Loading...
Willy.E.Coyote avatar Willy.E.Coyote 2 Точки

Избор на лаптоп

Здравейте,

 

интересуват ме мнения и препоръки за избор на лаптоп, който вероятно ще се ползва за програмиране...но все пак и да е малко по-универсален (нови и мощни игри едва ли ще се играят).

 

Гледах въвеждащото видео на Наков за Java, и ми трябва машина на която спокойно да вървят Windows, виртуална машина с линукс и Eclipse, торенти и разни др. програмки едновременно. Предполагам добро решение е машина с i7, матов екран с добра матрица, ssd, поне 8 гб рам...

 

Поразгледах предложения тук и няколко сайта. В лаптоп.бг, ако се сложи филтър да са подходящи за софт. инжинери, остават само леново, и този май е най-добре (но не виждам инфо за матрицата):

http://www.laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E540-lenovo_thinkpad_e540_20C60078BM_ssd256

 

в емаг виждам следното, което е прилично и доста леко като за 17 инча:

http://www.emag.bg/laptop-asus-s-procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i7-4710hq-2-50ghz-haswell-16gb-ssd-256gb-1tb-nvidia-geforce-gtx-850-4gb-freedos-cheren-srebrist-n750jk-t4186d/pd/D9GHZBBBM/

 

ще се радвам да получа съвети, мнения и линкове евентуално за други предполжения...

Тагове:
1
Хардуер
zerefel avatar zerefel 70 Точки

Колега, според мен това е много добър вариант. Получаваш за каквото плащаш. 15 инча, отличен performance, много RAM и SSD

Аз лично ползвам N56JR и съм супер доволен. 

1
ivailoindjov avatar ivailoindjov 20 Точки

Аз съм ЗА Thinkpad-а, причините за това:

- сериозна драйверна поддръжка в Линукс;
- предостатъчно добри показатели за програмиране;
- добра цена;
- спрягана за една от най-добрите клавиатури;
- смятана за легендарна надеждност на Thinkpad серията като цяло;

И RoG asus-а е хубав, и този който ти си загледал също е, но аз лично бих си взел Lenovo-то.

1
tdsamardzhiev avatar tdsamardzhiev 77 Точки

Мисля, че лаптопите за "софтуерни инженери" от laptop.bg са препоръчани от SoftUni. Искам също така да спомена, че ThinkPad Edge E540 и ASUS G550JK са различни машини, предназначени за различна аудитория:

 =========================================================

ASUS G550JK е мултимедийна машина, тип desktop replacement. Той е подходящ примерно за студенти, които играят видео игри и искат да си мъкнат лаптопа навсякъде с тях и да го ползват за всичко:

- има добро видео (макар че сега вкараха нови Acer-и с GTX 850 2GB GDDR5, които са доста по-добър вариант за същите пари като GTX 850 4GB GDDR3)

- има страхотен саунд, не много силен, но кристално чист

- IPS-матрица, която предоставя чудесна видимост от всички ъгли

- има подсветка на клавиатурата :)

- метален корпус - дава по-премиум усещане на лаптопа

============================================================

Lenovo Thinkpad Edge E540  е нисък клас работен/бизнес лаптоп, т.е. приема се, че развлечения не те интересуват или си имаш друг компютър за тях:

- по-добра батерия

- по-добър процесор - 4700HQ на ASUS-a е "залепен" за дъното. 4702MQ си е отделен процесор и може евентуално да бъде сменен. Ако ти изгори дъното/процесора, няма нужда да сменяш и 2-те. MQ-процесорите дават малко по-добра производителност от HQ, което ще компенсира разликата в мегахерците. Също така имa с около 25% по-ниска консумация.

- по-лесен за поддръжка - много лесно се отваря за почистване, technical support-a на Lenovo работи, за разлика от този на ASUS. Има инструмент, който ти сваля и инсталира всичките драйвери с 1 клик. Изобщо, Lenovo са по-кадърен производител, като цяло. Като тествах бройка на Lenovo Y510p, 2-те видео карти не бачкаха в SLI под Windows 7. Нов биос излезе буквално след 2 часа. Само за сравнение - някои ASUS-и имат технология за превключване на видео картите, наречена ASUS Super Hybrid Engine. Тя не позволява да се инсталира стандартен видео драйвер от сайта на NVidia. Трябва да си е такъв на ASUS, а те пускат супер рядко и дори когато пускат, драйверите са outdated.

 - по-ниска цена - благодарение на по-скромните мултимедиини възможности, можеш да се побереш в 2000лв със SSD и 16GB RAM (което са реално важните неща за един софтуерен инженер, както каза и Наков).

- клавиатурата и тъчпада са по-добри. Клавиатурата на ASUS-a също не е лоша, но тъчпадът му е почти неизползваем, лично според мен.

