"В СофтУни развих техническата си същност" - среща с Илия Димчев, предприемач
В днешното емоционално интервю ще те запозная с Илия Димчев, който от 13-годишен мечтае да е разработчик, а днес вече е предприемач и развива собствена фирма в Англия. А историята му започва в програмата по софтуерно инженерство на СофтУни. Ето какво ни разказа той!
Здравей, представи се на читателите
Здравейте, казвам се Илия Димчев и от 13 годишен исках да стана софтуерен разработчик. Имам средно образование от гимназия и бях записал компютърни науки в Софийския университет, но не завърших.
Сега съм предприемач и имам фирма в Рединг, Англия – Ilirium Ltd, а любимата ми роля е свързана с product management. Преди да запиша в SoftUni, бях супервайзър в склад на Tesco в Рединг и се занимава с мениджмънт.
Как научи за SoftUni и защо избра точно нашите обучения?
Знаех за вас от други студенти, още докато следвах СУ. Избрах ви, защото бях в Англия и по време на пандемията започнахте онлайн обучението. Аз обмислях да запиша университет или курс в Англия, но след разговор с OpenTalent, разбрах че са ми нужни около 10 000 паунда, за да осъществя целта си.
За щастие попаднах на реклама на SoftUni във Фейсбук, докато спестявах за курса в Англия, и останалото е история.
Кои обучения завърши при нас и какво мислиш за курсовете?
Аз съм интензивен човек и често ми се искаше да има повече лекции. Като времетраене са дългички, а аз обичам да гледам всичко на живо. Материалът си е на ниво, обаче това, за което ви признавам, е градацията в трудността.
Буквално ми се случи на игра, като всеки курс беше ново ниво с по-висока трудност. Това е доста ценно и трябва да го запазите!
Какво смяташ за лекторския състав и обучителния процес?
Средата нормализира резултатите за всички колеги. Когато учиш сам, нямаш този стимул. Знам защото си бях закупил курсове за Python в Udemy и горе-долу бях усвоил половината Fundamentals, с разликата, че не беше толкова увлекателно. Нямаше го и ефектът на групата, което е ключ към постигането на резултати. Инес свърши страхотна работа с нашата група, примерите определено бяха в изобилие.
Какви са основните ползи, които извлече за себе си, по време на обученията?
Ценни контакти – да, технически умения – също да, меките умение са ми вродени, а и вече доста бях задълбочил в тази насока. По-скоро развих техническата си същност, опресних си математическите заложби, които дълго събираха прах, и си припомних какво е да решаваш проблеми, което ми носи огромно удоволствие.
Какви промени настъпиха за теб, след като започна обучението си при нас?
Почти веднага след завършването си започнах да работя като консултант и познат с бизнес в Англия ме нае да му изградя вътрешно решение, което да улесни администрацията и работата на подвижните екипи. За около 3-4 месеца си избих парите, които бях вложил в курсове при вас.
Чувствителен човек съм и сам осъзнавах, че консултантската работа е безумие, времето не може да се купи обратно, затова не обичам да си го продавам. Това доведе до съдбоносно връщане в Англия, след като се докоснах до книгата Inspired на Marty Cagan. Тя е относно добрите практики за Product Management и изграждането на продукти, които хората обичат.
Оставяйки сигурността зад гърба си, тръгнах по нов път, който знаех, че е моето призвание. Определено не ми беше лесно последната година, но ако трябваше, щях да го направя пак. Това, което получих от SoftUni, беше силен тласък, за да тръгна по моя път.
Благодарение на усвоените умения в обученията, често получавам съблазнителни оферти за работа, ходих на доста интервюта и осъзнах, че аз не мога да бъда платен работник, не ми е в природата. Моята мисия е да създавам софтуерни продукти, които да допринасят за духовното израстване на хората. Виждам себе си като артист, който твори софтуер.
Предпочитам да работя в малки екипи от 3 до 12 човека, точно там се случва иновацията. В момента задълбочавам познанията си в Usability Testing и изчаквам човек от екипа да завърши в Германия, за да подновим работата по проектите, които са доста. На ниво идея, мога да споделя product opportunity assessments, roadmaps, mvp-та и други материали.
Дори един от продуктите е платформа за студенти, която дава безплатни инструменти за университетски и лични проекти, които да продължат и след курсовата работа. Нещо, което дори и студентите на SoftUni могат да използват преди защитите на проектите.
Какъв е съветът ти към бъдещите курсисти на SoftUni?
Да използват често AI и по-важно, да се обединяват в малки и сплотени екипи с ясно разграничени роли, защото така започва всеки проект, който някога е видял бял свят.
---
Ако и ти искаш да поемеш по пътя на сбъдването на мечтите, кандидатствай в цялостната програма по софтуерно инженерство още днес. Очакваме те!