Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

[Homework5] Ретуш - Проблем с цветовете в CMYK Mode

Привет!

Не знам къде съм бляла досега, правейки домашните си, но сега за първи път преобразувах в CMYK Mode изображението за печат (ползвала бях само Sharpen Filter).

Направих копие на RGB.psd файла, конвертирах го в Smart Object, изострих доста, преобразувах в CMYK и всичко изглеждаше супер, докато не го запазих и в .jpg формат. Цветовете се промениха твърде много, например очите ми останаха кафяви, червилото - розово... Разглеждам някакви tutorials по въпроса и от твърде краткия ми рисърч изглежда, че всички ползват различни техники за корекция. 

Та, бихте ли споделили как се справяте с промяната в цвета?

И по-озадачаващото: Защо преобразуваното в CMYK изображение изглежда добре в .psd файла, а в .jpg е тотално различно? 

Ето и линк към папката с домашното: https://my.pcloud.com/publink/show?code=kZEfQhZ0DMaP2nnCQ4KW43BAmrBxY1oEJxk

Благодаря предварително.

Тагове:
1
Photoshop
AntonPetrov avatar AntonPetrov 491 Точки

При преобразуването от RGB в CMYK някои от Adjustment Layers се игнорират (например Hue/Saturatuion) и това е причината да се променят цветовете. Би трябвало да се появи диалог, който ви предупреждава и там изберете Flatten, или предварително флатнете изображението. Не е проблемът във файловия формат, Retush_CMYK.psd всъщност е флатнат предварително и след това е конвертиран в CMYK, а Retush_CMYK.jpg не е направен от него, вероятно е направен директно от Retush_RGB.psd, без да е флатнат.

Странична забележка: за слоят eyes Exclusion не е никак подходящ блендинг мод, пробвайте някой от изсветляващите, например Screen или Linear Dodge (Add). Плъзгачът Lightness от Hue/Saturation по-добре да е на 0, и без това очите са тъмни.

3
MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

Голямо благодаря за бързия и изчерпателен отговор.

За очите с Linear Dodge (Add) наистина изглежда доста по-добре, а плъзгачът за Lightness го сложих по средата между Вашето и моето предложение - на -30. Всяка по-висока стойност ми изглежда прекалено неестествено синьо за очи.

Относно CMYK и RGB явно бях направила каша от бързането. В крайна сметка се оказа, че съм виждала .jpg файла с много по-различни цветове заради програмата, с която отварях изображението. С Picasa Photo Viewer изглежда много по-различно, като призрак с мега ярки очи и червило, докато сега пробвах сWindows Photo Viewer и така вече изглежда като в .psd файла.

Problem solved! 

0
MilenaSl avatar MilenaSl 161 Точки

Мантрата на тази тема за мен е, че CMYK Mode не отчита повечето Adjustments, в т.ч. и Hue/Saturation. Което ако се замислиш, е логично. В такъв случай вероятно не беше много хитро да ползвам Hue/Saturation Layer за направата на очите, червилото и тениската, знаейки че снимката ми трябва за печат.

Както и да е. Добре е, че можем да преправяме файловете в pcloud папката. Пък доста важното, научено от миналата тема, беше, че не трябва да местим самата папка, защото в последвтие споделения вече линк няма да работи. 

0
AntonPetrov avatar AntonPetrov 491 Точки

Изводът не е съвсем верен. Мантрата от Лекция 3, стр.10 си е в сила: "Никога не правете тонални и цветови корекции в CMYK". Също и фактът, че е за предпочитане да използваме Adjustment layers за нашите корекции, според принципите на деструктивното редактиране. Решението не е да не използваме Hue/Saturation layer, а да конвертираме в CMYK флатнато копие на работния файл. Правилният уъркфлоу:

1. Приключили сте работа в работния RGB .psd файл. Записвате го с ембеднат AdobeRGB профил. Остава отворен.

2. Със Save As правите .jpg копие с ембеднат профил. Понеже jpg не поддържа слоеве, получавате флатнато копие така или иначе.

3. Вече можете да затворите .psd файла, ако няма да правите повече промени.

4. Отваряте .jpg копието, което ще изпращате за печат.

5. Изостряте допълнително.

6. Конвертирате в CMYK.

7. Записвате с ембеднат Coated Fogra39 профил.

Ако се наложи да правите промени, отваряте работния RGB .psd файл, правите промените там и изпълнявате стъпки от 1 до 7 отново. На стъпка 2 презаписвате jpg файла.

5
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.