===================================================================

Ако трябва да направим разбор, ASUS-ът е нещо като евтин Alienware, а Lenovo-то е нещо като евтин MacBook Pro. Надявам се да съм помогнал с нещо и успех с избора, какъвто и да е той! smile

4
21/09/2014 20:44:48
Lubomirrrr avatar Lubomirrrr 32 Точки

Ако няма нищо против автора на темата,няма смисъл да пускам друга тема.

Искав да си взема лаптоп само за работа и съм се насъчил към моделите без външна видео карта.

примери:

1 - http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E540-lenovo_thinkpad_edge_e540_20C6007XBM_128gbssdhttp://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E540-lenovo_thinkpad_edge_e540_20C6007XBM_128gbssd

2 - http://laptop.bg/laptops-lenovo-B5400-lenovo_b5400_59428842_12_128gbssdhttp://laptop.bg/laptops-lenovo-B5400-lenovo_b5400_59428842_12_128gbssd

3 - http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E440-lenovo_thinkpad_edge_e440_20C500FBBM

Защо Lenovo,ами останал съм с пчетатлението,че са хубави(от четене в интернет само)

За ThinkPad сериата - само добри отзиви,но защо като за тея пари взимам много по-мощен нищо,че не е ThinkPad.

Та стували си толкова ThinkPad въпреки по-ниските показатели?

0
18/01/2015 10:22:40
velio84 avatar velio84 241 Точки

Здрасти,

факт е, че ThinkPad ги хвалят наясякъде из нета, но  моя скромен опит е малко по-различен. Преди около 6 години (да - доста време е и не е много меродавно мнението ми, тъй като от тогава може да са се променили нещата) си взех 1 ThinkPad X60. След около 3 месеца спря да бачка, пратих го в сервиза, като се оказа че се е скапала дънната платка. Най-тъпото от всичко беше, че от сервиза ми го върнаха супер зле сглобен с луфтове в сглобките и т.н. Супер разочарован останах и от тогава си имам 1 наум за Леново и ThinkPad.

Пак казавам, че това беше преди доста време и от тогава може и качеството на ThinkPad, и сервизното обслужване на Леново България да са се подобрили, но според мен си вземи лаптопа с максимални характеристики, който можеш да си позволиш и не гледай толкова марката. Гаранцията ти е 2 години така или иначе, без значение дали ще е ThinkPad или не - ако му стане нещо им го връщаш да си го оправят и така :)

-1
18/01/2015 11:05:57
Lubomirrrr avatar Lubomirrrr 32 Точки

Разбирам,че всичко си е късмет т.с. да взема която и да е марка с най-добрите показатели и това е.

Ще ги видя на живо и ще си проличи кой е с по-добра изработка - Acer,HP,Lenovo,Asus,Dell и т.н.

0
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

От личен опит, а и от опита на мои приятели, които се занимават с продажба и ремонти на компютри, като марки бих те насочил към Lenovo и Asus, но всичко зависи от модела разбира се. Като цяло тези две марки правят по-малко проблеми. 

0
Kamigawa avatar Kamigawa 750 Точки

До колкото помня има някакви отстъпки за студентите на СофтУни в laptop.bg (5% или нещо такова, коета не е много, но пак са пари). Най-добре се  свържи с екипа на СофтУни да ти кажат точно как стоят нещата.

0
18/01/2015 12:08:45
a.andonov avatar a.andonov 0 Точки

Каквото и да купуваш от личен опит мога да споделя че всичко е почти еднакво като качество ,няма особено голяма разлика от специализирабите марки. Важно е да го вземеш от сигурен и доказан магазин. Повече гаранция по добре .Препоръчвам ти по висок ценови клас!
Имам  IBM workstation стационарен ,от 2004 е като модификация, с 4 gb памет и pentium 4  2.8. , видеокарта nvidia g-force също доста стара. win 7 ..товаря го здраво и всичко си върви ok. засега, не е истина колко добре се справя. И Visual studio 2013 си бачка екстра, На моята приятелка лаптопа Леново, с малко по добри характеристики почти същите като цяло,тромав доста особено с антивирусната с по сериозен софтуер:) Купи го преди няколко месеца.

 

 

0
velizar.kitanov avatar velizar.kitanov 2 Точки

Късно включване, но за тези които за напред ще си взимат лаптоп: Lenovo thinkpad са доста хвалени, но трябва да се спомене, че са хвалени thinkpad L и T сериите, а не edge и това не е случайно. Изключително здрави, но и доста скъпи. Edge сериите имат един проблем - дъното. Работех в сервиз на леново и идваха предимно edge-ове, като в 90% от случаите бяха за смяна на дъно. Фен съм на леново, но по мое мнение edge серията не е сполучлива.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.