Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

martinatanasov0204 avatar martinatanasov0204 5 Точки

Софтуерно образование в български университети.

Добър вечер! 

Темата е с цел да се съберат различни гледни точки и мнение на база мнение/опит и т.н.

Въпросът ми е кои са топ университетите, предлагащи качествено и съвременно(не неща, които са учили хората преди 20 години да учим и сега), образование свързано с програмиране/разработване на софтуер/софтуерното инженерство и т.н. Тоест какво съветвате един млад човек и защо.

Хубава вечер! 

Тагове:
1
Общи приказки
krisdx avatar krisdx 68 Точки

Първо зависи с какво искаш да се занимаваш. Ако искаш да се занимаваш с Web, СофтУни ти дава най-бързият прав път.

Ако искаш обаче да се занимаваш с нещо по-сложно, примерно Artificial Intelligence, Machine Learning, Internet of Things, първо ще ти трябват стабилни знания по математика и след това да изучаваш нещата от преди 20 години в българските университети (основно някакви математики пак). Самият материал, който се учи в там не е остарял, просто е предназначен за други цели.
 
Но ако не искаш да се занимаваш с тези неща, СофтУни не само е най-добрия избор, според мен. Това видео също може да помогне.

0
25/09/2016 22:51:45
kaloyannikov avatar kaloyannikov 531 Точки

Защо да е единствения ? А и ако говорим за академии се сещам за 2 други ,в доста отношения и по-добри и с по-бърз прав път както го нарече.

0
krisdx avatar krisdx 68 Точки

Еми ок, може да съм преувеличил малко. Но в Телерик е горе-долу същото, а в HackBulgaria приемат малък брой хора(по-умните). Може да се спори коя академия е по-добра, важното е, че повечето хора идват в СофтУни и това говори само за себе си. 

0
kaloyannikov avatar kaloyannikov 531 Точки

В Телерик също се пресява повече , иначе аз лично избрах СофтУни, защото преди имаше много добри отзиви и е по-flexible за хора , които не са от София.

1
dgp_82 avatar dgp_82 19 Точки

От държавните нито един. Феодални старци да те учат на иноваций, няма как да стане.

 

0
ZornitsaSerbezova avatar ZornitsaSerbezova 455 Точки

Няма нищо лошо, в това което се учи в университетие, дори и то да е от преди 20 годиди. Там те учат на основни и полезни неща, и те учат на всичко, свързано с ИТ.. А колко ще се научиш зависи само от теб. 

В университета съм учила поне 10 езика за програмиране, така че един повече или по-малко не е никакъв проблем. Започнахме с Турбо Паскал. Структурите от даннии и алгоритмите бяха на C++. Зависи от специалността. Аз завърших в Шуменски и съм много доволна. Мой колега, който беше много напред с материала, се премести след първи курс в Софийски.

0
14/09/2016 21:19:32
ViPeRsA avatar ViPeRsA 189 Точки

Първо казваш, че няма нищо лошо, от това което се учи, а след това казваш, че си учила Турбо Паскал :D 

5
ZornitsaSerbezova avatar ZornitsaSerbezova 455 Точки

Чрез него съм учила основните неща в програмирането. И това все пак е било преди много години. Тогава все още се пишеше и на Паскал в Делфи. Езика няма никакво значение. Ако щеш вярвай, но досега  сигурно съм учила поне 20 езика за програмиране. Това, че съм учила Турбо Паскал, не означава, че го помня. Но пък ако видя програма, сигурно ще мога да я разбера. Всъщонст, ще мога да я разбера на много езици.

1
14/09/2016 21:59:47
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Младите хора винаги съм ги съветвал да следват сърцето си. Това е единственото, което не лъже. Странно, но взимането на решения на база изчисляване на плюсове и минуси почти никога не води до най-правилните житейски решения (може би се избягват провали, но се изпускат и редица възможности). Всеки разбира се има правото да не се съгласи.

Ако си на възраст току-що завършил гимназия, просто направи това, което ти се прави. Отиди там, където ти се ходи - в университет, в друг град, в друга държава, на бригадаа, на стаж, на работа, в макдоналдс... Сега е моментът да трупаш преживявания и емоции и да ги асимиираш в последствие, да приемаш предизвикателства и да пробваш възможности. Сега е лесният и по-безболезнен начин за промяна - смяната на среда, на места, на гаджета, работа, училища... Възползвай се!

Ако искаш да се запознаеш с други млади и мотивирани хора, да правите отборни проекти, да си блъскате главите заедно къде е изгубената точка и запетая и впоследствие да започнете възможно най-бързо работа като програмисти - СофтУни е добър вариант за теб. Стига и ти така да го чувсгваш.

До колко е проблем неща от преди 20 години да се учат и сега? Вероятно никакъв. Има неща, които не се променят: що е то for цикъл, граф и алгоритъм за пермутации без повторения.

Ако можеш да си позволиш (а вероятно можеш) да задълбаваш в компютърните науки и да не бързаш да направиш първото си завършено приложение на втория месец от обучението си, то шансовете са, че не те притесняват неща от преди десетки години. Те ти полагат основа, която е задължителна за да бъдеш човек, който решава потребителски проблеми използвайки своята логика и компютър, а именно - да си програмист. Повечето университети те учат на това + крайно важната дисциплина, за да успяваш да се впишеш в работната обстановка после.

Тази рамка с top-rated гимназия, после top-rated университет и после едно и също до пенсия ми се струва сива, скучна и по-остаряла от Турбо Паскал-а ;-) В свят с много възможности е грях да ги изпускаш една след друга. Много хора успяват следвайки сърцето си. Не малко го послушаха и са в СофтУни. Какво казва твоето?

12
Kiril98 avatar Kiril98 66 Точки

Да ти кажа само, че от една година съм в СофтУни и съм страшно доволен. Запознах се с много хора, които се интересуват от същите нещата като мен, но въпреки това реших да запиша ФМИ колкото да получа някакъв друг вид преживяване. Знам как се чувстваш в момента и ти предлагам да се пробваш като мен да учиш или в Софийски, или в ТУ.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.