Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

ddrenski avatar ddrenski 2 Точки

Data Visuallization. Exploratory Data Analysis. Quiz question

Здравейте,

Докато правих куизовете се натъкнах на един въпрос, на който имам нужда от съдействие за тълкуването. Въпроса е:

"Cost Over Time:

What is the general behaviour of the cost of a power plant over time?" 

В данните име една колонка data - датата на издаване на разрешение за строеж; и колонките t1 И t2, съответно времето между подаване на заявление за разрешение и издаването на разрешението и времето между разрешаване на строежа и издаване на лиценз за опериране.

Въпроса ми е кое точно време искаме да съпоставим с цената? 

Предполагам времето, което търсим е датата на разрешение за строеж и тук възниква втория ми въпрос:

Как бихте превели: "The data are measured in years since January 1 1990 to the nearest month."?  - тоест как се чете примерно датата 67.83?

Благодаря предварително.

 

Тагове:
0
Data Science
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки
Best Answer

67.83 e 1995 август отнесено към 1990 реално като разделиш тея 67.8 месеца  на 12 толкова има в 1 година получаваш 5 г и 8..

сега не съм в нас но ако ви е интересно мога да ви link-на кода още си пазя notebooks от предния курс но това е логиката.Datetime e коварен в всички програмни езици та ако не ви се забива много защо и как и това е достатъчно си мисля.

по принцип в повечетоезици началната дата се смята от 1970 защо просто така са го приели :Д тук Данчо просто е сменил началната точка.

иначе https://codeburst.io/dealing-with-datetimes-like-a-pro-in-pandas-b80d3d808a7f 

a тук е pandas документацията  описва как да си направите точно dataseries с дадените параметри :

https://pandas.pydata.org/pandas-docs/stable/timeseries.html

 

0
27/06/2018 17:21:50
ddrenski avatar ddrenski 2 Точки

Благодаря!

"The data are measured in years..." ме обърка. При това условие не е необходимо да го превърщам в години - мога да проверя корелацията между цената и месеците. 

0
JadeBlue avatar JadeBlue 3 Точки

И аз не съм съвсем сигурен как точно се превеждат тези дати, но просто направих един scatterplot на date срещу cost и там се вижда, че с нарастването на датата като число расте и цената.

0
mysho avatar mysho 28 Точки

Според мен не е нужно да се задълбава в конвертирането на колонката в тип дата и да се покажат конкретните години и месеци. Данчо нали спомена, че повечето му неща изискват 1-2 реда код. Основната идея си мисля, че е да се плотират просто данните, само че сортирани по години, иначе ще се получи един твърде scattered plot :) По абсцисата - годините (но сортирани), по ординатата съответният cost. И така на око може да кажем какъв е trend-a. Иначе в описанието на dataset-a пише, че колонката date се брои в години ot 1-ви януари 1900. Т.е. 67.33 е 1967-ма година и някъде края на април, но това наистина мисля, че в случая не ни интересува.

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

ако трябва да сме честни на тоя въпрос може да се отговори и по нормална логика дори без код. Но колегата искаше да научи нещо ново а идеята на курса е да ви покаже нещата а колко вече дълбоко ще закопаете в нещата си е лично решение. Сега по-нататък примерно има в тестовете един въпрос когато ви  показва basemap ще ми е интересно колко човека ще се сетят какво се иска.:Д в нашия курс бяхме точно 5-6 и Данчо ресетна въпроса :Д накрая :Д 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.