Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

AneliyaM avatar AneliyaM 0 Точки

Матрици в C#

Имам задача: 

Дадена е целочислена матрица a(m,n). Намерете сумата на трицифрените числа във всеки стълб.

Може ли малко помощ, мога само да си въведа елементите и да ги изведа. Общо взето си нямам предтава как се решава. Много, много ще съм благодарна, ако някой ми помогне.

Тагове:
0
Module: C# Advanced
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки
Best Answer

това ще стане с 2 цикъла да обходиш колоните,и редовете. Обаче въпроса е искаш на всички 3 цифрени числа тоест >= 100? нещо друго като ограничения за задачата?

общо взето е:

var matrix=[{1,100},{22.333},{3333,11} и tn..]

int result=0

for(cols=0;cols<matrix.getlenght(0);cols++)

     for(rows=0;rows<matrix.getlenght(1);rows++)        

             if(matrix[cols,rows]>=100 &&matrix[cols,rows]<1000 ) result+=matrix[cols,rows]

         

и накрая изписваш получения result.нарочно не съм слагал скобите и енкапсулирането за да е по четимо но общо взето това е логиката. Въртиш по 2та индекса защото по това което си описала разбирам че е 2д матрица и ако числото ти отговаря на изискването да е между 100 и 1000 го събираш с другите.Докато обходиш цялата матрица и накрая вадиш резултата.В случая примерната матрица ще върне 433.Ако искаш вертикално просто след като всеки вътрешен цикъл свърши добавяй числото в някакъв масив стак или лист или опашка каквото ти е кеф и после принтирай поредицата.

0
28/01/2018 18:15:30
AneliyaM avatar AneliyaM 0 Точки

Благодаря много!

0
AneliyaM avatar AneliyaM 0 Точки

Само не мога да разбера това [{1,100},{22.333},{3333,11}  не мога да си го обясня с 22.333 и 3333,11 може ли малко пояснение?

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

значи дават ти матрица да кажем n=3 m=2 тоест имаш 3 реда с по 2 стойности. Първия ред тие 1 100 втория  ти е 22 333 и  третия е 3333 11. Ако искаш да ти обесня и какви са им индексите ок. първия ред е с индекси 00 и 01 втория е с 10 и 11 и третия е 20 и 21. На 00 място се намира 1 на 01 място се намира 100 и оп същата логика на 10 се намира 22

на 11 се намира 333, на 20 се намира 3333 и на 21 се намира 11. И матрицата свършва.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.