Loading...
skostadinov avatar skostadinov 2 Точки

Коя е най-добрата диструбуция на линукс за кодене?

Здравейте, днес реших отново да си направя dual boot лаптопа с Linux и Windows 10. Но се чудя коя ще ми е най-удобната дистрибуция, коя ще се справя най-добре за кодене тнт...

Тагове:
0
Общи приказки 12/07/2016 21:38:53
gdurankiev avatar gdurankiev 982 Точки

Здравей, 

В крайна сметка няма дистрибуция, която абсолютно е насочена към кодене. Всичко зависи от нивото на опит, което имаш и какво преживяване търсиш. 

В ред на нивото на главоболия, които могат да предизвикат за начинаещ, моите препоръки са 

  • Mint
  • чист Debian
  • Fedora
  • Arch

Хубавото е, че няма огромно значение коя решиш да използваш, ако просто искаш да разцъкаш линукс и да покодиш. 

0
MihailTsvetogorov avatar MihailTsvetogorov 3 Точки

За кодене, на мен поне ми харесва Kali Linux. Ползвай я като преносима с диск, защото е малко кофти за инсталация. :) 

0
gdurankiev avatar gdurankiev 982 Точки

Kali е добра дистрибуция за това, за което е създадена. Постоянната работа под root не е за начинаещи потребители или изобщо за ежедневно ползване. Освен това дистрото е ненужно тежко откъм конфигурация и е натъпкано със софтуер, който няма да влезе в употреба за някой, който просто иска да разцъка. 

0
msmilkoff avatar msmilkoff 338 Точки

Всичко ти върши работа, но е най-добре да е някакъв стабилен LTS release. Щом си с Windows 10, Ubuntu е добър вариант, защото Canonical и Microsoft работят заедно по интегрирането на доста готини неща.

0
BraveHamster avatar BraveHamster 37 Точки

Arch поради простата причина, че отговорите, на които ще попадаш, когато търсиш инфо, са основно от компетентни индивиди. 

Плюс това Уикито им е изключително подробно и полезно. 

А и не идва наблъскана с излишен софтуер. 

 

0
vancho avatar vancho 430 Точки

Аз бях до онзи ден на Ubuntu MATE, ама е страшно тромав! Скоро излезе Linux Mint 18 и онзи ден реших да разкарам тромавото Ubuntu. Mint-а се инсталира за по-малко от 20 минути и бих казал, че съм приятно изненадан от бързината му! А да, забравих пак MATE версия си инсталирах. Лично аз нямам никакъв проблем да кодя с IntelliJ под линукс, инсталира се иработи перфектно.

-1
13/07/2016 21:36:08
skostadinov avatar skostadinov 2 Точки

Здравейте момчета, благодаря на всички за отговорите. В крайна сметка стигнах до заключението че ще пробвам mint. Въпреки това няма да заключвам темата ако има още хора които да дават идеи нека да развием темата :)

0
szdrawkow avatar szdrawkow 0 Точки

За просто писане на код всяка дистрибуция ще ти свърши работа.
Ако се определяш като начинаещ наблегни на Mint и Ubuntu. За тях ти трябва обаче малко по-силна машина, защото за да бъдат user-friendly, имат инсталирани един куп неща. В 90% няма да се наложи да правиш нищо, освен basic неща, за да си конфигурираш работната среда.

Ако обаче ти харесва да използваш максимума от ситуацията (машина-среда-потребност) може да заложиш на Debian. Дистрибуцията е родоначалник и на Ubuntu и на Mint. Доста по-лека е, но има какво да се пипа по нея, ако търсиш да си нагласиш за твоите потребности. 

Аз съм фен на дебиан базираните дистрибуции, заради това ти препоръчвам тях.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.