Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

[Team Building] Има ли в СофтУни почитатели на настолните игри?

Един колега пусна тема за покер и понеже напоследък се интересувам от бордови игри, струва ми се, че и това е едно интересно странично занимание.

В България бордовите/настолните игри стават по-популярни едва последните години. Преди това по-известни бяха игри като "Не се сърди човече", табла, Монопол и т.н., повечето от които са елементарни или в много голяма степен зависят от късмет - да хвърлиш определен зар например. В тях в никакъв случай няма толкова стратегия и планиране, както в една компютърна стратегическа игра например. Заради това според мен са малко изчерпани тези игри вече - кога последно някой от вас е играл "Не се сърди човече" примерно...

Приятното на настолните игри е, че хората се събират заедно на бира и правят нещо хем забавно, хем интелектуално стимулиращо. Разликата с игри като покер е, че бордовите игри имат и тематика - дали ще са космически битки, трепане на орки и тролове, лекуване на болести, строене на градове - това добавя допълнителна наслада.

Има два основни типа игри - кооперативни, където всички играчи работят заедно да постигнат определена цел, и конкурентни, където се колят помежду си.

Имам лични впечатления от 5-6 игри, които играх скоро, ако имате желание може тук да дискутираме предимства/недостатъци на определени заглавия. Ако успеем да се съберем някой път още по-добре.

Тагове:
6
Общи приказки
zornitza_gencheva avatar zornitza_gencheva 28 Точки

Ей, че готина тема :). Аз имам няколко любими настолни игри и от тях най-любима ми е Каркасон. Имам и няколко нейни разширения. Играла съм на Мондо също така, на Кралства. Имам настолни игри с карти като сет например, тя е доста готина, става за много хора, забавна е :). 

 

2
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

От тези игри само Каркасон съм играл. Тя става по-интересна като се включат разширенията - разни строители, дракони и какво ли не.

Проблемът с нея е, че късметът играе много роля - бъркаш в торбата и се молиш да извадиш точно това, което ти трябва. От там ми се струва и че replay value е по-ниско. 

Според мен на теб доста ще ти харесат някои от кооперативните игри - Легендите на Андор и Pandemic съм играл. Ticket To Ride не е кооперативна, но е друга, която ми идва наум. Това са игри, които са особено подходящи за семейно забавление. Ако това на снимката са твои деца може да разгледаш тези игри и да помислиш дали някоя няма да им допадне. По-скъпи са от Каркасон, към 70 лв, но гарантирам добре прекарани часове :)

0
batebobo avatar batebobo 90 Точки

Ако някой от вас има разширенията на каркасон, ще се радвам ако има желание да ме научи :) Иначе и аз съм фен на настолните игри. Чакам някаква организация и се включвам с предложения :)

0
zornitza_gencheva avatar zornitza_gencheva 28 Точки

Да това са моите деца и те страшно харесват настолни игри. Много ги харесваме всички, сплотяват хората, и после си спомняш с хубаво чувство за часовете прекарани с чай в ръка с любимите хора докато изготвяш разгромяваща стратегия :).

Иначе при Каркасона според мен, след 3 години нескончаема игра мога да кажа, че късмета е по-малко от стратегическото мислене. Освен това е доста реалистично да има известна доза късмет, точно както е и в реалния живот... 

Иначе все се заглеждам по Андор, Атлантида, Катан, и пр. хубавинки ама цената ме спира...поне засега...

Ако организирате някъде събиране с игра на настолни игри ние с мъжът ми сме там, освен разбира се ако няма някъде спешно ходене свързано с децата :)

0
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Колеги, имате ли предложения каква платформа може да ползваме за по-лесно организиране на сбирки?

Аз във фейсбук направих преди време група, но там активността е слаба, организираме се общо взето по традиционния начин - звъниш по телефона, "ко ша праиш четвъртък" и т.н.

Има няколко важни неща, които трябва да се знаят предварително:

  • къде ще се събираме - в някой клуб, в нечий дом/квартира;
  • кога;
  • какво ще се играе;
  • колко продължава средно една "врътка" от предложената игра - ако е 6 часа значи цял ден да си отпишем, ако е 30 минути значи може да изиграем 3-4 игри и след това и нещо друго да си планираме;
  • колко души могат да играят играта - има игри за по 4 човека, има за 8, има парти игри за по 30+. Ако ще играем игра за 4 души няма да е приятно да се съберем 7 и трима да гледат отстрани...

Общо взето опитвам да стимулирам дискусията вече и към по-организационния аспект. Видях, че има фенове и че има желание за игра, но без свястна организация само ще се говорим в бъдеще време.

Разбира се продължавайте да споделяте заглавия, аз не съм играл чак толкова много различни игри и ми е интересно да чуя лични впечатления.

Хубава вечер!

 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.