Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Alex0101 avatar Alex0101 374 Точки

[Facebook] Как facebook групите изместиха Softuni форума

Здравейте,

Предложението ми е свързано именно с използването на фейсбук групи за курс успоредно с форума.

Реално има плюсове, от рода на бързодействие и активност, но има два основни минуса, според мен.

Първият и не толкова съществен е,  невъзможността за използване на споделените ресурси във фейсбук по време на изпита, заради сентинела. Реално активността във фейсбук е пъти по- висока от колкото във форума.

Вторият проблем и последствието от него мисля,че е много по-съществен. След приключване на курса, групата става неактивна, а завещанието от въпроси и отговори, решения и похвати за следващите випуски е почти нулев.

Вие как мислите по този въпрос?

Тагове:
b.yordanov avatar b.yordanov 146 Точки

Аз мисля, че фейсбук колкото и да се опитват да направят интернет в интернет-а, никога няма да земенят stackoverflow и форумите. Според мен при нужда използвай нормалния интернет, точно поради невъзможността за търсене във фейсбук.

0
uzunovz avatar uzunovz 61 Точки

Привет,

Мисля, че трябва за сериозните неща да пишем тук, за да остава следа за следващи курсове.

Групите са хубави за разпускане, полезни линкове и ей така, без повод.
Ако ми се наложи да помогна сериозно на някого през групата, ще пусна пост тук и ще го споделя във фейса :)

smiley

2
17/10/2016 12:01:06
borislav9212 avatar borislav9212 745 Точки

Alex0101 Напълно съм съгласен с теб. Аз не съм публикувал и един ред код във facebook групите. За какво са ни тези групи след като си имаме форум?

1
17/10/2016 12:04:29
val4o89 avatar val4o89 240 Точки

Ползването на фейсбук група, вместо специализиран форум е като да използваш малък градски автомобил освен в града - на магистралата и офф роуд laugh Шегата на страна. Във фб квото и да питаш, винаги става какафония. А как ще намериш тема от преди 2 седмици... ще ти се завие свят. Лично аз влезнах в групата на ДБ и на втория ден излезнах заради неразборията и хилядите нотификации, които ме засипваха.

2
RadinaToteva avatar RadinaToteva 90 Точки

Аз подкрепям идеята ти не само за този форум, а като цяло за форумите по принцип. Мисля, че ще е хубаво всяка нова група в СофтУни да си създава един форум, в който всички заедно да обсъждат проблемите и темите, които ги вълнуват. Казвам отделен форум за всяка група, поради факта ,че начинаещите са доста плахи и се срамуват да задават въпросите си пред "по-напредналите" от тях, страхуват се, че въпроса им е твърде глупав или имат други различни притеснения (точно за това се създават facebook групите).А така в едно виртуално пространство където всички са начинаещи и се чувстват равни, и няма странични фактори, които да ги разсейват (като в социалните мрежи), нещата се случват по-лесно. Създаването на форум ще е прекрасно упражнение за тях и ще помогне както за обучението им , като обогати знанията, така и за бъдещото им присъствие в IT сферата.(всички сме наясно с фирмените форуми, които повечето големи IT компании използват за подобряване на работния процес). Едновременно  с това ще изгради навиците на начинаещите да търсят отговор на проблемите си първо във форумите и помощните сайтове и след това в социалните мрежи. 

2
17/10/2016 12:41:52
inktech.n.kikov avatar inktech.n.kikov 42 Точки

Откакто се създадоха тези групи в фейсбук някак си активноста на хората в форумът намаля.Не че тези групи са нещо лошо,но според мем,ако имаш проблем и искаш да го споделиш  е по-удачно да го споделиш в форумът,тъй като ще бъде видим от повечето хора.

3
heilin90 avatar heilin90 69 Точки

И накрая всичко си зависи от човешкия факор. В нашата ФБ група лекторите многократно молеха за задачи да се използва форума, но уви.... има си хора, които продължават упорито там да питат.

2
Irrrka avatar Irrrka 19 Точки

Аз съм на същото мнение. Друг съществен минус е, че нещата се "разпуснаха" във ФБ, поради липса на гласуване с "+" и най-вече с "-" по отворените въпроси. В нашата група веднага си проличаваше кой запова да си решава домашното, на първото забиване на някой проблем, веднага  - пост във ФБ...няма да си "губиш" времето да отделяш по 2 часа на задача, я - 5 мин и ако не изкараш 100/100 - все някой от ФБ ги е изкарал вече и ще ти постне решението си наготово...даже повечето не си правят труда да пуснат и търсачката преди това..

И на мен ми харесва да има ФБ група, защото често имам дребни проблеми, които не искам да поствам във форума, но в нашата група настана сериозен спам.

0
17/10/2016 13:59:02
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Две неща трябват: модерация - кой пост е за фб или за форума и - да не се инвалидират групите след края на курса, а да остават и за следващите випуски. По мое мнение :)

2
17/10/2016 14:04:32
Alex0101 avatar Alex0101 374 Точки

То не е лошо, но малко трудно се търси във фейсбук, не е като търсачката във форума.

1
stambi4a avatar stambi4a 126 Точки

     За - неща извън задачи и сериозни въпроси свързани с курса да са във ФБ. Например дискусии кое е полезно от материала, кое не е, кое защо се прави, къде се използва, тоест лични мнения, притеснения, въпроси.

     За - задачи, материали, ресурси, проблеми  с IDE-та във Форума.

1. Форума има търсачка, а иначе дай да разлистваме с часове

2. Може да се използва от следващите курсове.

3. Взима се по-насериозно от екипа на Софтуни, защото и на тях може да носи ползи.

4. Носи точки за активност.

5. Има сносен редактор за съдържание.

1
Rextor92 avatar Rextor92 149 Точки

Подкрепям. Едно време можеше да намериш информация за всичко по форумите, сега всичко е по групи във ФБ и Гугъл не помага :D

Аз лично на въпроси в групата във ФБ НЕ отговарям, освен ако няма тема във форума по същата задача. Ако има - отговарям тук и линквам отговора в групата. Не заради бонус точките, а защото не всеки има Фейсбук. Не всеки трябва да скролва 1 час, за да намери това, което му е необходимо. Във форума си остава завинаги, има търсачка, може да помогне на всеки випуск, по всяко време.

Впечатлението ми е, че все пак ФБ групата е по-кежуъл. Много по-активна - да, но едва.. 25% от постовете в нея са свързани с решение и коментиране на някоя задача. Не броя "ето ми го кода, къде ми е грешката". На това може би наистина не му е мястото във форума. :)

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.