Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Tr00peR avatar Tr00peR 566 Точки

[Homework] JavaScript Basics - Syntax

Здравейте колеги, прилагам решенията си на задачите от домашното по JavaScript синтаксис:

  1. powerfulCars
  2. roundingNumbers
  3. evenNumber
  4. primeChecker
  5. divisionChecker
  6. checkingBits
  7. lifetimeSupplyCalc
  8. cylinderVol
  9. treehouse
  10. digitChecker
  11. digitAsWord
  12. variables

Всичко работи, но не мисля, че е перфектно направено, така че очаквам градивна критика :)

17
JavaScript Fundamentals
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Дружина, едно не ми е ясно: от месеци гледам, че още няма лекции, вие качвате домашни. Скоро научих за канала в youtube, и че там се качват по-рано, ама чак пък да сте толкова бързи с гледането и решаването, евалла! 

Поздравления за Tr00peR, доста си активен и качваш много неща и решения!
0
Masovski avatar Masovski 211 Точки

Колега, видеото беше качено в YouTube още снощи. Възможно е да ги е гледал и да ги е решил днес, имал е предостатъчно време.

Но по въпроса с това, че няма лекция, а пък вече се качват домашни - ами има хора, които са присъствено и за тях лекцията е доста по-рано и това им позволява да започнат да решават домашните много по-скоро. Поздрави :)

0
BoYaN avatar BoYaN 336 Точки

Здравей,

в SVN-а http://svn.softuni.org/admin/svn/javascript-basics/July-2014/ първо се качват материалите, дори понякога преди да е изнесена лекцията.

п.п. Някакъв escaping или нещо подобно има, което трие javascript от линка . Миналия ден Влад Карамфилов беше пуснал линк и по-същия начин се случи, само че не разбрах как го направи да работи. Ако някой знае как става да пише :D
9
Masovski avatar Masovski 211 Точки

@BoYaN Е да, за тия които са по-напредничави и нямат нужда от лекция - могат директно да ги започват, но в общия случай, най-вероятно хората първо гледат лекцията :) 

 

П.П. Линка към SVN-а е счупен (в самия линк пише "-basics", вместо "javascript-basics". 

0
Gondars avatar Gondars 18 Точки

Ето и моите .. а и на някои задачи условията или отговорите са грешни

1.PowerfulCars

2.Simple Calculations

3.Check if number is Even

4.Check if Number is Prime

5.Division by 3

6.Bit Checker

7.The Lifetime Supply Calculator

8.Cylinder Volume

9.Tree or House

10.Digit Checker

11.Digit as Word

12.Variables

13.Digital Soothsayer // Условието е сгрешено на места, като дори и даденият инпут гърми :D

14.Calculate Expressions: CSS HTML JS

6
pichowskii avatar pichowskii 37 Точки

Здравей колега! В първа задача, вместо да умножаваш по това голямо число, от този ЛИНК можеш да използваш израза:

P(hp) = 10kW / 0.746 = 13.405 hp, където "P(hp)" hp (от условие), а 10kW ще са ти kW (също от условие).

1
anton_cholakov avatar anton_cholakov 88 Точки

В 13 задача трябва да получаваш random стойности от масивите, а в първа можеш да разделиш на 0.746, не че има някакво огромно значение :)

2
Gondars avatar Gondars 18 Точки

Трябва да получиш [0],[1],[2],[3],  но в условието излизаха тези отговори, затова сложих тези отговори.
Първа трябва да я поправя, но и така излиза правилен отговор :D.

0
nikolay.dimov83 avatar nikolay.dimov83 143 Точки

Някой има ли представа как се чете input от cmd използвайки node.js? Исках първа задача да я направя не с фиксирани стойности, а с юзър input, но не можах да подкарам четене от cmd.

0
Reath avatar Reath 188 Точки

Би трябвало да е нещо от следната документация - http://nodejs.org/api/readline.html Не съм пробвал лично, но чичко Гугъл казва, че именно това се използва.

1
Tr00peR avatar Tr00peR 566 Точки

Попитах Наков снощи, каза да хардкоудваме инпута, защото нямало хубав начин за четене.

 

Иначе аз бях намерил нещо в гугъл, но беше 10 реда код, за да прочетеш една стойност. По-късно ще го потърся пак и ще го постна, ако някой го интересува. :)

 

2
nikolay.dimov83 avatar nikolay.dimov83 143 Точки

Аз нещо не можах да ги подкарам 10-те реда код laughing Ще ги мъча пак довечера, ако успея ще постна.

0
petrovaliev95 avatar petrovaliev95 358 Точки

Едно немога да разбера, на 5-та задача примерите ли са объркани или аз нещо недовиждам и не разбирам условието ?

2
Tr00peR avatar Tr00peR 566 Точки

Вторият пример е сбъркан само.

2
petrovaliev95 avatar petrovaliev95 358 Точки

Аха значи трябва сумата на цифрите от едно число да се дели на 3 без остатък ?

