Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Maria_ls avatar Maria_ls 383 Точки

Въпрос относно деклариране на променливи

Здравейте, имам леко тъпи технически въпроси...

Миналата година се бях записала на подготвителния курс Programming basics, който по ред причини не успях да изкарам до края. И там доколкото си спомням имаше практика да се декларират променливите със съответния им числен тип, подобно на учебника на Св.Наков. Например int a=5; , а в сегашния курс (юни 2016), в първата лекция, в слайдовете, примерните решения и упражненията навсякъде забелязвам, че използвания начин на деклариране е с var а=5;.

Има ли някаква причина да се избира едното пред другото? И съответно защо? И грешно ли е, ако се използва точно определения числен тип, вместо неопределеното var? frown

Тенкю за вниманието!

 

0
Programming Basics
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки
Best Answer

Здравей,

В текущия входен курс е намален обемът от материал, в това число типовете данни са на по-късен етап, от етапа в който трябва да направиш няколко прости сметки.

Поздрави,

Иван

1
Losko avatar Losko 69 Точки

Здравейте.
Ако не е тайна защо се е стигнало до тази мярка да се преподава по-малко материал ?
Стария формат на курса изглеждаше доста по изчерпателен и обясняваше на ранен етап грешки от които да се пазим.

2
Maria_ls avatar Maria_ls 383 Точки

Сега поне включват и практически Web апликейшъни как се правят, не само скучните конзолни... Което е ОК, ама на някой, който няма никаква представа от HTML/CSS ще му е тъмна мъгла

1
13/06/2016 15:03:22
esetra avatar esetra 1 Точки

На мен ми е така! Изобщо не разирам кога, какво и защо се пише и как и кога се ползва едно, а не друго.

Аз съм абсолютно начинаеща и имам нужда някой да ми обясни подробно, но дори не знам какво да питам :)))))  

0
a.beshovishki avatar a.beshovishki 79 Точки

Не е гршно да си ползваш определения тип но по-нататък във времето когато имаш по-дълги кодове и трябва да променяш типа данни в някой момент, когато е var ще имаш по-малко за променяне.

1
ionkoto avatar ionkoto 23 Точки

Здравей! Съвсем не е грешно да се използва точния тип данни, когато знаеш какъв е. Когато аз започнах с basics курса също учихме типове данни, но доколкото разбирам групите от февруари и март не са ги запознавали подробно с типовете, а са ги учили да използват var за всичко (т.к. все пак е имало някаква промяна в курса). Общо взето е въпрос на предпочитание, но често кодът ти вероятно ще бъде по-четим ако сама си дефинираш типовете. Иначе на практика var прави същото вместо теб.

Един пример, който намерих в Stackoverflow:

-първото изглежда доста по-ленсо за четене от второто, нали?

KeyValuePair<string, KeyValuePair<string, int>> y1 = new KeyValuePair<string, KeyValuePair<string, int>>("key", new KeyValuePair<string, int>("subkey", 5));
var y2 = new KeyValuePair<string, KeyValuePair<string, int>>("key", new KeyValuePair<string, int>("subkey", 5));
1
13/06/2016 14:44:55
ionkoto avatar ionkoto 23 Точки

Ето още малко препоръки:
 

  • Use var when you have to; when you are using anonymous types.
  • Use var when the type of the declaration is obvious from the initializer, especially if it is an object creation. This eliminates redundancy.
  • Consider using var if the code emphasizes the semantic "business purpose" of the variable and downplays the "mechanical" details of its storage.
  • Use explicit types if doing so is necessary for the code to be correctly understood and maintained.
  • Use descriptive variable names regardless of whether you use "var". Variable names should represent the semantics of the variable, not details of its storage; "decimalRate" is bad; "interestRate" is good.
1
dimitur_botev avatar dimitur_botev 112 Точки

Според мен ако си свикнала да използваш типовете вместо var продължи по този начин. В ООП, когато декларираш полета и пропъртите се използва точния тип който се очаква да бъде въведен и/или се извърша дадена операция. Така, че ако знаеш границите им и кога е удачно и кога не да използваш този даден тип, го използвай. Var както е казано по-горе е когато се връща резултат от анонимни фукции, най-често някъква мешена колекция при използване на LINQ или лабда израз ( поне аз тогава го използвам). В крайна сметка C# си е типизиран език, а в  javascript ще ти писне от варове :D. Смисъл,на това ниво не вярвма да има проблем, ама според мене е една идея по-добре в типизиран език да изпозлваш конкретен тип. Но това си е мое менение де, всеки има свое 

0
13/06/2016 15:00:39
YaneZ avatar YaneZ 33 Точки

Здравей :)
Не се притеснявай, ако използваш var вместо определена променлива. Взимал съм съвет от доста програмисти, които са дълги години в бранша, че им е по-удобно да използват var, защото при дълъг код не им се налага да правят промени на отделни променливи. Но пък също така знам и че е доста четливо и по- прегледно ако си използваш отделник променливи за отделните случаи. 
Поздрави!

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.