от хората не ставате, и ако го правите за парите ще изгорите бързо, вътре нещата са различни. А на интервюто колкото и пари да поискаш като дойде  студента на 20 години 2-3 курс я фми и поиска половината познай кои ще вземат.Пазара прегрява защото има много junior не защото няма работа и 90% от juniors не знаете нищо,но претендирате и са сменили професията заради парите. А реално в първите 3-4 месеца дори няма да напишете нещо смислено за компанията.А и доста време след това.

   С две думи не разбрах целта на лекцията. И ако той все пак познае какво ще стане в бъдещето... аз лично нямам притиснения, защото програмирането не те учи да пишеш код, а да си в крак с времето, да четеш, да  решаваш проблеми ...

Такива хора няма да останата без работа и на улицата. Ще си програмират свое собствено бъдеще.

Целта на лекцията беше глобалния поглед върху ит бизнеса. Гатака често прави такива по конференциите. Ако не си разбрал това жалко.  И  не го защитам, просто изгледай няколко негови лекции и видеа в нет-а и ще разбреш какво имам предвид.

И да не и аз не мисля че ще е до 10тина години но основните тенденции са такива. Но го има и другия момент повечето големи компании като телекомите и подобни почват да развиват собствени ит екипи и да не outsource-ват прекалено скъпо и бавно е. Та работата няма да свърши но парите които бленуват всички не са тези който ис мислите.

-1
17/11/2019 13:43:39
krum_43 avatar krum_43 750 Точки

И аз изгледах видеото,макар че на няколко пъти се чудех дали да не го прекъсна.

Както сам той каза това  видео е пълна импровизация .В него няма някакваясна теза,която да защитава и отстоява.

                                                                                   :):):)

0
17/11/2019 12:45:27
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.