Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

milk.g.anas avatar milk.g.anas 5 Точки

[Useful Info] Java или C#, с кое да започна?

Здравейте!

Аз съм абсолютно начинаещ. Искам да се запиша на курс за Java или C#. Обаче и двата започват и свършват на една и съща дата. Едва ли ще мога да се справя едновременно.

Моля, дайте ми своето мнение, кой език да науча пурво, като изхождате от това, че започвам от ниво "0". Трябва ли да започна именно с тези два езика или с някой друг? 

Тагове:
0
Programming Basics
e.petrova avatar e.petrova 94 Точки

Здравей.
Курсовете в СофтУни започват от нулата. Ако все още не си опитал, направи го. Прегледай някои от лекциите. Сега курсът "Основи на програмирането" се провежда на Java & C#. Не е необходимо да учиш и двата езика паралелно, избери си един от двата. Няма правилен език с който да се започне, всеки би ти дал различен отговор на този въпрос. Не мога да кажа нищо за Java-та, но като цяло C# е лесен за изучаване. Нещата са аналогични и след като започнеш да четеш, да гледаш лекции и т.н. ще видиш всъщност колко лесно ще напреднеш. Така че смело напред. Хубавото е че винаги може да попиташ за помощ тук във форума, което е огромен плюс. И ако все още не си, почни да четеш книгата Въведение в програмирането, която ще ти бъде от полза. Успех.

 

1
milk.g.anas avatar milk.g.anas 5 Точки

Благодаря за съвета и линка. 

Според мен логиката на двата езика трябва да е единтична и да се различават по синтаксис. Това ме кара да се замисля дали да не пробвам и двата едновременно, пък за крайия изпит ще мисля после. Но пък незнам домашните колко време ще ми отнемат. 

0
e.petrova avatar e.petrova 94 Точки

По-скоро започни само с единият, защото в главата ти ще стане пълна каша, лично мое мнение. Но имаш ли желание и време, ще се справиш с всичко. Не е необходимо да се запишеш на курса, можеш да гледаш лекциите когато си поискаш, също така може да си тестваш решенията в Judge системата. Щом имаш желание, значи ще успееш. :)

1
nakko2223 avatar nakko2223 15 Точки

Здравей, като цяло по добре е да започнеш със C#, защото настройката да започнеш да пишеш на този език е просто да си инсталираш Visual Studio. За Java там е доста по сложно да започнеш, На Java се пише на Eclipse, което не е лесно за настройка. Моята препоръка е да започнеш със C# и Visual Studio.

Успех :)

1
dim4o avatar dim4o 288 Точки

Кое му е по-сложното на това да започнеш с Java? Освен, че средата се инсталира 10 пъти по-бързо(а то даже и не се инсталира) и заема поне 10 пъти по-мако място. А да - трябва и да си сложиш Java все пак, което е точно работа за 2 мин. Днес слагах една и долу-горе толкова ми отне. Ако ще въртиш цикли и ще ръгаш някакви данни в масиви - изобщо не е от значение със C# ли почваш или Java. Ако пък те спре някаква инсталация на програма или някаква тъпа настройка на средата ...

Като възможности са еднакви според мен. Единственато нещо, което съм забелязал, че го има в C#, a в Java го няма е да се подава аргумент на метод по референция. Не че се води за добра практика, но го има все пак. Говоря за онова `ref`, което се слага преди аргумента. Това мисля. Успех и от мен!

 

0
Plamen27 avatar Plamen27 599 Точки

C# е по-лесен за начинаещи има повече информация и повече помагачи.

Но вече е въпрос на лично виждане по нататък, какво ще решиш.

Следващия курс Programming Fundamentals е на Csharp, втората част може да си избираш език с който да правиш проект.

0
kaloyannikov avatar kaloyannikov 531 Точки

Защо пък реши че C# има повече info , Java съществува преди C# ,Communityto е доста голямо и съответно има може би най-много tutoriali за Java.

0
Plamen27 avatar Plamen27 599 Точки

Имам впредвид в СофтУни разбира се.

0
dead4y avatar dead4y 62 Точки

C# ако искаш да правиш приложения за windows

Java ако искаш да правиш приложения за Linux, WIndows, Android etc

https://www.quora.com/Java-or-C-Which-has-better-potential-in-future

https://www.quora.com/Is-C-better-than-Java

https://www.quora.com/Currently-which-one-is-best-C-Java-or-C++

 

0
alex1966 avatar alex1966 255 Точки

Ами всъщност вече на C# можеш да правиш както iOS, Android, така и приложения под Linux, Mac, тъй че C# и с двете ръце :D 

1
cvetomirG avatar cvetomirG 132 Точки

https://www.youtube.com/watch?v=Mk3qkQROb_k Не се сдържах просто :D

 

0
RifatCholakov avatar RifatCholakov 53 Точки

Препоръчвам ти C#, защото Judge системата още не е доре устроена за Java код и ще имаш проблеми с решението на на задачите, ще трябва да модифицираш кода си по ненормални начини за да ти е вярна задачата защото СофтУни не са си оправили тъпата Judge система.

0
17/11/2016 12:13:31
Plamen27 avatar Plamen27 599 Точки

Да Rifat наистина е прав, че задачите са нагодени за C# и за решаването им с Java cе налага да се прави голяма гимнастика.

1
TheWild avatar TheWild 17 Точки

Разбира се C#, по достъпен е за начинаещи :)

0
martinatanasov0204 avatar martinatanasov0204 5 Точки

Мерцедес или БМВ да си взема? Лаптоп или компютър? Мотор или колело?

В твоя случай грешен избор няма. Според мен не е от особено голямо значение на кой език ще учиш основите на програмирането, тъй като при всички езици са еднакви. Цикъл, условна конструкция, масив и т.н не се различават почти по никакъв начин (освен по синтаксис) в различните езици. Според мен какъвто и от двата да запишеш, рано или късно ще пишеш и на другия. Научиш ли основните понятия на даден език и това да ги използваш, след време какъвто и език да ти дадат, ще го разбереш и научиш изключително лесно (говорим за основите разбира се).

Лично аз бих предпочел за начало C# тъй като именно с него започнах, харесваше ми изключително много подредбата, Visual Studio, и т.н. Писал съм и на Джава, еми не ме кефи толкова много. Някой друг би ти казал обратното, та пак повтарям - грешен избор няма да направиш каквото и да запишеш. Не го считай като животоспасяващо решение.

Успех!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.