Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

[Team Building] Има ли в СофтУни почитатели на настолните игри?

Един колега пусна тема за покер и понеже напоследък се интересувам от бордови игри, струва ми се, че и това е едно интересно странично занимание.

В България бордовите/настолните игри стават по-популярни едва последните години. Преди това по-известни бяха игри като "Не се сърди човече", табла, Монопол и т.н., повечето от които са елементарни или в много голяма степен зависят от късмет - да хвърлиш определен зар например. В тях в никакъв случай няма толкова стратегия и планиране, както в една компютърна стратегическа игра например. Заради това според мен са малко изчерпани тези игри вече - кога последно някой от вас е играл "Не се сърди човече" примерно...

Приятното на настолните игри е, че хората се събират заедно на бира и правят нещо хем забавно, хем интелектуално стимулиращо. Разликата с игри като покер е, че бордовите игри имат и тематика - дали ще са космически битки, трепане на орки и тролове, лекуване на болести, строене на градове - това добавя допълнителна наслада.

Има два основни типа игри - кооперативни, където всички играчи работят заедно да постигнат определена цел, и конкурентни, където се колят помежду си.

Имам лични впечатления от 5-6 игри, които играх скоро, ако имате желание може тук да дискутираме предимства/недостатъци на определени заглавия. Ако успеем да се съберем някой път още по-добре.

Тагове:
6
Общи приказки
Aleksiev avatar Aleksiev 133 Точки

Мога да предложа две игри по които съм доста запален. Едната от тях е StarCraft 2, изисква се доста стратегическо мислене и бързина за реакция и вземане на решения (бих казал че пада към конкурентния тип защото според мен интересното в тази игра е 1в1). Другата е League of Legends много подходяща за игра в отбор.

Ще се радвам ако направим една сбирка с такава цел някой път.

-2
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Става дума за бордови игри, което е различно от компютърни игри. Бордова игра е например Монопол, но както казах, тя не е от най-интересните, има доста по-интригуващи.

При бордовите игри проблемът е, че хората трябва да са на едно място физически, за разлика от компютърните игри. Освен това различните игри се играят от различен брой хора - някои са за двама души, други позволяват до 4, някои до 8, т.нар. party games пък може и да се играят от 20+ човека.

0
a_rusenov avatar a_rusenov 1103 Точки

"Другата е League of Legends много подходяща за игра в отбор."

Най-много да се сбие отбора :-D

0
Aleksiev avatar Aleksiev 133 Точки

Поне идеята е такава : )

0
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

Като малък съм играл доста smile Включително имах и малка рулетка tongue-out

Но всичко това имат сега мрежови версии и може да се цъкат без да сме на едно място smile

Ако има мераклии за Монополи бих по-търсил някоя мрежова версия да по цъкаме smile

0
a_banderov avatar a_banderov 19 Точки

За момента имам само една настолна игра и тя е "Игра на тронове".  Имам малко от старите D&D книги (3.5) + Еberron, но те спадат към ролевите.  Warhammer 40к имат готини настолни игри игри, например  - > http://www.fantasyflightgames.com/edge_minisite.asp?eidm=215 

Имам и малко Magic The Gathering карти от Kamigawa дековете, но изглежда са вече много стари :) 

1
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Игра на тронове все още не съм я играл, но от по-запалени приятели знам, че не е много балансирана. Всмисъл, тематиката е атрактивна, особено за почитателите на Песен за огън и лед, но като механика куцат някои неща. А и е много дълга игра, затова трудно се събират познатите ми, които я имат. Покрай популярността й обаче доста хора разбраха, че има и други игри.

Ролевите игри, особено тези с разказвач, доста зависят от разказвача. Поне един човек трябва да е много навътре в нещата, иначе няма да се получи добре.

Аз имам Cosmic Encounter. Тук има инфо (линк); в този сайт има много богата база дани за игри. Ето и видео с малко обяснения какво се случва (линк).

 

0
du4ko avatar du4ko 14 Точки

По принцип игра на Тронове поне първата не ми струва въобще балансирана ,първия ми допир играхме с още 3-4 човека и аз без да искам барнах Ланистър ако не се лъжа бих 4 игри подред.

