Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

arsoman avatar arsoman 419 Точки

Молба за пояснения относно сертификати, дипломи, професии!

Здравейте, колеги! Имам една молба главно към екипа на Софтуни, но който знае, може също да отговори. Въпроса ми е: какво значи и кога се избира професия, и по-важното е, тъй-като в сайта пише, че някои изпити се вземат с отличие, а други са само изискуеми /превод от англ., употребен в сайта, страницата професии/, какво става, ако съм взел ВСИЧКИ изпити с 4-ки? Също така използвам мястото да помоля, ако е възможно графиците за изпити да са така направени, че да има поне 5-6 дни между последната лекция и първия изпит. В курса по Javascript не беше така и нещата с отборната работа съвсем се утежниха. Ако и за горните нива е така, не знам как ще стига времето и съответно резултатите ще паднат. Аз имам огромно желание за учене и имам дори отлични оценки на изпити, бих искал да ги запазя такива, но ако все пак ми падне успеха, следва ли от това, че НЕ МОГА да взема професия, и изобщо какво следва, ако вземам изпитите БЕЗ ОТЛИЧИЕ? Ще се взема ли някакъв документ, дори да не съм отличник или каква по принцип е идеята на екипа на Софтуни по този проблем! Благодаря много!

10
Въпроси за SoftUni
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Професия в момента не се избира, за които сертификати покриваш изискванията - тях ще получиш, можеш да ги вземеш и всичките. Ако например си взел всички изпити с 4-ки ще получиш диплома, че си завършил софтуни (когато завършиш), но няма да имаш сертификати за професия.

Иначе като цяло - кяр файда... просто една хартийка.

1
g.stoyanov avatar g.stoyanov 776 Точки

Професийте не се избират! Просто при дадена професия/сертификат трябва да се покрият критерийте, след което можете да си вземете документа/сертификата. Относно слабите резултати в даден курс - имате възможност да си повишите оценката по всяко време (на всяка една поправителна сесия) за да покриете изискаванията. Софтуни цели да сертифицира качествено така че при непокрити изисквания няма да получите сертификат, както и трябва да бъде. Един въпрос от мен - вие, за знанията ли сте в университета, или заради хартийките? Взимане на хартийки няма да ви помогне в нито една бъдеща работа/реализация, да не говорим за подарените хартийки които докараха Българското образование до това положение. Поздрави от мен и успехи :) Keep calm and learn to code!

6
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Благодаря и на двама ви за отговорите! Аз не съм за "хартийките" тук, но все пак са добра атестация, въпроса ми е по-скоро само 6-ци ли трябват или може и 5 да се счита за отличие? Може би във въпроса е и отговора, но все пак. Доколкото разбирам, все пак накрая ще има някакъв документ, независимо, че няма да имам професия при непокриване на критериите на нито една такава? Тоест сертификата за професия е бонус към валидния за всички документ "завършил обучение"? Мисля все пак, че тук екипа на Софтуни е добре да внесе разяснение. Благодаря отново!

1
g.stoyanov avatar g.stoyanov 776 Точки

Всичко което трябва да направите е... да не се предавате - да не се задоволявате с тази една "хартийка"! Ако имате желание, упорство, възможност (въпреки че човек ако има желание винаги намира начин ;))... еми просто вземете ги всички тези "хартийки" където сте пропуснали, още по точно - попийте знанието, то прави живота ни пълноценен - дори само знанието от житейския ни опит знаеме какво прави!

2
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Колега, доста дълбокомислено и правилно, наистина! Браво за вдъхновението, и аз не падам по-долу, но все пак е интересна съдбата ни в тази институция.wink

0
rosenrusev avatar rosenrusev 175 Точки

Здравей,

 

От предложеното описание на СофтУни се вижда, че за да вземеш сертификат се изисква отлична оценка на отбелязаните изпити за съответните професии. Аз също чувам около мен, че никой не се бори за т.н. "хартийки", но истината е различна за всеки от нас. Едни са тук за знания, други, за да вземат поредния документ, някой и за двете. Лошо няма. Истината е, че на пазара на труда в България никой не иска сертификати. Имаш ли ги, тогава автоматично в главата на бъдещия ти работодател "светва" сигнална лампа, че може да му искаш т.н."заслужени" пари, защото знаеш повече. Много сертификати не са равни на много знания!!! Познавам хора без сертификати, но с реални умения, които са добри професионалисти. Мислете, че работодателя ще Ви вземе, за да му решите проблемите и не го интересува, дори няма и да Ви поиска сертификати. За входна проверка на уменията Ви има входни задачи на ниво интервю. Реалността е различна за всеки, но истината е в "надцакването" на интервюто за работа. Там, тези сертификати могат да са минус. В последствие, ако покажете, че сте добри ще бъдете възнаградени, но трябва да покажете практични умения, алгоритмично мислене, качественно написан код и бързо намиране и оптимално решение на даден проблем. 

