Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

stanislav.ib avatar stanislav.ib 4 Точки

Избор на следващ модул

Здравейте,

 

Днес бях на изпит - Programming Fundamentals и бих искал да се ориентирам в последващите модули,които трябва да запиша.
Разглеждам програмата https://softuni.bg/curriculum и доколкото разбирам имам две опции:

  1. Следващо обучение да е "Software Technologies" старторащо на 30ти Окт 2017 и завършващо на 03ти Януари 2018
  2. Опция две - Database Basics MS SQL Server започващ на 18ти Септ и завършващ на 22ри Окт 2017
    В тази връзка - възможно ли е да запиша само Database Basics ,a Database Advanced - entity framework да запиша през Май 2017 , когато вече ще съм минал C# Fundamentials,който по програма започва Януари 2018


И programming basics i fundamentals карах на C# и бих искал да продължа със C#. Така като гледам оптимален варант е да изкарам DB basic, после Software Technologies и в началото на 2018 да се запиша в новостартиращия професионалeн C# модул.
Бихте ли ми казали дали правилно съм се ориентирал в учебната програма или пропускам нещо - ако някой е на подобна фаза :).

 

Благодаря,
Станислав

0
Module: C# DB
dhtveso avatar dhtveso 3 Точки

https://softuni.bg/modules/22
Това е твоя курс софтуерните технологии не са задължителни можеш да ги изкараш след време. Малко ще ти е трудно без ООП за ДБ адванс ама ще го минеш.

0
emilia98 avatar emilia98 92 Точки

Здравей!
И аз се чудя сега какво да запиша. Software Technologies започват чак на 30 октомври и затова не искам да си пилея времето без да правя нещо. След ST, аз също имам желание да запиша (поне за момента) C# Fundamentals. За разлика от теб обаче, аз не знам как стоят нещата с DB, т.е искам да ги оставя за по-нататък. Аз по-скоро си мислех за "Front-end Development" или "PHP Web".

Виждам, че Databases Basics е "подходящ за напълно начинаещи или хора с начален опит в програмирането, които искат да научат повече за базите данни и начина им на работа.", но е и интензивен, така че ако работиш, това може да е проблем.

Разбирам, че искаш да си уплътниш времето до Software Techologies и по-нататък, след C# Fundamentals, да продължиш с Databases. Според мен е добра идея да запишеш нещо, но не е чак толкова добра идея да се разпокъсва един модул, т.е да има половин година разлика между първия и втория курс. (Освен ако не използваш наученото всеки ден). А да караш два курса от два различни модула едновременно, НЕ ТЕ СЪВЕТВАМ. Много е трудно, ако искаш качество.

Има и един плюс: ако запишеш DB Basics сега, това ще ти бъде от полза в ST.

Като цяло, мисля, че си се ориентирал правилно, защото ако не запишеш нещо, започваш да губиш навиците си (т.е да седнеш и да се занимаваш с програмиране), но трябва да претеглиш "+" и "-". ( Всъщност ако искаш да учиш нещо, но не и да се явяваш на изпит в момента, не е задължително да записваш някой курс, има такива, до чиито материали имаш достъп.)

0
21/08/2017 11:30:07
stanislav.ib avatar stanislav.ib 4 Точки

Благодаря за отговора.

Аз ползвам порсти SQL заявки да "точа" данни на работа и всъщност това провокира интереса ми към СофтУни - преди време записах DB Fundamentials ,но не можах да го изкарам по разни причини -  но ми хареса СофтУни и се записах впоследствие.
Та курсът става даже и без да си изкарал програминг  бейсикс - по мое мнение без порблем може да се изкара и после само да си припомниш това онова след 6 месеца - не е "разшокъсване"  в смисъла ,който ти вложи и с което и аз съм сългасен.
 

Просто не искам да губя "ритъм" така да се каже :)

0
ZTimofeev avatar ZTimofeev 1 Точки

Аз съм със същите дилеми, даже може да се каже и четирилеми. И също губя на работа 10 активни часа на ден, а после вечер на преуморена глава и през почивните дни "блъскам", така че знам за какво ми говориш. И така, докато вчера, след изпита, бях твърдо убеден да записвам DB's, днес като се поразмислих по-подробно и прецених нещата в по-спокойна обстановка, вече съм на ма-а-алко по-различно мнение. И гледай сега, какво ако е PHP Web? Първо - продължаваш да работиш в същата или почти същата посока, само че с друг език и синтаксис, иначе принципите са почти същите. Т.е. продължаваш си развитието в програмирането, това си е плюс! Второ - пак се изучават бази данни и всичко свързано с тях - приликите на MySQL и MSSQL Server са много, много повече отколкото раликите, принципите са почти същите - значи учиш и DB's - пак е плюс! Трето, в програмата на курса е застъпено изучаване (не само повърхностно) на ООП - какво по-добро от това?! Доста сериозен ПЛЮС!!!

