Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Jeliozver avatar Jeliozver 356 Точки

Problem - Red Spots Area

Снощи попаднах на един клип в тубата, къдетo представят задача, която уж била давана на шестокласници в Китай. Задачата се решава на две части, като втората е доста сложна, но първата част е лесничка и ми хрумна, че може да се превърне в задача за упражнение.

Давам условието в два варианта. Единият е без обяснения как точно става математическата част. а втория вариант е с обяснения като на упражненията (или поне съм се опитал) .

Ако на някой му е интересно може да се пробва да напише кода ;)

При наличие на грешки  не се пестете да ме храните :)

Edit:

Промених условието, така че входа да е само един. Сега се надявам да е ок.

Вариант без пояснения :

http://dox.bg/files/dw?a=87e9369b3b

Вариант с пояснения : 

http://dox.bg/files/dw?a=ea0cc5ee4d

Тагове:
1
Programming Basics 07/06/2017 15:57:46
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

А защо се четат две числа - достатъчна  е основата "а"-h=a/2

0
Jeliozver avatar Jeliozver 356 Точки

Две числа бяха, когато не бях съобразил ситуацията. Сега съм сменил линковете и вече по условие чете 1 число.

0
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки
import math

a = float(input())
radius = a / 2
area = a * a
circle_area = radius * radius * math.pi
result = area - circle_area
print(str(result))

Едно решение на python3

0
07/06/2017 20:03:27
Jeliozver avatar Jeliozver 356 Точки

На какво намираш площта с а * а ?

Радиуса на кръга е половината от височината, а не от страната.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.