0
qvor.vasilev avatar qvor.vasilev 23 Точки

du4ko Аз имам Игра на тронове и в началото (първите 2-3 игри) наистина Ланистър наистина имат преимущество понеже са по лесни за начинаещи, но след това като се разиграе играта повече и посвикнеш с механиките разбираш, че играта си е доста балансирана ако всеки се опитва да спечели (интриги, съюзи, предателства и т.н.), а не да се съюзите 3-ма срещу един примерно. Иначе една игра наистина продължава доста дълго, около 4-5-6 часа и това рядко позволява изиграването на повече от една игра на ден. Като цяло доста е интересна играта и зарибява супер много.

0
Ivaylo.Il avatar Ivaylo.Il 226 Точки

Играя много Игра на тронове бордовата игра имам и всички излезли expansions, но уви не е в СФ ами си е в нас във Вн. Иначе знам, че има барове в СФ където можеш да играеш настолни игри. Ако има желаещи и организация бройте ме :)

0
KostadinStefanov avatar KostadinStefanov 32 Точки

Аз съм фен на "Заселниците на Катан" 

игра на тронове е добра но наистина е мнооого дълга -а и важното тук е какви ходове правиш "извън дъската"

2
techmaniac avatar techmaniac 133 Точки

Някой фен на Valve ? И по точно Counter-strike 1.6 ? 

-4
batebobo avatar batebobo 90 Точки

Става дума за настолни игри, а не за компютърни :)

0
gstoyanov90 avatar gstoyanov90 99 Точки

Имам smallworld - играта е за петима, стратегия. Отнема около час и 30-40 мин една игра :) Доста е интересна бих казал.

Имам и ГО, но на нея съм супер слаб и съм играл 5-6 пъти само :/ 

GoT, Rex също са стратегии, доста интересни, като Rex e малко по-сложна от игра на тронове (по моя преценка). 

Понеже аз скоро ще ходя на море и ще гледам да оползотворя писането на домашни за ниво 0, може след приемния изпит да се разберем и да цъкаме Smallworld, гаранция че е много яка :) 

2
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Чувал съм много добри неща за нея. Гледал съм и клипчета и изглежда супер забавна. 

0
atanassoff.i avatar atanassoff.i 0 Точки

И аз имам Smallworld. Според мен една от най-добрите игри в нейния си жанр, защото всяка игра е различна. Имам оригиналния + expansion Smallworld Realms (сам си правиш картите, а не са само първите 4 статични), както и още един expansion с едно тесте карти, дето прави играта още по-трудна и интересна. С най-голям кеф бих се събирал с някой от вас да играем, но за съжаление скоро заминавам за чужбина и тотално ще спирам със СофтУни-то...

0
mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

Аз не съм играл много на настолни игри, но съм ентусиазиран да започна подобна инициатива. За жалост, не съм от София и не мога да се включа в това към момента, каквато предлага колегата, но Септември месец, когато започнем първо ниво, с удоволствие бих пробвал някоя друга игричка с колегите :)

1
Bi0GaMe avatar Bi0GaMe Trainer 389 Точки

Аз съм огромен почитател на бордовите игри, като притежавам немалко. Също така работех в бар за бордови игри, където атмосферата е страхотна, плюс че има много голямо разнообразие. Не бих отказал да се съберем и да отидем там някой ден :) Барът се казва "Трите Трола", намира се на Оборище 80 (съвсем близо до Мол Сердика)

5
dsmilyanov avatar dsmilyanov 237 Точки

Бордови игри в "Трите Трола" е много фън от това което чувам. Ще се направи едно "пробно" ходене. Бройте ме.

0
Mishev avatar Mishev 2 Точки

Преди време с един френд си бяхме взели Android Netrunner, играта е много забвана, но както всички LCG-та иска да се бръкваш за expansion packs и заради това я зарязахме :( Иначе имам много добри спомени от нея за краткото време в което я играхме.

А, да и core set-а е лееко скъпичък... Link

1
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Тази игра има много високи оценки навсякъде, но фактът, че е само за двама, ме отказа да я взимам преди време. 

Иначе като цени игрите са горе-долу толкова. По-евтините картови да са под 50 лв., повечето са между 60-80, а вече тези с повече матрял вътре може да отидат към 150. Отделно и разширения ако се взимат цената набъбва още; аз дадох към 150 лв. само за разширенията на Cosmic Encounter. Но парите си струват за тези игри, стига да се ползват. 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.