Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

RandomGuy avatar RandomGuy 0 Точки

Загубен път в ученето

Здравейте, след гимназията реших да поема по пътя на програмирането и започнах миналото лято с "Programming Basics", за да пробвам дали ще ми хареса и определено ме грабна и се зарибих. Продължих септември месец с ,,Tech Module,, и срещнах големи трудности с повечето нови неща, въпреки че отделях доста време за ученето и задачите, пак не успявах да ги решавам всички и да разбирам всичко. Това ме демотивира много, изкарах и на изпита оценка 4, но не бях доволен от нея и от своите знания и умения,  и реших направя почивка от професионалните модули, за да помисля какво да направя.

Ако се затруднявам толкова с Tech Module значи ли това, че програмирането просто не е за мен и трябва да се откажа, или е по - добре да презапиша Tech Module и да седна да се потрудя още повече, за да пробвам отново, или да продължа в професионалните модули директно.

Та, моят въпрос и зов, ако мога да го нарека, за помощ е да ми дадете някакъв съвет или насока. Благодаря ви предварително за отделеното време да прочетете и евентуално да споделите мнението си.

Тагове:
0
Общи приказки
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки
Best Answer

Не се притеснявай. Нормално е в тех модула да имаш пободни проблеми. Там идеята е да ви запознаят с някои от най-използваните технологии, но не толкова задълбочено. Пък и за тях има време. Целта ти е да се опиташ да научиш колкото можеш по-добре основните неща в програмирането - масиви, цикли, стрингове и тн.. а технологиите идват после, защото всички те използват тези знания. В техно модула просто ви запознават да видите за какво става дума долу-горе.

В Programming fundamentals са важни и са интересни нещата. Опитай се първо там да усвоиш нещата. Опитай наистина първо да разбереш нещата от дадена лекция и после решавай задачи. Ако нещо не разбереш задължително не оставяй нещата така. Тоест или питай тук във форума смело или търси информация в нета. Може и двете разбира се.

Търсенето на информаця от сега ти казвам , че е едно от най-важните качества които трябва да развиеш. Аз всеки ден го правя това под една или друга форма. Трябва да се упражнява, използва и развива това умение. Качеството да умееш да си намираш информацията, която ти е нужна е просто безценно и си е задължително. Затова колкото по-рано започнеш да го развиваш, толкова по-добре за теб.

Още нещо.. абстрахирай се от глупостите за това къде и колко е трудно и сложно .. аз ако слушах такива.. досега да съм се отказал 100 пъти. Просто продължи напред, продължи да учиш. Лесно е да откажеш и да демотивираш някого и е по-трудно да го мотивираш. За това.. прегледай основните неща от програмирането. Виж кое ти е ясно и кое не. Ако трябва си запиши кое не ти е ясно. После почваш да работиш над проблемите. Или питаш тук във форума или търсиш информация както вече споменах. Според мен лека-полека ще оправят нещата. А иначе след тех модула имаш избор как да гледаш над нещата - дали да ги възприемеш че ще стават по-трудни, или че ще стане по-интересно, и ще научиш неща които ще ти дадат повече възможности и ще те направят още по-добър. Аз избрах да мисля по втория начин и това ми помага.

Не се предавай лесно. Търси причини да продължиш , а не да се откажеш. И това не важи единствено за програмирането. Дано съм бил полезен и успех.

 

1
RandomGuy avatar RandomGuy 0 Точки

Точно това ме притеснява, че това са основни и лесни неща, а ме затрудниха толкова, може би както каза k.sevov отгоре, фактът, че не съм се занимавал с логическо и алгоритмично мислене от математика или програмиране да ми е проблем сега. За предаването и на мен не ми се иска да се предавам, просто много хора казват ,, не е за всеки ,, и не знам дали всъщност това нещо е за мен и дали не си губя времето с него.

0
sevgin0954 avatar sevgin0954 557 Точки

Това да ли е за теб зависи от това дали ти харесва иначе всичко се научава...

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Както колегата спомена, наистина е много важно да ти е интересно и любопитно, за другото трябва доста време. Понякога знаеш ли ? Когато аз се не разбирам нещо много ми помага един друг аспект, който също ще ти е абсолютно необходим. Дебъгването.