В реалният бизнес свят сроковете са кратки. Нарушаването им се санкционира с финансови загуби. Кратките срокове в Унито целят да ни поставят в максимално реална ситуация с тази, с която ще се сблъскате при работа. Никой няма да Ви прости, ако се издъните два пъти на работата Ви, заради срокове. Така, че е добре да свиквате и с това. Сега поне Ви отнемат само точки :)

За чужбина нещата са коренно различни, там искат и да знаеш, и да имаш сертификати, и заплащането е друго. Това, какво ще стане с Вас си зависи от Вас.

Изводът ми е, че с или без "хартийка", ако си поставите цел я достигнете. Сертификатите, като човек, който е защитавал доста, мога да кажа, че ще Ви трябват, може би, в процеса на работата, ако Ви ги изискават. Тогава? Ами отивате в някой център, плащате и си защитавате международен сертификат и си работите.

Не робувайте на старите предразсъдъци да учите за документ!!! Ако имате съответните знания, той Ви е най-малкия проблем.

Тук, лично аз съм заради практичната насоченост на обучение, нестандартния и работещ модел на Наков. За времето от както съм в Унито разбрах колко много не знам :)

 

На колегата пожелавам да вземе сертификат и да работи по желаната професия ;)

 

4
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Благодаря за пълния и голям отговор! По принцип си прав, но е добре човек да има нещо реално като сертификат, защото не сме вързани само за България...Иначе и аз разбрах, колко нищо не знам, макар че имам малко опит в тази сфера. Аз не съм тук за хартийки, не знам защо така остана впечатление, но след като ги има, обичам да съм максималист и да се боря докрай, ако ще имам полза после от тях, нека има. Иначе за България сте прави, може би няма нужда, но нали уж сме европейци, може пък там да имаме реализация.

0
presian avatar presian 223 Точки

Като цяло съм съгласен с мнението ти, но има една огромна разлика, на работа имаш сроковое да направиш нещо, което ти вече умееш. Тук сроковете са да научиш нещо ново и да го прилагаш. Аз мисля че сроковета са твърде малки за начинаещите (като мен).  Всеки сам си прави изводите, но нови неща има във всеки курс до сега и те са в последната тема. Тази последна тема, която хората с малко опит най-вероятно дори и пропускат за да се подготвят за изпита, който се провежда до 3-5дни след нея.

3
mhl.yo avatar mhl.yo 10 Точки

arsoman, ако JavaScripta ти се е сторил кратък, погледни графика за PHP https://softuni.bg/news/summer-vacation

  • 11 и 12 август - стартира PHP Basics;
  • 25, 26 и 27 август - защити на екините работи по PHP Basics;
  • 24, 28 и 29 август - изпити по PHP Basics;

Ето тук вече не знам какво ще правим... един бърз двуседмичен курс... :X

2
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Ами не е добре, просто така се толерират хората, които са учили това, а уж идеята е университет за всеки, тоест дори начинаещ! Аз не виждам как се реализира точно тази идея, при тези темпове един дори запознат с материята трудно се справя, пък камо ли начинаещ. Остава само да се надяваме, че по-горните курсове това ще се вземе предвид, а не да препускаме през материала, без особено усвояване, така още повече се затрудняват начинаещите. Тези, които са завършили нещо подобно, не би трябвало да бъдат критерий за темпо и начин на преподаване, но май така се получава. Нека има шанс и за другите, моля!

6
dani_ddd avatar dani_ddd 82 Точки

Не съм съгласен, че темповете са затрунителни. Ако се хвърли един поглед на материала досега, три курса учим едни и същи неща, само че с различен синтаксис. Какво толкова има да научиш как се пише цикъл на php, след като си го правил на C#, Java i Javascript? Би трябвало само да ти се покаже как се пише и си готов.

0
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Има и други неща, не е съвсем така, примерно игри за отборни проекти, JSON, входните данни се подават по различен начин, работа с HTML DOM-дървото...Там пък съвсем е тъмно, така че явно ще се осветлява със следващи курсове. Основната ми идея е за тази прословути дипломи/сертификати/, и тяхното обвързване с резултатите от изпитите и др.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.