Софтуерно Инженерство
Loading...
+ Нов въпрос
seandi avatar seandi 31 Точки

Big Data

Може би е добре да се включи в курса и лекция за Big Data, ако не се направи отделен курс на тази тема.
Целият този бум се дължи на технологиите около Big Data.

Тагове:
1
Data Science

Трябва да стане ясно,  че ценни и полезни прозрения се получават и при интеграцията на данни от различни източници, които може да са структурирани, полуструктурирани и неструктурирани.

0
aggeorgiev avatar aggeorgiev 329 Точки

Здравейте,

принципа на работа с данните е същия, са мо сетовете са 'биг'. Дотолкова, че с лаптоп няма смисъл да се правят опити за отваряне и обработка( освен на малки части, което и правим ние ).  smiley

0
14/12/2017 18:53:20
villyjord avatar villyjord 171 Точки

Ако има капацитет за отделен курс, ще е голям удар. :)

0

Направих това предложение, защото мисля, че един съвременен Data Science специалист трябва да е запознат с философията на Big Data. Въпросът не е само в размера на данните. На бъдещите такива специалисти ще им се налага да работят с Hadoop, Spark, Hive и др. Ще трябва да са запознати и с map reduce и т.н. Така, че би било хубаво в такъв курс да им се обърне внимание за тези неща.
Това не е критика към курса, да не бъда разбрана погрешно, а просто предложение за следващи такива курсове.

0
14/12/2017 21:18:33
To6eto85 avatar To6eto85 1 Точки

Привет,

да и аз мисля, че ще е ОК или модул към курса или направо отделен курс за BIG DATA

0
m_nikolova93 avatar m_nikolova93 22 Точки

Тук съм качила книга, която горещо препоръчвам за всички, които искат да натрупат малко обща кулутра по BigData темата, докато се занимават с курса :) Надявам се, че ще ви допадне. Поздрави

https://www.dropbox.com/s/mh8a4d1zq50ipm1/Tom%20White%20-%20Hadoop%20The%20Definitive%20Guide.pdf?dl=0

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1019 Точки

вие, за да отворите big data..лаптопите ни ще изпушат :Д то като знаеш логиката и какво искаш другото е въпрос на желание. Иначе да и аз заради big data записах този курс и малко време да убия преди следващия от професионалните модули..ST е пълна скука честно.

Честно като гледам повечето им е трудно дори с основните логики не, говорим за синтаксис бързайте с малки стъпки :Д

0
m_nikolova93 avatar m_nikolova93 22 Точки

Еми HDP и Cloudera виртуалките могат и с 8ГБ да се подкарат. Аз съм на 16ГБ и вървят добре. Хайде, Коледа идва, направете си един "професионален" подарък, за който после поне да ви е чиста съвестта :D

0
iordan_93 avatar iordan_93 SoftUni Team Trainer 407 Точки

Подкрепям идеята за курс за big data. Една лекция е недостатъчна.

Основните концепции са няколко и се въртят около 2 аспекта: 1) processing на части, паралелно; 2) ефективно съхранение.

Има различни библиотеки и технологии, но основната част от big data не е самата обработка на данните, а sysadmin, devops и подобни неща (като cloud services, deployment, availability, data storage and redundancy, security, parallel processing и т.н.). Като цяло е много по-близо до системната администрация и програмирането, отколкото до работата с данни, моделирането и търсенето на информация.

Лично на мен ми харесва повече идеята за обработка, а концепциите там са същите, като тези, които учим в този курс. Sysadmin-ските неща не са за data scientists по принцип. Затова не се интересувам да водя такъв курс.

Ако има голям интерес, ще направя допълнително видео.

P.S.: Книжката на @m_nikolova93 е добра, но big data отдавна не е само Hadoop.

0

Благодаря, Данчо!

0