Избор на лаптоп - Софтуерен университет

Избор на лаптоп - Софтуерен университет

+ Нов въпрос
Willy.E.Coyote avatar Willy.E.Coyote 2 Точки

Избор на лаптоп

Здравейте,

интересуват ме мнения и препоръки за избор на лаптоп, който вероятно ще се ползва за програмиране...но все пак и да е малко по-универсален (нови и мощни игри едва ли ще се играят).

Гледах въвеждащото видео на Наков за Java, и ми трябва машина на която спокойно да вървят Windows, виртуална машина с линукс и Eclipse, торенти и разни др. програмки едновременно. Предполагам добро решение е машина с i7, матов екран с добра матрица, ssd, поне 8 гб рам...

Поразгледах предложения тук и няколко сайта. В лаптоп.бг, ако се сложи филтър да са подходящи за софт. инжинери, остават само леново, и този май е най-добре (но не виждам инфо за матрицата):

http://www.laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E540-lenovo_thinkpad_e540_20C60078BM_ssd256

в емаг виждам следното, което е прилично и доста леко като за 17 инча:

http://www.emag.bg/laptop-asus-s-procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i7-4710hq-2-50ghz-haswell-16gb-ssd-256gb-1tb-nvidia-geforce-gtx-850-4gb-freedos-cheren-srebrist-n750jk-t4186d/pd/D9GHZBBBM/

ще се радвам да получа съвети, мнения и линкове евентуално за други предполжения...

Тагове:
1
Хардуер
zerefel avatar zerefel 70 Точки

Колега, според мен това е много добър вариант. Получаваш за каквото плащаш. 15 инча, отличен performance, много RAM и SSD

Аз лично ползвам N56JR и съм супер доволен. 

1
ivailoindjov avatar ivailoindjov 20 Точки

Аз съм ЗА Thinkpad-а, причините за това:

- сериозна драйверна поддръжка в Линукс;
- предостатъчно добри показатели за програмиране;
- добра цена;
- спрягана за една от най-добрите клавиатури;
- смятана за легендарна надеждност на Thinkpad серията като цяло;

И RoG asus-а е хубав, и този който ти си загледал също е, но аз лично бих си взел Lenovo-то.

1
tdsamardzhiev avatar tdsamardzhiev 77 Точки

Мисля, че лаптопите за "софтуерни инженери" от laptop.bg са препоръчани от SoftUni. Искам също така да спомена, че ThinkPad Edge E540 и ASUS G550JK са различни машини, предназначени за различна аудитория:

=========================================================

ASUS G550JK е мултимедийна машина, тип desktop replacement. Той е подходящ примерно за студенти, които играят видео игри и искат да си мъкнат лаптопа навсякъде с тях и да го ползват за всичко:

- има добро видео (макар че сега вкараха нови Acer-и с GTX 850 2GB GDDR5, които са доста по-добър вариант за същите пари като GTX 850 4GB GDDR3)

- има страхотен саунд, не много силен, но кристално чист

- IPS-матрица, която предоставя чудесна видимост от всички ъгли

- има подсветка на клавиатурата :)

- метален корпус - дава по-премиум усещане на лаптопа

============================================================

Lenovo Thinkpad Edge E540  е нисък клас работен/бизнес лаптоп, т.е. приема се, че развлечения не те интересуват или си имаш друг компютър за тях:

- по-добра батерия

- по-добър процесор - 4700HQ на ASUS-a е "залепен" за дъното. 4702MQ си е отделен процесор и може евентуално да бъде сменен. Ако ти изгори дъното/процесора, няма нужда да сменяш и 2-те. MQ-процесорите дават малко по-добра производителност от HQ, което ще компенсира разликата в мегахерците. Също така имa с около 25% по-ниска консумация.

- по-лесен за поддръжка - много лесно се отваря за почистване, technical support-a на Lenovo работи, за разлика от този на ASUS. Има инструмент, който ти сваля и инсталира всичките драйвери с 1 клик. Изобщо, Lenovo са по-кадърен производител, като цяло. Като тествах бройка на Lenovo Y510p, 2-те видео карти не бачкаха в SLI под Windows 7. Нов биос излезе буквално след 2 часа. Само за сравнение - някои ASUS-и имат технология за превключване на видео картите, наречена ASUS Super Hybrid Engine. Тя не позволява да се инсталира стандартен видео драйвер от сайта на NVidia. Трябва да си е такъв на ASUS, а те пускат супер рядко и дори когато пускат, драйверите са outdated.

- по-ниска цена - благодарение на по-скромните мултимедиини възможности, можеш да се побереш в 2000лв със SSD и 16GB RAM (което са реално важните неща за един софтуерен инженер, както каза и Наков).

- клавиатурата и тъчпада са по-добри. Клавиатурата на ASUS-a също не е лоша, но тъчпадът му е почти неизползваем, лично според мен.

