Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Valleri avatar Valleri 304 Точки

Как да създаваме собствени проекти?

Здравейте,
гледах лекцията за намиране на работа в ИТ сферата и ми направи впечатление, че голяма важност имат проектите. 
Попринцип е логично, и аз бих искал да създам някакъв собствен проект и започнах да търся готови такива - от видеота или туториали.

И въпроса ми е:
Добра идея ли е да се следва туториал и да се копира кода, като приемаме че го разбирам, не е абсолютен копи-пейст или е по-добре да седнеш с някаква идея и да започнеш, а ако ти потрябва нещо да търсиш специално за него някаква информация.

Или може би е по-добре да "копираш" 5-6 проекта, да ги промениш по твой начин и после да пробваш да създадеш собствен?

Тагове:
0
Teamwork and Personal Skills
AdriyanMihaylov avatar AdriyanMihaylov 25 Точки

Моят съвет е такъв: Първо пробвай да създадеш свой проект. Ако не успееш разгледай някой друг и се опитай да го разбереш. Ако мислиш, че си го разбрал спри да го гледаш и се опитай да направиш нещо подобно и ако можеш  го усъвършенствай. По този начин по време на процеса на писане можеш да видиш как работи всяко нещо, да го тестваш и т.н. като по този начин ще разбереш доста повече работи. Всеки един учен, програмист  и т.н. минава през безброй много тестове,разработки и прочие докато стигне до гениалното си изобретение.Никой не е започнал с фундаментални знания. Ако просто копираш един проект, прочетеш го и след време ти се наложи да напишеш нещо подобно ще ти е доста по-трудно, отколкото ако преди това си го написал .   

1
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Колега, според мен не е добра идея да си поставяш проектите като самоцел, само за да ги имаш като предимство при кандидатстване.

Идеята на проектите е работодателят реално да види какво си правил, как решаваш проблеми, ако е по-голям проект - дали умееш да се сработваш с други хора. Реалният резултат от твоята работа е много по-добър показател за качествата ти като бъдещ служител от дипломата ти например. Затова са толкова важни.

Но проектите ако не са качествени няма да ти помогнат. Нали се сещаш, че сигурно има много хора, които копират готови проекти? И че работодателите вероятно са научили вече по-често използваните шаблони? Или най-малкото са добили усет кое е лично творчество и кое не? В този случай отпада всякакво предимство, което си мислиш, че си си създал, а може дори да ти донесе негативи. Това е все едно да плагиатстваш при писане на есе - трябва от теб да идва основната идея; може да заемеш от други места информация, други идеи, но ако си взел всичко от някъде другаде и си го представил за свое - на това не се гледа с добро око.

Да, изгледай туториалите да придобиеш идея какво се очаква да има в един проект. Може да си измислиш някакъв проблем или да си поставиш цел. Пробвай да си създадеш програма, която да ти помогне с решаването на проблема/постигането на целта. Пак не е проект в смисъла, в който аз го разбирам - аз под проект разбирам да си работил професионално, срещу заплащане например, с екип от няколко човека за поне няколко седмици. Но е нещо и със сигурност по-смислено от копиране.

И аз като гледам авторски решени обикновено ги разбирам, това не значи винаги, че сам бих се справил със задачата или че дори след това мога да я реша, след като съм получил идея как да подходя. С проектите е същото - ако не си се борил сам, не си получил знанията и опитът, който работодателите искат да видят. И целият смисъл се губи от това упражнение.

 

2
ZvetanIG avatar ZvetanIG 907 Точки

Собствен проект означава да реализираш собствена идея.  А материалите в интернет ги ползвай само за знания.

4
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.