Loading...
NonaG avatar NonaG 111 Точки

Въпроси за конзолата, за дебъгера и за джъдж

Бих искала да попитам как става номера с местенето на курсора в конзолата нагоре-надолу, изтриването на символи,...В нета намерих някакви програми, които трябва да си импортна по някакъв начин, но ме е страх, да не объркам нещо. Затова реших да попитам тук, че ако нещо се загуби, да може да ме упътите как да продължа.

Вторият ми проблем е, че с дебъгера малко наполовина ми се получават нещата. Има ли лекция за работа с него, нещо по-подробно и детайлно как се случват нещата?

Третият ми въпрос е, дали ще имам достъп до джъдж - в смисъл да тествам решенията си, в периода, когато не се водя студент в Софтуни. /не вярвам  да успея да се подготвя достатъчно добре за официалния си изпит през декември, но за да го отложа за януари  трябва да съм сигурна, че ще разполагам с всички текущи ресурси между двете дати на изпитите/.

Тагове:
0
Programming Basics
e.petrova avatar e.petrova 94 Точки
Best Answer

Judge системата е отворена по всяко време, за това не се притеснявай. Можеш да тестваш решенията си без проблем. Относно дебъгването, какво по-точно те затрдунява с него? Можеш да погледнеш в някои от лекциите при решаването на изпитни задачи. В интернет също има, но ако обясниш какво точно те затруднява, ще е по-лесно. Основното е да си направиш breakpoint (F9), после пускаш с F10 дебъгера, и почваш да обхождаш ред по ред, и отдолу можеш да следиш каква стойност бива присвоявана на всяка от променливите.

0
NonaG avatar NonaG 111 Точки

Много ти благодаря, че ми отговори. Вече взех да се обезсърчавам, явно въпросите ми са с много лесен отговор.

Бих искала да мога да задам начални данни в конзолата на дебъгера и да проследя как се променят те в различните променливи.Но когато стартирам дебъгера от Debug- Start Debugging (F5), конзолата се отваря, задавам й входните данни и дебъгването се осъществява много бързо до някаква breakpoint, но без да мога да проследя стъпка по стъпка как се случва. Ако избера Step Over(F10), конзолата не ми взема input-а. Не можах да разбера как да го направя едновременно - да й дам числа и да видя ред по ред какво ги прави програмата.

0
e.petrova avatar e.petrova 94 Точки

Първо: недей се обезсърчава, за това е форума, за да си помагаме. Първоначално може да тестваш нещата, като им задаваш начални стойности, тоест казваш че а = 5; И после да пуснеш дебъгера, въпрос на личен избор.

Опитайн следното:

  1. Направи някъде Breakpoint;
  2. Пусни дебъгера с F5;
  3. Въведи входните данни;
  4. Натисни F10;
  5. След това от менюто почни да следиш коя променлива каква стойност има.
0
mariyanhadzhiev avatar mariyanhadzhiev 12 Точки

Здравей. Няма защо да се обезсърчаваш. Утре тези въпроси ще са лесни за теб, но за някой, тепърва навлизащ в програмирането няма да е така ;) Най-лесният начин да следиш как се променят данните е като принтираш променливите с Console.Write/WriteLine(). Така в самата конзола ти ще виждаш какво се случва след всяка стъпка. Но това само ако имаш малко променливи, които искаш да следиш, какъвто е и случая със задачите в basics.

Ето нещо което може да ти е от полза занапред: къде точно и как да виждаш какво се случва с променливите https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudioalm/2016/07/15/7-ways-to-look-at-the-values-of-variables-while-debugging-in-visual-studio/

Относно бързото изпълнение на стъпките, варианта да виждаш какво се случва на всяка стъпке е тя да има breakpoint или да слагаш след всяка стъпка Sleep(5000) където 5000 е времето в милисекунди, в случая 5 секунди.

 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.