Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

ktodorov avatar ktodorov 42 Точки

Новата система за домашни/упражнения при Софтуни 3.0

Здравейте,

Имам два въпроса относно начина, по който се промени предаването на домашните при Софтуни 3.0.

Първо, ще е възможно ли да бъдат качвани и тестовете от judge? Това би спестило доста главоблъсканици и време. Има ли основателна причина да не бъдат качвани? Все пак на домашмите целта е да се упражняваме и подготвяме, трябва на това да се акцентира, а не на десетте точки. Наистина има видео с упражненията, но:

   - там не са показани всички задачи

   - аз искам да видя конкретно какво съм объркал в моето решение, а не тепърва да възприемам чужно такова(понякога може да е по- правилно от моето, но, когато съм се захванал да решавам задачите, това само ми отнема още време). Понякога не може да се прецени какво аз съм объркал, като гледам чуждо решение. Ако имам теста, който не се получава, мога да дебъг-на и да си открия грешката.

   - понякога самото условие на задачата не е добре пояснено и прекарвам много време, мислейки си, че проблемът е в мен

   - ако попитам във форума, това най-вероятно също би отнело часове, особено по това време, по което пиша сега. А наличието на тестове би помогнало сам да се справя с проблема си. Зная, че подкрепяте груповата работа, но все пак всеки си има различен начин на научаване на нови неща.

Второ, възможно ли е след инстанцията на всеки курс да бъдат качвани и авторски/подбрани решения на задачите? Едно от най-големите предимства на предишната система беше, че можем да си гледаме домашните помежду си. Винаги, след като съм готов с решенията си, ми е интересно други хора как са ги направили.

Тези две неща според мен са големи недостатъци на новата система - в по-голяма степен за тези от нас, които са онлайн.

Поздрави

Тагове:
1
Предложения и проблеми 26/06/2016 05:00:21
slavpetroff avatar slavpetroff Trainer 155 Точки

Привет! Когато поставяме проблемите, тяхната идея е да се сблъскате с тях и да прекарате малко повече време с него, по този начин, проблемът се "набива" в главата и следващия път в който го срещтнете, ще имате опит от предишния и ще може да го разрешите сами. Това е част от обучителната система. Освен всичко друго, да се развие умение за справяне с различни проблеми. Нека разгледаме задачите и техните тестове, по този начин :

Задачите са "съкровище", а вашето решение е подобие на "ключа" към портата за него. Тестовете са автентичния "ключ". Нашата идея е да ви научим, сами да си изготвите "ключове" за различни проблеми, тъй като в утрешния ден, може да няма кой да ви даде готов, такъв.

Какво биха направили масата от хора ?

- Биха видяли тестовете, биха си коригирали задачата, така че, да отговаря на тестовете и биха я изпратили.

Това, обаче, не носи никаква полза, от гледна точка на знания, а целта на образованието тук е обратната.

Аз лично съм против това, да се дават тестовете на готово, защото това води до мързеливост. Ако колегите решат, че е по-добрия вариант, то ще ги качим на достъпно място и ще бъдете уведомени за това.

Относно упражненията, се решават няколко задачи, не всички от домашното/упражнението. Тези, които се решават - решението от лектора/асистента се записват на видео, което в последствие се предоставя и на online, обучаващите се. Т.е каквото получават, като дивиденти, студентите в присъствена форма, това получават и хората в online, такава. Решението на повечето задачи, изключвайки елементарните задачи в началото на всяко упражнение, от рода на : "Добави в колекцията 5 и изпечатай на конзолата, добавената стойност", са достъпни в SVN-а на курса, до който Вие имате достъп.

Относно бързия feedback, за това какво се е объркало в личното решение на всеки, студентите в присъствена форма, заплащат почти двойна такса, за да го имат достъпно. Няма как двете форми на обучение да са с двойна разлика в цената и да доставят еднакви feauture-и . Това което може да използвате, като алтернатива е форума. Достатъчно активен е, за да получите бърза обратна връзка и да откриете проблемите си. Разбира се, това не винаги става на момента, но както отбелязах по-горе, доста хора заплащат двойна такста от тази на online обучаващите се, точно поради тази причина.

Съгласен съм, че има недостатъци в обучението, но с колегите работим усилено, да ги премахнем възможно най-бързо.

Поздрави,

Станислав.

3
26/06/2016 12:14:41
ktodorov avatar ktodorov 42 Точки

Здравей,

Благодаря ти за отговора. Това със SVN отговаря на втория въпрос, радвам се за което :) Благодаря!

Иначе за прекарването на повече време - това е въпрос на самодисциплина, ако някой се хвърли директно на тестовете, естествено, че няма да постигне желания резултат и това много вероятно ще се види след това на изпита :) Но този, който би направил това, със същия успех при предаването на домашните може просто да копира някое чуждо. Начини да се "прецака" системата винаги има, но полза от тях няма. Това трябва според мен да го осъзнават записаните, иначе просто си дават парите и времето на вятъра.

Пример от последните домашни, при който тестовете биха ми свършили работа:

- задачата Company Roster от ООП(дефиниране на класове - Java) - първоначално се хвърлих да я решавам с BigDecimal и ми гърмяха два теста. Видях, че колегите са я решавали с double, смених просто BigDecimal на double и се получиха всички тестове. При отсъствието на тестовете аз никога няма да зная с точност защо ми е изгърмяла задачата с BigDecimal - а може да имам съществен пропуск тук. При наличието на тестове бих стигнал до отговора си сам и бих си направил изводи.

Доколкото за бързия отговор за решението на задачите - аз искам сам да стигам до него, не да питам и някой да ми го поднася наготово :)

Поздрави,

Кирил

0
slavpetroff avatar slavpetroff Trainer 155 Точки

Проблема който описваш идва от това, че няма Constraints в задачите. Според мен, ако има Constraints, изчезва нуждата от това, да се видят тестовете, тъй като, в момента се гадае, защо аджеба някой тест гърми. След като сложим в задачите и Contraints, всичко остава чиста логика, която смятам, че ще можете да проследите и да си подготвите задачите сами, без да имате нужда от тестовете. Както казах и в предния пост, наясно сме, че има пропуски и влагаме цялото си старание в това, да ги изчистим. С всеки ден качеството на обучението Ви тук, се стараем да се подобрява!

Поздрави,

Станислав.

1
ktodorov avatar ktodorov 42 Точки

Да, прав си, ако за всяка задача са ясно зададени constraints, проблемът с тестпвете ще бъде много по-малък :) И това е решение :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.