Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Plotso avatar Plotso 24 Точки

Избиране на ВУЗ - СУ или НБУ

Здравейте, сега съм ученик 12 клас и през пролетта на идната година ми предстои да кандидатствам в някой ВУЗ. Прегледах програмите на повечето университети в София, но не мога да избера между Софийски Университет и Нов Български Университет. Реално има доста различия между нещата, които предлагат двете места. Програмите им леко се различават, но това не ми е от толкова голямо значение, защото съм студент в СофтУни от Август 2016 година и смятам, че си имам нужните знания за програмист вече, през лятото на 2018та година ще мога да взема диплома от тук за C# професията(естествено винаги има какво да се надгради). В НБУ има като плюс безплатна Minor програма, с която мога да уча "Управление на бизнеса и предприемачество" успоредно с нормалното ми висше през 3тата и 4тата година. Но се двоумя, първо защото на пръв поглед базата на НБУ е много обновена, много добра визия има и може би това е една от главните причини да привлича толкова студенти там. Влизането в НБУ е доста по-лесно от това в СУ, главно защото в СУ се кандидатства с  изпити по математика, а в НБУ има изпит ТОП, който е обща култура, но гледах че са приели студенти с доста мизерни резултати на въпросния ТОП. Софийски пък си има своя имидж, базата е по-старичка по разбираеми причини. Големият му плюс е, че часовете чиста практика, поне според информация, която аз намерих, са 150, като при пожелание може и до 300 да стигнат , а в НБУ са едва по 30 за различните неща (30 програмиране 30 лабораторни упр 30 програмиране и математика и 30 дискретна математика). За сметка на това НБУ предлагат стаж в HP, което повлия до голяма степен при избирането на университет на мои познати тази година. 

 

Главно дилемата ми е в кое от двете места е най-добре да вляза или ако има по-добър вариант да споделите кой е той. Интересува ме качеството на обучението на въпросните места, защото от личен опит знам, че книгата не трябва да се съди по корицата. Къде е най-добре да се отиде ако желая да получа качествено обучение на световно ниво, а не просто да си загубя времето. Важна подробност е това, че възнамерявам през идната година, когато завърша училище, да си намеря и работа в началото като Junior някъде, за да си трупам и трудовия стаж, който навсякъде искат.

 

Бих желал хора запознати с казуса или имащи познати на въпросните места да споделят тяхното мнение по въпроса.

 

Ето и с рейтинговата система на  МОН за ВУЗ-овете в България. Системата е за 2016 година.

 

http://rsvu.mon.bg/rsvu3/#RankingPlace:YFFfXUZcUWhaTkxK

 

 

1
Общи приказки 08/10/2017 15:23:05
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Best Answer

Ами напиши за какво се бориш. Защо искаш да отидеш във ВУЗ?

  • Родителите те натискат?
  • Смяташ, че ще станеш по-добър програмист?
  • Учи ти се математика и физика?
  • Трябва ти диплома за висше?
  • Искаш да си изкараш страхотен студентски живот с дискотеки и купони?
  • Друго?

В зависимост от целта, различен ВУЗ мога да ти препоръчам.

Наков

5
Plotso avatar Plotso 24 Точки

Натиска от страна на родителите го има винаги и играе и той важна роля, но и самият аз имам желанието да уча във ВУЗ. Хем заради дипломата за висше, защото я искат на 90% от обявите за работа и до колкото знам, дори да подам кандидатура за дадено работно място, ако нямам диплома за висше има шанс дори не стигна да интервюто, където вече да докажа какви качества имам. Особено за чуждестранни фирми, чиито клонове са в България, съм чувал, че без диплома е много сложно. Може би тя е доста голям фактор в решението ми. Има го също и момента на вътрешен коплекс ако мога така да го нареча, по-скоро целта да избегна такъв. Получавайки диплома за висше образование, човек малко или много добива самочувствие и увереност, но това са по-скоро мои виждания, няма как да знам преди някой ден ,живот и здраве, да получа такава. Студентския живот не е за изпускане със сигурност, все пак това са ми последните така да се каже безгрижни години, а и си остават спомени за цял живот. Реално, нещото което мога да кажа доста смело е, че не смятам, че ще стана по-добър програмист. Прегледах програмите на университетите и преди 4ти курс повечето вече съм ги учил в СофтУни,а други предстои да ги изучавам. Едно от малкото неща, които наистина мога да науча там, които да не знам вече от курсовете тук е Изкуствен интелект(просто като пример го давам), което се изучава чак четвъртата година. А и практиката в СофтУни е в изобилие, така че според мен от гледна точка на това да стана по-добър програмист и СофтУни си ми върши перфектна работа. Колкото до математиката, тя за мен не бих казал че е ключов фактор, защото реално ми се учи и тя, все пак развива и ускорява мисленето на човека, но не бих казал, че е от някакво особено значение, защото с малко повече учене и с нея ще се справя.

