Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

doliviano avatar doliviano 3 Точки

Избор на JS

Здравейте,
нов съм в JS и имам основни познания. Има няколко библиотеки, фреймуърка и технологии, които искам да науча, но мисля че функциите на някои от тях се припокриват, нямам много време, а и ще се объркам, ако започна да ги уча всичките. Става дума за jQuery, AngularJS 2, Ajax, Vue, Ext.js и Node.js. Кои да избера и кои да оставя (с оглед на ефективност, функции и т.н.). Vue взаимодейства добре с Laravel, дори има уроци на ларакаст по него, а с Ext.js работих в една фирма и изглеждаше супер, взаимодейства с PHP, но е малко тромав.

Тагове:
0
Module: JS Advanced
Fornt.Improve1 avatar Fornt.Improve1 2 Точки

От къде си започнал?

0
Martotko avatar Martotko 88 Точки

Аз съм твърдо за Angular 2. Готин е и тепърва ще започне да се търси все повече и повече ;)

0
21/02/2017 22:10:35
worminer avatar worminer 104 Точки

Здравей,
отговора е зависи какво искаш да правиш.. 

TL;DR версия:
ако ще правиш фронтенд JS:
JQuery - e задължителен
AngularJS се търси много 
ако ще правиш сърварен JS :
Node.js - Задължителен


Клиентска част :

jquery което включва Ajax.. обикновено се ползва за динамично сменяне на информация по сайта .. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ПОНЕ МАЛКО ДА ГО РАЗБИРАШ!!!!! 

AngularJS 2 за правене на страници които сменят контента си без презареждане (почти като jq самоче на терия има повече екстри) .. доста търсено като обяви за работа 


Vue - клиентска библютека за създаване на потребителски интерфейси (поне така твърди сайта им.. не я бях чувал)

Сървърна част:
node.js - за правене на асинхрони сървърни услуги.. обикновено се комбинира с Express.js

Сървърно клиентски ? незнам дали това е правилното определение
Ext JS - е за създаване на приложения .. като ползва AJAX i jquery.. не съм много запознат с него
 

2
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

Ext.js го остави, защото го правят платен и фирмите го избягват. Angular 2 мисля, че ще стане по default да го знаеш макар, че април /2017/ пускат Angular 4, който стъпва на Angular 2, пък октомври 2018 Angular 7 :)

0
H.Stoyanov avatar H.Stoyanov 115 Точки

Здравей, колега! 

Според мен не засъпвай толкова на технологии, а на принципи и на това какъв тип продукт искаш да правиш. Това, което мога да ти дам като съвет е избери фирма и научи технологиите с които работи. Ако искаш да си вълк единак или freelancer започни с това което те кефи да правиш и пресъздай твоите мечти и идеи. Преди време бях във фирма, която създаваше и мобилни приложения с JS, като използваше някакъв вид WebView и десктоп приложения, но май не беше с Ext.js. Така, че всичко зависи.

Хубав ден! wink

1
viktor.pts avatar viktor.pts SoftUni Team Trainer 332 Точки

Двете силни библиотеки за визуализация са Angular 2 и React, едната от Гугъл, другата от Фейсбук. Проблема и на двете е че не се пишат на чист JavaScript. Angular 2 се пише на TypeScript, което е типизиран диалект на JS - имаш си типове данни както в компилираните езици. React се пише на JSX, което е смесица между JS и HTML. При всяко положение е добре да имаш солидни начални познания преди да започнеш с която и да е от тях.

Първоначално може да се фокусираш върху jQuery, работа с DOM дървото и пращането на заявки към REST сървър. За кратко време ще навлезеш и ще можеш да преминеш към библиотеки.

А що се отнася до други фреймуорци, всеки ден излизат поне по 10 нови които решават все едни и същи проблеми. Не се занимавай да учиш нещо което току що е излязло, понеже нямаш гаранция че след 1 месец още ще съществува. Когато се почувстваш по-уверен, ще можеш сам да прецениш кое си струва, а ако междувременно започнеш работа, ще следваш техните изисквания.

2
22/02/2017 11:35:32
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.