Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Swider avatar Swider 0 Точки

Моля за съвет относно бъдещето ми ?

Здравейте. От известно време имам идеи в главата и искам да ви попитам за мнение отностно някои неща. В момента уча в НБУ и съм 2ри курс. Записах бизнес специалност, но не съм особено доволен и реализацията, която виждам в тази сфера не ми харесва много много. Амбициите ми са по-големи. Съответно от скоро започнах да чета за програмирането и като цяло ИТ специалността. Говорих с приятели и започнах да се мотивирам все повече. В момента мисля да запиша курса Основи на програмирането, да придобия по-голяма и ясна представа за това, дали наистина ми харесва, дали ми се отдава. Мисля че ако се запаля и ми е интересно ще положа нужните усилия. Въпросът ми е какво решение да взема, ако се насоча и избера да уча това. Единият ми вариянт е да прекъсна НБУ и да започна в СофтУни. Другият е да мина задочно НБУ и да запиша пак там майнър програма, която е 2 години. Тази програма е 2ра специалност, която правя аз с програмен-консултант. От 4те години на бакалавърската програма избирам по 3 курса на семестър. Идеята ми е да избера най-приложимите курсове от годините и да направя една добра програма, като отделям и достатъчно време за учене вкъщи. Ето един примерен вариянт на майнър програма Информатика - http://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2015&PageShow=programpresent&P_Menu=courses&Fac_ID=12&M_PHD=0&P_ID=2133&TabIndex=1 .

Ще се радвам да чуя вашите мнения. Благодаря предварително.

0
Общи приказки
SvilenYanovski avatar SvilenYanovski 80 Точки
Best Answer

Майнър програмата е добра - това са едни от добрите преподаватели в НБУ и са ми водили лекции. Насочена е към Уеб и по-точно ПХП/Пайтън + солидни знания по бази данни. Ако я съчетаеш с ПХП/Жаваскрипт трака от Софтуни ще е супер. Млад си - изкарай си и висшето. Това че толкова хора тук те съветват да си без диплома трябва само да те радва - като се стигне до подбор за работа ще си едни гърди напред. Ще имаш и възможност за магистратура по ИТ. А това са вече доста големи гърди напред, направо силиконови... :) 

0
dvdty avatar dvdty 497 Точки

А до сега пробвал ли си се в програмирането? Минавал ли си programming basics?

0
Swider avatar Swider 0 Точки

Не съм изкарвал този курс в СофтУни. От скоро гледам видеа и чета някои статии. Обши неща за програмирането. Интересно ми е, мисля че ако навляза малко в сферта ще се запаля доста.

0
dvdty avatar dvdty 497 Точки

Ами не си прекъсвай, обучението преди да си се запалил, и знаеш, че ще ти хареса.

1
Ekaterin avatar Ekaterin 133 Точки

Ти си 2ри курс то половината е минало по добре го изкарай до край.

0
dvdty avatar dvdty 497 Точки

Да имаш висше образование, има смисъл.

-2
dvdty avatar dvdty 497 Точки

Смисъла е, че си висшист, а не просто със средно образование, независимо от специалността.

0
06/11/2017 01:13:47
dvdty avatar dvdty 497 Точки

Имаш определени знания, имаш пиплома. Не знаех, че ще ми се наложи да отоговарям на такъв въпрос някога ):

-1
SShope avatar SShope 0 Точки

Изгледай всички лекции от някой предишен Programming Basics и реши задачите в Judge, за да видиш дали ще ти хареса и как е. Те май са достъпни безплатно.
До следващия Basics има време, така че ако ти хареса да го запишеш. Имай предвид, че след бейсика доста по на често са лекции и упражнения и ако ходиш на университет и/или работа ще ти е по-трудно.

Иначе, ако те дразни и не ти харесва, това което учиш в НБУ се откажи. Ще си загубиш парите и времето, а от времето по-ценно няма. В НБУ няма ли вариант да прекъснеш за една година и после да продължиш? Задочното също в вариант.

 

 

0
05/11/2017 23:25:16
Swider avatar Swider 0 Точки

Да това мисля, да пиша задочно, но не съм сигурен. По-добре ще е да си изкарам висшето. Може след време да ми е от полза, знае ли човек. А какво бихте казали за тази майнър програма в НБУ ?

0
d3v1lkin avatar d3v1lkin 1 Точки

Бъдещето си е твое не търси съвет от друг как да го сътвориш няма как да стане каквото решиш ти това ще е. За програмирането започни с  някой бейсик и карай подред докрай ако ти допада търси си работа с него ако не търси друго. Програмирането е океан не очаквай с няколко курса да го преплуваш и да го не се знае дали ще е твоето нещо така че ПРОБВАЙ за да разбереш

3
d_vat avatar d_vat 0 Точки

Помисли кое ще ти доставя по-голямо удоволствие(може и нещо съвсем различно от вече споменатото да е ), кое ще ти е по-интересно а пък каквото и да е то ако ти е приятно и се трудиш реализацията ще дойде.

1
traykova44 avatar traykova44 93 Точки

Аз бих искала да питам за ТЕХ модула препоръчителен или задължителен е преди да се запиша на QA  в момента съм към края на Program Basics.

0
Crusible avatar Crusible 0 Точки

Тех модула е разделен на две. Първата част - Software Fudamentals е задължителен за продължаване в професионалните модули, докато Software Technologies е задължителен само при положение, че след това се дипломираш в СофтУни т.е. извървиш целия цикъл от обучения, иначе е пожелателен.

0
traykova44 avatar traykova44 93 Точки

Благодаря за отговора! В обобщение ще попитам правилно ли разбрах, че за QA  е необходимо да завърша само Fondamentals и с тез 3 курса мога да търся работа за джуниър QA. Без броя кредити 100 мисля че бяха ако не греша мога ли да стигна до пазара на труда. Интересувам се какво е нужно за крайната цел. Адекватно разбира се

0
NickIvanov avatar NickIvanov 23 Точки

Аз съм първокурсник в Техническия в София, специалност Компютърно и Софтуерно инженерство, но знам как се чувстваш, в момента  и следващата година и половина уча неща, които нямат нищо общо със специалноста ми, а да не говорим с програмирането, в момента в ТУ уча C... така че и на мен не ми харесва програмата и това което уча, но бих ли прекъснал? Не. Моя съвет, въпреки, че на мен всичко това ми предстои е да не се отказваш от бакалавърската степен, половената си го минал, опитай се да съчетаеш и двете неща, знам, тежко е, но ако мислиш, че ще нещата относно ученето в СофтУни ще се случат по-бавно, ти препоръчвам да запишеш Майнър програмата. Мнение от студент към студент :) 

0
Swider avatar Swider 0 Точки

Благодаря за вниманието и отговорите. Има време да реша. А какво ще кажете за It Talents ? Как ви се струва тази академия ?

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.