Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

NonaG avatar NonaG 111 Точки

Инсталиране на нови програми

Хора, когато си инсталирате нови програми /приложения,.../, как проверявате, дали нямат вируси или не са вируси, или злонамерен софтуер някакъв? Има ли някакви стъпки, основни моменти, които може да се прилагат принципно в тези случаи. Понеже явно покрай СофтУни трябва да си напълня компютъра със всякакви програмни продукти, а много често не съм сигурна, дали правилно разбирам, че точно това, което съм нарочила за инсталиране, ми трябва, т.е. е проверено от СофтУни, че е читаво... И всеки път изтръпвам, когато се появи прозорец, че не е проверен източникът, който ще ми прави промени в компютъра... Изобщо, много ми е хубаво, че вече знам какво е масив и речник, примерно, обаче, истината е, че страшно много базови познания ми липсват. Моля за помощ.

Тагове:
MrSpecialR avatar MrSpecialR 30 Точки
Best Answer

Софтуер изтеглен от официалният сайт на производителят, при това и да е по-голяма компанията, е чист. Примерно софтуерът на JetBrains или пък Visual Studio.

Трябва да се внимава повече когато се тегли от сайтове които предлагат много на брой програми от различни developer-и които са безплатни, или по-скоро софтуер на малка компания която не е всеобщо позната. При инсталацията на такива програми често има скрити опции под названието Advanced Options или Customize Installation или други такива, а като не ги погледнеш те по подразбиране инсталират някакъв злонамерен софтуер или просто още някаква програма която не е желана.

Като програма за защита срещу вируси - антивирусни има много, Malwarebytes е популярна за намиране на злонамерен софтуер който обикновените антивирусни не намират (тя е специализирана в намиране точно на malware), но и малко проучване на програмата (Google винаги помага) и внимание върху какви опции дава Setup-а е един добър начин за предотвратяване на много голяма част от злонамереният софтуер който потенциално може да зарази windows машина.

2
NonaG avatar NonaG 111 Точки

Много благодаря! Инсталирах си я /даже ровнах в Гугъл за инфо за нея, :)/, минах успешен скан и вече ми е много по-спокойно.

Последните ти две думи ги разбирам, че ако компът не ми е под windows, вероятността да се зарази с нещо намалява?

0
MrSpecialR avatar MrSpecialR 30 Точки

Донякъде, да. Вирусите и този тип програми имат за цел да заразят колкото може повече компютъра, а Windows е доминиращата платформа за една голяма част от консуматорите и именно заради това има най-много за Windows.

Това което имах предвид в предишният пост е, че това са мерките за Windows - за Linux, Android и други операционни системи е по-различно.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.