И не на последно място, всичко това се изучава в светлината на уеб-програмирането, демек - нали в крайна сметка всички пътища водят натам :) 

А най-накрая (ноември-декември) идва ред и на MVC Simfony. Ами в Software Technologies нали това се "цели" от посоката на четири различни езика - PHP, JavaScript, Java & C#. Само че тук се предполага, че ще се разгледа не само информативно, а далеч по-подробно и с практическа насоченост.

Какво печелиш и какво губиш? 

Най-малкото, дори и човек да не приключи курса с блестящи резулатти, все пак е с няколко гърди напред - и за DB, и за ООП, и за MVC! В последствие когато се стигне до някои от тези модули, независимо със C# или с друго, то стъпваш вече в по-познати води, този път вече си го вървял, всичко ще бъде по-лесно и разбираемо. А и имаш зад гърба си някаква що годе професия и то с един от най-популярните езици за уеб и за гейм девелъпмент, какъвто е PHP! До тук, аз поне не виждам нещо да се загуби от това :), виждам само ползи!

0
21/08/2017 13:45:00
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

Всъщност имаш доста повече опции. Нека започна от това, което ти си изброил:

  • Software Technologies - Курс в който се запознаваш с различните технологии. Ще е доста полезно, ако си виждал само една технология.
  • C# DB Fundamentals - Изключително важен модул за C# професията. Първия курс е Database Basics - MSSQL Server. Там не би трябвало да имаш проблем. Вторият курс е DB Frameworks - EF Core, където може би ще срещнеш затруднения, особено ако нямаш предишен опит с ООП. Възможно е да се постигне, но ще трябва да отделяш допълнително време

Други модули, които започват и могат да са ти полезни:

  • Java Fundamentals - Първи курс Java Advanced - Запознаване и работа със java първо на алгоритмично ниво. Решаване на интересни задачки. Следващите курсове в модула са Java OOP Basics и Java OOP Advanced, където се придобиват фундаментални познания за java.
  • Front-End - Като цяло запознаване със HTML & CSS, и малко JS за front-end. Ще ти е полезно, независимо коя технология си избрал.
  • PHP Web - Опция със която можеш да станеш PHP Web програмист. Като цяло не е лош избор, ако си търсиш работа в по-кратък интервал от време.Първия курс е основи на уеб програмирането, а втория е работа със работната рамка - Symfony. Доста полезни неща, ако се интересуваш от PHP.

Като цяло имаш доста голям избор. По мое мнение, ако нямаш идея от другите технологии, прегледай набързо предните инстанции по Software technologies, след това си избери някой от другите модули и го запиши. Не си струва да отделиш 4 месеца само за Software Technologies. :)

1
21/08/2017 11:29:49
stanislav.ib avatar stanislav.ib 4 Точки

Благодаря за детайлния отговр,

Programming Fundamentals Extended много ме измори - много интензивен се оаказа и много материал за относително кратко време се събра имайки предвид факта ,че бачкам на пълно работно време. Затова мислех да запиша Software Technologies или C# DB Fundamentals

Ако сега започна JAVA или PHP Web ще стане голямо объркване,поне от моя гледна точка.Освен това съм се спрял твърдо на C#. По мои наблюдения досега проблем,или не точно проблем,но нешо подобно е ,че има два типа курсисти  - млади хора ,дори ученици и работещи,които не могат да отделят цялото си време и става нещо като един курс на две скорости. Аз не искам да претупвам и да бързам, а по-скоро  да рзбирам и осмисслям това ,което уча.

Ясно,че модулите дават гъвкавост,но аз по-скоро искам да следвам основната програма  - останах с впечатление,че е представена в опитмалния ред в учебния план модул по модул в съответното направление,а които иска - може паралелно да запише някакъв друг модул

  1. Затова сега мисля да запиша Software Technologies  - въпреки ,че съм избрал твърдо C#, мисля ,че най-малкото за "обща култура" образно казано ще ми е полезен
  2. C# DB Fundamentals - тъй като работя с елементарни SQL заявки това беше първият курс ,който провокир аинтереса ми към СофтУни - дори го бях записал,но поради непредвидени обстоятеслтва не го завърших.. Та знам,че например сравнен с programming fundamentials e много по-лесен и е подходящ дори за напълно начинаещи. Въпросът ми е може ли сега да го запиша ,колкото да не губя инерция от последния курс и докато чакам Software Technologies. DB Frameworks - EF Core не искам да го записвам сега ,зашото за него са нужни знания които нямам - ще си го карам другата година когато му дойде времето.
    Възможно ли е да си защитя само DB Fundamentials сега без DB Frameworks - EF Core?



 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.