Характеристики и предимства на TypeScript

Angular е една от най-популярните платформи за разработка на скалируеми уеб апликации. Затова не се колебай да се включиш в предстоящия курс Angular – март 2022, ако искаш да се научиш да работиш с платформата. Тя не е просто рамка, защото съдържа и интегрирани библиотеки, които ще ти предоставят разнообразни функционалности като рутиране, форми, HTTP клиент и много други. Предоставя ти и всички необходими инструменти за разработка, изграждане, тестване и обновяване на кода.
По повод предстоящия курс, ще си поговорим за TypeScript – езикът, който се използва с Angular рамката за разработка. Ще обсъдим по какво се различава от JavaScript и защо все повече разработчици се впускат в изучаването и приложението му.
Мястото на TypeScript сред програмните езици
TypeScript е статично типизиран и обектно-ориентиран програмен език, суперсет на JavaScript. Точно защото е superset (което буквално бихме превели като надмножество, т.е. надгражда езика) на JS, всички програми, написани на JavaScript са валидни TypeScript програми. Езикът може да се използва при разработката както на приложения от страна на клиента (front-end), така и за такива от сървърната страна (back-end).
Езикът е разработен от Microsoft, за да компенсира за недостатъците на JavaScript при разработката на мащабни приложения, но така, че да не нарушава съвместимостта. Днес TypeScript е седмият най-използван език сред компилационните, скриптовите и markup езиците по данни от годишната анкета на Stack Overflow, а Angular е четвъртата най-използвана рамка за уеб разработка след React.js, jQuery и Express, като разликата на третия с Angular е минимална.
TypeScript има собствен синтаксис, което до известна степен усложнява изучаването и използването на Angular, тъй като първо трябва да се запознаеш със самия език. За сметка на това, е изключително мощен и чудесен избор, ако искаш да разработваш по-големи проекти.
Предимства от използването на TypeScript
Целта на TypeScript е да те улесни като програмист, когато искаш да създаваш мащабни проекти и приложения, които не влизат във възможностите на JavaScript. Няколко са аспектите, които превръщат езика в толкова мощно надграждане на JS, до степен, в която програмистите са склонни да го използват навсякъде.
На първо място, код, написан на TypeScript, се конвертира в JS при компилирането, едва ли не се превежда – т.нар. transpiled процес. И обратното, какъвто и код на JS да вземеш, можеш да го обърнеш в TypeScript като само смениш разширението от .js на .ts.
На второ място, TypeScript наистина може да се използва навсякъде – във всеки браузър, под всяка операционна система, независимо от виртуалната ти машина. Освен това, поддържа JS библиотеките, които биха ти били нужни за използването на съществуващ код.
Трето, TypeScript се компилира, а грешките се посочват в процеса на разработка, което намалява възможността за възникването им по-късно. Това намалява времето за проверка на код и необходимостта от дебъгване, което повишава продуктивността. Именно това е огромното предимство, когато става дума за разработка на огромни проекти с милиони редове код. При по-малките е напълно удачно да използваш JS.
Най-хубавото е, че TypeScript не е нещо много повече от JavaScript с допълнителни функционалности. Това означава, че ако вече владееш JS на добро ниво, със сигурност ще можеш да овладееш особеностите на този език. А с това – да се сдобиеш и с нови умения и техники за разработка.
Но тъй като използването на Angular и TypeScript е начин да надградиш, съветът ми е да се впуснеш в това, ако вече можеш да боравиш с по-сложни функции и си усвоил основните концепции за програмиране на JavaScript. Познания по асинхронно програмиране, работа с REST API-та, както и HTML и CSS ще са ти от голяма полза. Ако обаче си готов да разшириш хоризонтите си, запиши се за курса още сега. Можеш да се включиш в Angular – март 2022 от ТУК до 28 февруари. Обучението стартира на 2 март!