2
felix_de_suza avatar felix_de_suza 100 Точки

И аз това гледам, мисля че трябва едното да е (“the number is divided by 3 without remainder” ), а другото условие (“the number is divided by 3 with remainder” ), но незнам дали трябва да изписваме и остатъка?!?

П.П. Ааа сега видях че има едно "not" във втория израз :)

2
Dominik avatar Dominik 82 Точки

Здравейте колеги,

Може ли да споделите от къде намерихте формулата за 9та задача? Аз се порових в нет-а ама нещо тц :P.

Пък не видях да е дадена към домашното :?

0
anton_cholakov avatar anton_cholakov 88 Точки

Трябва да си изведеш формулите за лицата. Например:

- HouseArea =  (a * a) + (a * 2 / 3 * a) / 2 , където в първите скоби намираме лицето на квадрата, а във вторите - това на триъглника (покрива). Иначе казано страна (a) умножена по височината към нея (2/3*a), разделено на 2

- TreeArea = (b * 1 / 3 * b) + (Math.PI * Math.pow((2 / 3 * b), 2)) , където в първите скоби намираме лицето на правоъгълника, а във вторите - това на кръга. Тоест, PI * радиуса на квадрат (в нашия случай радиуса е 2/3 * b)

И в общи линии е това :)

Врътката в тази задача е да помислиш кога трябва да използваш .toFixed(2) - дали преди да ги сравниш или след .. малко реторичен въпрос :))

 

Надявам се да не съм омотал обясненията много :D

5
anton_cholakov avatar anton_cholakov 88 Точки

Наглед лесни задачи, но интересни врътки и неща, които се набиват в главата след като се опариш.. Ето ги и моите решения :)

01. Powerful CarsHTML + JS

02. Simple CalculationsHTML + JS

03. Check if Number is EvenHTML + JS

04. Check if Number is PrimeHTML + JS

05. Division By 3HTML + JS (тук добавих един допълнителен резултат)

06. Bit CheckerHTML + JS

07. The Lifetime Supply CalculatorHTML + JS

08. Cylinder VolumeHTML + JS

09. Tree or HouseHTML + JS

10. Digit CheckerHTML + JS

11. Digit as WordHTML + JS

12. VariablesHTML + JS

13. Digital SoothsayerHTML + JS

14. Calculate ExpressionHTML + JS + CSS

 

Предполагам, че някои от задачите могат да се решат по по-добър начин, затова всякакъв feedback би бил полезен :)

А и много бих се радвал някой да ми помогне да си довърша 14 задача - регулярен израз, който да прихване символи различни от цифри, знаци за мат. операции, десетична точка, скоби.. :)

 

edit: Вече и 14 задача е готова на 100% (мисля) :)

2
Ventsislav avatar Ventsislav 343 Точки

Здравейте колеги и колежки , ето и моето домашно : цък.

2
ttitto avatar ttitto 1153 Точки
На последната задача не си изчистила израза от паразитни символи, които биха попречили на eval()
1
lostm1nd avatar lostm1nd 121 Точки

Здравейте,

Аз искам да обърна само малко внимание на презентация и по точно на слайд 60, където са представени falsy values в JavaScript.

1. Boolean([]) - true -> truthy value

2. Boolean('0') - true -> truthy value

3. undefined - false / null - false -> falsy values

Не е rocket sciencе, както се казва, всеки може да си ги провери в конзолата на браузъра, но е хубаво в презентацията да се оправят.

Ето две статии по въпроса:

http://www.codeproject.com/Articles/713894/Truthy-Vs-Falsy-Values-in-JavaScript

http://designpepper.com/blog/drips/truthy-and-falsy-values-in-javascript.html

Надявам се да са полезни ; )

1
GoShow avatar GoShow 595 Точки

И аз успях да се справя с домашното, трябваше да отделя последната задача в нова папка CSS, HTML, но и 3-те файла(заедно с JavaScript) са най-отгоре в repo-to.Ето и линк ЛИНК :)

0
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Условието на последната задача изисква да се приведе изразът във валиден, за да може eval(...) да го пресметне.  ..., but first remove the potentially dangerous characters. А ти само прихващаш изключение. Мисля че можеш повечко да се постараеш!

1
GoShow avatar GoShow 595 Точки

Ами аз направих първото, което ми хрумна, дай ми жокер.Regex?

0
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Наков на края на лекцията споменава с регекс да се изчистят символите, различни от цифри, скоби и аритметични знаци. Аз започнах с този вариант, но след това се оказа, че има случаи, когато може да има два знака един до друг, че може изразът да завършва със знак, че може накрая да има затваряща скоба без да има отваряща, че може да има само буква или само знак затворени в скоби. Всичките тези ситуации чупеха eval. Затова направих второ решение - автомат - обхождаш инпута символ по символ и действаш с текущия символ както ти е угодно. Моето решение е в гитхъба ми. Може би и то не обхваща всички случаи, но поне каквото ми хрумна съм го елиминирал. А и изолирането на допълнителни случаи едва ли ще изисква нещо различно от направеното, т.е. едва ли ще ми донесе повече нови знания отколкото ако продължа с другите задачи.

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.