 

Благодаря за обърната внимание! smiley

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

От така написаното, най-добре ти пасва ВУТП: https://softuni.bg/university-partners. Ще имаш висше, доволни родители, някой ден може да ти трябва за работа дипломата (ако примерно работиш в държавната администрация или станеш даскал в държавно училище), ще имаш студентски живот, няма да се счупваш да учиш излишни предмети, и ще завършиш за 3 години, ще ти се признаят изпитите от СофтУни, ще си имаш общежитие, карта за транспорта и всички студентски привилегии, и ще ти струва най-евтино.

На второ място бих сложил ФМИ: дипломата е с една идея по-престижна, но пък се учат много математики и неприятни предмети, не ти се признават изпити и е 4 години (не 3).

На трето място бих сложил НБУ: дипломата е с една идея по-престижна от ВУТП, но е по-малко престижна от ФМИ, университетът като сграда, процеси, преподаватели, организация е модерен, макар и по програма да прилича доста на ФМИ. Обаче е в пъти по-скъпо (частен ВУЗ).

Колкото за изискването на диплома за работа във фирма: пълни глупости са ти казали, най-вероятно си питал хора, които никога не са работили в софтуерна фирма. Ако искаш информация от самите фирми, питай във FB групата за програмиране: https://www.facebook.com/groups/bg.developers/. Диплома за работа като програмист не ти трябва и не се изисква, дори да пише друго в обявите за работа. Отиди да видиш, че фирмите са пълни със студенти и прекъснали недозавършили студенти.

Наков

4
LiardaZZ avatar LiardaZZ 26 Точки

Аз съм също пред кандидатстване и съм в същата ситуация като Plotso. Исках да попитам във ВУТП коя специалност би било най-добре да запишем, тоест коя се доближава най-много до програмирането в СофтУни и до това да ни е от полза за в бъдеще.

Благодаря

1
TanyaZheleva avatar TanyaZheleva 354 Точки

Зависи колко ти се учи математика, колко свободно време имаш и колко от себе си си готов да дадаеш. Аз съм първа година в СУ и засега не съм особено очарована :D. Ако искаш да го комбинираш със стаж и Софтуни ще е почти невъзможно. За НБУ не знам как е, но са ми споменавали, че имат по-гъвкава програма (и определено по-обновена). За СУ трябва да прецениш дали ти се учи и С++, но пък големият бонус на ФМИ са избираемите дисциплини. При тях поне може да се насочиш към каквото те интересува.

Ако трябва пак да избирам най-верятно ще е НБУ. СУ разчитат прекалено много на имиджа си, вместо да мислят за обновяване на програмата си и какво реално се търси. Единственото за което ме е яд е, че Софтуни не дават диплома...

2
KarinaCholakova avatar KarinaCholakova 8 Точки

Аз уча и в двата университета. Не това, към което ти си се насочил, но мога да ти кажа моите впечатления като база, лектори, лекции и т.н.
Ще ти кажа, че Су е надценен. Нбу изобщо не е толкова лош, колкото го изкарват. Бях впечатлена още от първия ден и се набляга доста на практика. Нещо, което в Су  липсва. Там наблягат на теория. Ако си сериозен Нбу може да ти осигури невероятни условия за развитие. Разбира се има и хора, които минават супер лесно, но това не е само в НБУ, в Су ги има същите.

 

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.