Ролята на Scanner в java - Софтуерен университет

Ролята на Scanner в java - Софтуерен университет

+ Нов въпрос
nuttshellx9631 avatar nuttshellx9631 0 Точки

Ролята на Scanner в java

Здравейте.

Нов съм в сферата на програмирането и съм се записал под онлайн форма на java курса ( октомври ) и имам следния въпрос , понеже на презентацията пише ако имаме въпроси да задаваме във форума.

Та може ли да ми кажете каква е разликата между тези 2 кода.

Scanner console = new Scanner(System.in);
double inches = Double.parseDouble(console.nextLine());
double centimeters = inches * 2.54;
System.out.println(centimeters);

double inchove = 5;
double santimetri = inchove * 2.54;
System.out.println(santimetri);

И двата работят, но разликата е ,че в първия трябва да напиша в конзолата числото 5 ( примерно ). 

Надявам се да няма хейт, а да се обясни колкото и глупав да е въпроса  :). Благодаря предварително!

Тагове:
0
Java Fundamentals
SvetlinBuy avatar SvetlinBuy 5 Точки

Скенера е един от начините да прочетеш нещо от системния буфер i.e. в твоя случай конзолата в Intelij.  Има и други начини подобни на този примерно с BufferedReader. 

Реално единствената разлика в двата кода по нагоре е , че в едното взимаш число от конзолата, в другото имаш hardcode-нато число. Или казано по просто, си го дефинирал в самия код, а не го взимаш от вън. 

Надявам се да е помогнало. 

0
todor0912 avatar todor0912 27 Точки

Ролята на скенера е да вземеш в случая , десетично число(double)  по твой избор като пуснеш програмата тя няма да се изпълни преди да напишеш число и тогава ще видиш резултата , докато при втория код ти имаш определено число и ще получиш определен резултат който няма как да се промени заради дадената от теб стойност още в кода.Един съвет във втория код никога не пиши променливи по този начин inchove и santimetri пиши ги на английски или съкратено защото по принцип не е правилно и не е пригледно. 

0
inktech.n.kikov avatar inktech.n.kikov 42 Точки

Както казаха колегите може да позлваш и BufferedReader за разни изчисления и т.н.Води се че е по-бърз от Scanner-a.

0