Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

MySQL под линукс

Здравейте!

Опитвам се да си подкарам MySQL-a под линукс - намерих си и добър клиент (DBeaver). Проблема ми е , че при опит за връзка с MySQL DBeaver ми дава грешка - "java.sql.SQLException: Access denied for user '<юзера ми>'@'localhost' (using password: YES)". Оказа се, че при инсталацията на MySql server през терминала е трябвало да ми поиска парола, но на мен не ми поиска. Пробвах няколко пъъти да го махам и слагам отново и никога не ми иска парола.
 

Търсих около 1 час из StackOverflow  и гугъл като цяло, но нищо...


Идеи?

Поздрави,

Блъдя

 

Тагове:
0
Module: Java DB
Ivanov.Ivan avatar Ivanov.Ivan Trainer 558 Точки

Здравей аз имах проблеми заради root нешо не му се кефи като юзър и се наложи да си създам друг и на него сетнах име и парола и се логвам с него. За root мисля, че беше без парола 

1
StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

aз пробвах и с root и с друг и не става. То дори в терминала не ми дава никакъв достъп до MySql или MySqlAdmin и ми дава същата грешка... :/

0
Ivanov.Ivan avatar Ivanov.Ivan Trainer 558 Точки

Пробвай през терминала:

sudo mysql -u root

Въвеждаш си паролата и от там си създаваш нов юзър с парола

CREATE USER 'newuser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password';

След коато трябва да му дадеш някакви привилегии

GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * ТО 'newuser'@'localhost';

FLUSH PRIVILEGES;

Излизаш .. quit

И пробваш да се логнеш с новия юзър

mysql -u newuser -p

1
StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

Това го бях пробвал. Сега като го пробвах пак същото -

ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)


веднага след sudo mysql -u root още

0
BraveHamster avatar BraveHamster 37 Точки

Мдъм, аз затова си ползвам Arch - бая четене и мъки е понякога, но поне всичко работи коректно :/

https://wiki.archlinux.org/index.php/MySQL

Т'ва е единственото, с което мога да помогна. Дано има някакво полезно инфо и за теб.

0
StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

В крайна сметка, след няколко часа с огромната помощ на колегата Иван Иванов, успяхме да се справим. Изглежда, че след инсталация, mysql server си слага няк'ва парола, която само то си знае. Трябваше да пусна сървара, байпасирайки тия пароли, и от ътре да променя паролата на root юзъра, а след това по инструкциите на колегата малко по - долу, да се направи нов юзър.

Ето линк за това как се сменя паролата на root-a. Имайте предвид, че вместо:

update user set password=PASSWORD("mynewpassword") where User='root';

трябва да е:

update user set authentication_string=password('mynewpassword') where user='root';

както ще видите в коментара под най - добрия отговор. Явно са го променили с някоя от по - новите версии.

 

След това влизате и си правите нов юзър по инструкциите на Иван Иванов:

Пробвай през терминала:

sudo mysql -u root

Въвеждаш си паролата и от там си създаваш нов юзър с парола

CREATE USER 'newuser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password';

След коато трябва да му дадеш някакви привилегии

GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * ТО 'newuser'@'localhost';

FLUSH PRIVILEGES;

Излизаш ..

quit

И пробваш да се логнеш с новия юзър

mysql -u newuser -p

0
30/09/2016 02:11:56
vancho avatar vancho 430 Точки

При мен си тригна всичко от първия път с инсталация не от терминала. Намерих си един клиент emma. Може до подкараш и heidi през wine.

 

А случайно някой да знае как мога да вържа уиндоуската база с тази на линукс (на един и същ компътър)?

-1
30/09/2016 09:48:25
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Възможно е да споделиш базата между двете операционни системи, да. Не е особено нормалния сценарий, но за щастие MySQL се различава само на компилирано ниво за Linux и Windows, информационните файлове са еднакви.

По принцип Linux-а вижда NTFS дяловете, така че най-нормалният сценарий е да смениш в Linux-ския конфигурационен файл пътя до datadir-a, да сочи към datadir-а на Windows-a и евентуално да дадеш права на потребителя, с който върви MySQL-а до тази папка.

Проблем би възникнал, ако NTFS дялът е unmount-нат. Потърсих за този проблем и хората предлагат да се направи нов NTFS дял и да се mount-не. Ето връзка към дискусията: http://askubuntu.com/a/57817

1
vancho avatar vancho 430 Точки

И аз така предположих, че трябва да му кажа къде е базата на диска.

-1
30/09/2016 13:46:16
b.yordanov avatar b.yordanov 146 Точки

А би ли споделил защо ти трябва това?

0
cefothe avatar cefothe 16 Точки

Колега най лесното което може да направиш и да станеш не зависим е да използваш Docker, ще си улесниш живота

0
16/10/2016 01:21:01
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.