===================================================================

Ако трябва да направим разбор, ASUS-ът е нещо като евтин Alienware, а Lenovo-то е нещо като евтин MacBook Pro. Надявам се да съм помогнал с нещо и успех с избора, какъвто и да е той! smile

4
21/09/2014 20:44:48
Lubomirrrr avatar Lubomirrrr 32 Точки

Ако няма нищо против автора на темата,няма смисъл да пускам друга тема.

Искав да си взема лаптоп само за работа и съм се насъчил към моделите без външна видео карта.

примери:

1 - http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E540-lenovo_thinkpad_edge_e540_20C6007XBM_128gbssdhttp://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E540-lenovo_thinkpad_edge_e540_20C6007XBM_128gbssd

2 - http://laptop.bg/laptops-lenovo-B5400-lenovo_b5400_59428842_12_128gbssdhttp://laptop.bg/laptops-lenovo-B5400-lenovo_b5400_59428842_12_128gbssd

3 - http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge_E440-lenovo_thinkpad_edge_e440_20C500FBBM

Защо Lenovo,ами останал съм с пчетатлението,че са хубави(от четене в интернет само)

За ThinkPad сериата - само добри отзиви,но защо като за тея пари взимам много по-мощен нищо,че не е ThinkPad.

Та стували си толкова ThinkPad въпреки по-ниските показатели?

0
18/01/2015 10:22:40
velio84 avatar velio84 241 Точки

Здрасти,

факт е, че ThinkPad ги хвалят наясякъде из нета, но  моя скромен опит е малко по-различен. Преди около 6 години (да - доста време е и не е много меродавно мнението ми, тъй като от тогава може да са се променили нещата) си взех 1 ThinkPad X60. След около 3 месеца спря да бачка, пратих го в сервиза, като се оказа че се е скапала дънната платка. Най-тъпото от всичко беше, че от сервиза ми го върнаха супер зле сглобен с луфтове в сглобките и т.н. Супер разочарован останах и от тогава си имам 1 наум за Леново и ThinkPad.

Пак казавам, че това беше преди доста време и от тогава може и качеството на ThinkPad, и сервизното обслужване на Леново България да са се подобрили, но според мен си вземи лаптопа с максимални характеристики, който можеш да си позволиш и не гледай толкова марката. Гаранцията ти е 2 години така или иначе, без значение дали ще е ThinkPad или не - ако му стане нещо им го връщаш да си го оправят и така :)

-1
18/01/2015 11:05:57
Lubomirrrr avatar Lubomirrrr 32 Точки

Разбирам,че всичко си е късмет т.с. да взема която и да е марка с най-добрите показатели и това е.

Ще ги видя на живо и ще си проличи кой е с по-добра изработка - Acer,HP,Lenovo,Asus,Dell и т.н.

0
Filkolev avatar Filkolev 4425 Точки

От личен опит, а и от опита на мои приятели, които се занимават с продажба и ремонти на компютри, като марки бих те насочил към Lenovo и Asus, но всичко зависи от модела разбира се. Като цяло тези две марки правят по-малко проблеми. 

0
Kamigawa avatar Kamigawa 749 Точки

До колкото помня има някакви отстъпки за студентите на СофтУни в laptop.bg (5% или нещо такова, коета не е много, но пак са пари). Най-добре се  свържи с екипа на СофтУни да ти кажат точно как стоят нещата.

0
18/01/2015 12:08:45
a.andonov avatar a.andonov 0 Точки

Каквото и да купуваш от личен опит мога да споделя че всичко е почти еднакво като качество ,няма особено голяма разлика от специализирабите марки. Важно е да го вземеш от сигурен и доказан магазин. Повече гаранция по добре .Препоръчвам ти по висок ценови клас!
Имам  IBM workstation стационарен ,от 2004 е като модификация, с 4 gb памет и pentium 4  2.8. , видеокарта nvidia g-force също доста стара. win 7 ..товаря го здраво и всичко си върви ok. засега, не е истина колко добре се справя. И Visual studio 2013 си бачка екстра, На моята приятелка лаптопа Леново, с малко по добри характеристики почти същите като цяло,тромав доста особено с антивирусната с по сериозен софтуер:) Купи го преди няколко месеца.

0
velizar.kitanov avatar velizar.kitanov 2 Точки

Късно включване, но за тези които за напред ще си взимат лаптоп: Lenovo thinkpad са доста хвалени, но трябва да се спомене, че са хвалени thinkpad L и T сериите, а не edge и това не е случайно. Изключително здрави, но и доста скъпи. Edge сериите имат един проблем - дъното. Работех в сервиз на леново и идваха предимно edge-ове, като в 90% от случаите бяха за смяна на дъно. Фен съм на леново, но по мое мнение edge серията не е сполучлива.

1