Още от сега се опитвай от време на време да си дебъгваш кода. Особено много на мен ми помага да гледам ред по ред и да наблюдавам какво се случва. Това много ти помага да намериш първоизточника на грешката и после  веднага ще осъзнаеш къде какво се случва. Дори много често ще си казваш.. "Гледай каква простотия. Не мога да повярвам , че толкова тъпа грешка съм направил". Това ми се е случвало безброй пъти.. случва се понякога и сега.Но дори и да не търсиш грешка , ти пак виждаш какво се случва и как работят нещата.

Но тези две умения - да търсиш информация и да дебъгваш, колкото повече ги развиеш , страшно много ще ти се отплатят в бъдеще , в който и език за програмиране да ползваш или която и да е технология. И наистина щом изпитваш затруднения не се притеснявай да задаваш въпроси тук. Абстрахирай се и не мисли дали ще получиш up или down вотове. Това няма никакво значение. Важното е да разбереш кое, как и защо както се казва.

В началото когато учиш нови неща няма  такова понятие като лесно. Едни хора възприемат нещата по един начин и по-бързо, други по друг начин и не толкова бързо. Но това няма значение. Важно е да ти е интересно и да се учиш.

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

Пробваш още един път ако пак е така,сменяш сферата,има много различни неща с които може да се занимава човек,но след тех модула става още по-сложно ако там ти е трудно напред никакъв шанс. Иначе може да опиташ и с свободни видеоуроци и тн може би просто тук начина на предаване на материала ти е труден. При положение че тех модула в 1/3 повтаря основния курс и новоста е само масивите реално. По нататък идва ооп и всичките готини и кофти неща с него.

0
RandomGuy avatar RandomGuy 0 Точки

Благодаря, regex-a също ми беше много труден за схващане, ще обмисля повтаряне на курса.

0
k.sevov avatar k.sevov 1077 Точки

Веднага след гимназията и ако не си се занимавал с програмиране или подобни неща преди (математика примерно) е напълно нормално да ти е трудно в началото. Необходимите умения, за да се справяш успешно с материала, се развиват с времето и практиката, така че не може да се каже, че програмирането не е за теб на базата на първите няколко месеца. 

Най-основното нещо според мен е дали всъщност ти е интересно (като е важно да различиш дали нещо е просто трудно или наистина не ти харесва) - ако ти допада програмирането, то ще имаш желание да работиш и да се развиваш и рано или късно ще се получат нещата. От друга страна, ако нямаш интерес към материята и си се захванал с програмиране само защото е добре платено примерно, то може би ще е добра идея да се ориентираш към друга сфера. Все пак дори и в този случай има смисъл да се пробваш още веднъж, тъй като често интересът идва когато виждаш развитие и ставаш все по-уверен в способностите си. 

Измежду двата варианта за продължаване смятам, че презаписването на Tech модула е далеч по-добрият вариант. Материалът в него е наистина основен и важен, а също така в професионалните модули става само по-трудно и просто няма смисъл да се сблъскваш с това преди да си подготвен за него. При трудности за някои задачи или концепции не се притеснявай да пишеш във форума, ще помагаме с каквото можем. Пожелавам ти успех!

0
RandomGuy avatar RandomGuy 0 Точки

Не съм се занимавал с абсолютно нищо свързано нито с математика, нито програмиране. Смятам, че наистина ми е интересно просто е имало моменти, в които съм стоял на задача с часове, а се оказва, че се решава по много елементарен начин, който аз не мога да измисля и като се съберат 4-5 такива ми се случва сериозен burnout.

0
d3v1lkin avatar d3v1lkin 1 Точки

RandomGuy , постоянно, ще учиш нови неща едни ще ги научаваш по-бързо други по-бавно.Никъде не е казано, че ще стане от първия, втория, третия и т.н път/и. Техмодула съм го минавал много пъти(повече от 3), за да съм сигурен, че знам и разбирам материала тоест ако не си сигурен в себе си мини още веднъж или колкото пъти прецениш. Минеш ли Техмодул - "Programming Fundamentals" със сертификат(5,50++) значи си доста добре хубаво е да  минеш през " Programming Fundamentals- Extended" да затвърдиш и продължавай към професионланите модули.В Техмодула се учат доста фундаметални и функционални неща и за това напърво минаване са трудни, но след това се използват постоянно (linq, масиви, листове, regex и т.н.).Съвет личен е ако си започнал с един език  (C#, Java, JavaScript и т.н.) да караш до край с него.
Дано съм бил полезен.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.