Тенденции в програмирането през 2022
2021 година остави своя отпечатък върху всички сфери, включително и тази на софтуерната разработка. Ако си решил през 2022 година да поемеш по пътя на програмирането с безплатния курс Programming Basics, знай, че си взел разумно решение. Това е една от най-перспективните сфери. Само за България очакванията са за периода 2020-2024 година да бъдат разкрити над 23 000 работни места в сферата.
IT секторът също така се оказа и един от най-устойчивите във времена на криза. Индустрията не просто не пострада последните две години, но и отбеляза ръст от 10% на фона на свиващото се БВП. Или по-просто казано – за момента няма какво да събори света на програмистите. Тази тенденция ще се запази и в бъдеще по ред причини, които с теб ще разгледаме в следващите редове!
Ускорената дигитализация повишава търсенето
Необходимостта на бизнеса да присъства в дигиталната сфера е все така на дневен ред. Последните две години създадоха редица предизвикателства, които накараха компаниите да осъзнаят, че е време трайно да се установят онлайн. Дигиталната трансформация се превърна в приоритет и много бизнеси изместиха фокуса си към безконтактни услуги, облачни решения и DevOps активности.
Такива дигитални решения помагат в създаването на устойчиви и адаптивни бизнеси, които да реагират своевременно и бързо на неочаквани промени. А IT специалистите са тези, които могат да ги осигурят. Светът след кризите ще бъде моделиран именно от тях. Ако си решил да станеш част от IT сферата, и ти ще имаш този шанс.
IT секторът продължава да расте
IT секторът в България се очаква да бележи двуцифрен ръст (между 14% и 19%) всяка година до 2024. Това е може би най-бързо растящият сектор в страната, а възможностите продължават да се увеличават. За периода 2020-2024 очакванията са да бъдат разкрити 23 000 работни места за IT специалисти. Данните идват от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и чертаят изключително положителен път на развитие за сектора в страната.
Това значи, че макар и да правиш първите си стъпки едва сега, ще можеш да се влееш в може би най-перспективния сектор в страната. Интересното е, че повечето IT компании тук се занимават с „износ“, т.е. работят предимно за външни пазари. Това ще ти позволи да попаднеш в една международна, високотехнологична среда, да обменяш идеи със съмишленици и самият ти да израстваш с невероятни темпове.
Най-желаните специалисти през 2022
Света на програмирането е изключително богат, а нови „професии“ изникват непрекъснато с развитието на технологиите. Разбира се, и през 2022 ще се запази тенденцията софтуерните разработчици да са сред най-търсените специалисти. Водеща е нуждата от т.нар. back-end дивелъпъри, сред които запознатите с Java, C# и Python се доказват като най-необходимите.
Front-end разработчиците също продължават да са сред най-търсените. Най-популярните JavaScript технологии, с които можеш да се реализираш, си остават React и Angular, но бавно нараства и интересът към Vue.js. Но ако си съвсем начинаещ и все още дори не знаеш с кой език искаш да се захванеш, камо ли за целите на front-end или back-end, ето кратки и опростени уточнения:
- Front-end разработчик – като такъв ти ще комбинираш дизайн, програмиране и различни технологии, за да създадеш онази визия и версия на сайтовете, с които всеки посетител взаимодейства директно.
- Back-end разработчик – като такъв ще си отговорен за всичко, което се случва „зад“ front-end визията, ще поддържаш технологията и компонентите, необходими за съществуването на това, с което си взаимодействат потребителите.
Ако можеш да избереш между тези посоки на развитие, ще можеш да избереш и по-лесно езика, с който да започнеш своето обучение. Но имай предвид, че софтуерната разработка не е единствената ИТ сфера, в която ще можеш да се впуснеш. Можеш да се специализираш в областта на киберсигурността, системната администрация, небезизвестния QA и други. Стига да поставиш стабилна и правилна основа, пред теб ще се открият редица възможности за реализация.
Водещи езици за програмиране
Ако наскоро си отварял платформа за обяви за работа, несъмнено ти е направило впечатление, че масово се търсят ИТ специалисти. Бърз преглед може лесно да те ориентира и в това кои са най-търсените програмни езици. Т.нар. tech stack тенденции еднозначно разкриват JavaScript като лидер. Следват го други установени и традиционни програмни езици – Java, Python, който много нашумя покрай приложението си в разработката на изкуствен интелект и machine learning, както и C#.
Ако тепърва започваш пътя си в динамичния и перспективен свят на софтуерната разработка, сега имаш възможност да избереш някой от най-популярните програмни езици в безплатната програма Programming Basics и да разбереш дали това е „твоето нещо“. Ако си напълно начинаещ, това е мястото, от което да започнеш. Няма нужда да имаш никакви познания по компютърни науки и технологии.
Не се тревожи твърде много кой е правилният избор – научиш ли един от езиците, лесно ще можеш да преминеш към друг, тъй като всичко опира до научаването на синтаксиса и много писане на код. Все още можеш да се включиш – запиши се ето ТУК! Очакваме те, за да започнем заедно!